Opozice jsem já

Do voleb už koalice vydrží, říká šéf ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro MF DNES. Proč ve sporu o policejní reformu ustoupil? A proč křičel na ministra Chovance?

Přes veškerý váš odpor ministr vnitra podepsal reorganizaci policie. Proč jste nakonec ve všem ustoupil a neřekl: Pánové, v této vládě s vámi nebudu?

To se vám dobře řekne, ale myslím, že to bylo všechno připravené. Byla to na nás past. A bylo to vidět i z toho, jak vystupoval pan Kalousek. Pan Chovanec mi řekl, že když vypovíme koaliční smlouvu, vyženou nás z vlády.

Řekl vám přímo, že se pak ČSSD domluví s Miroslavem Kalouskem?

To neříkal.

Takže je to pouze vaše domněnka?

Vypadlo to z toho, co jsme viděli v Otázkách Václava Moravce, jak si tam dobře rozuměli. A podívejte se sám: Kde je opozice vůči ČSSD? Jak často kritizují sociální demokraty? Jediná opozice pro ně jsem já. ODS a Fiala jsou směšní, vždyť říkají v podstatě to samé co Chovanec.

Měl jste tedy strach, že přijdete o vládní pozice.

Ale já jsem neměl strach. Proč bychom teď měli prásknout dveřmi a nechat slízat celou smetanu sociální demokracii?

Ale vy jste o možném odchodu ANO z vlády začal mluvit sám. Nejdřív silná slova a nakonec nic. Nemohou si teď voliči říct, že když jde o křeslo, tak i ten Babiš couvne?

To nebyla silná slova! Řekli jsme „zřejmě“. Stále můžeme vypovědět koaliční smlouvu. Neznamená to, že když jsme ji nevypověděli teď, tak ji nemůžeme vypovědět jindy. Já osobně byl pro. Ale na předsednictvu hnutí byla debata a já uznal argumenty, že máme ještě plno práce, kterou chceme dokončit. A říkat, že mně jde o ministerský post, je směšné. Tomu snad nikdo nemůže uvěřit. Kdybych byl mimo vládu, měl bych se mnohem líp.

To říkáte často. A nedávno jste taky řekl, že ministerský post je dno vaší kariéry. Proč to tedy vůbec děláte?

Šel jsem do politiky, protože kmotři řídili tuto zemi přes milenku premiéra. A když už jsem do toho šel, tak toho teď přece nenechám. Plno lidí nám psalo, abychom ve vládě zůstali. I pan prezident nás vyzval, abychom neodcházeli. Nechtěli jsme destabilizovat politickou situaci. Nechtěli jsme dopustit, aby všechno ovládala sociální demokracie, která ovládá většinu našeho státu. Ovládá ÚOHS, ovládá policii, GIBS, BIS, NKÚ, všude mají svoje lidi a stokrát můžou říkat, že je to nezávislé. Když NKÚ šéfuje bývalý politik ČSSD, tak pak ten úřad taky „kontroluje“ nezávisle.

V čem konkrétně šéf NKÚ pochybil? Máte nějaké důkazy?

Vyjadřoval se ke kauze Čapí hnízdo, přitom lhal a bylo vidět, že tomu nerozumí. Tak se k tomu nemá co vyjadřovat.

Ministra Chovance jste v Hospodářských novinách označil za Sobotkova muže na špinavou práci. Jakou špinavou práci dělá?

Asi dostal za úkol na mě stále útočit, tak to velice agresivně plní. Porušil koaliční smlouvu a teď se tváří, že ji neporušil. Argumentuje, že na to má nějaký rozbor. My samozřejmě víme, že reforma policie byla v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra. Ale proč to potom máme v koaliční smlouvě? Pak žádnou smlouvu nemusíme mít a můžeme si hrát jen na to, kdo má jaké kompetence, a ostatní mu do toho nesmí mluvit.

Podle vás tedy Sobotka pověřil Chovance, aby na vás útočil?

Nevím. Ale u některých členů vlády jsem přesvědčen, že takové pověření mají.

U kterých?

Například u pana Mládka (Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu -pozn. red.). Teď na mě útočil, že údajně nemám náměstka pro rozpočet, přitom porada vedení rozhodla o výběrovém řízení 27. dubna a pan Gregor dal demisi 6. května. Tak jak jsem mohl mít náměstka, když ten předcházející ještě neskončil? A vůbec, co je mu do toho? Ať se stará o 14 miliard na vysokorychlostní internet, které nezvládl. Firmy už ty peníze měly čerpat.

S jakými dalšími ministry máte problém?

Různě. Dienstbier, Chovanec, Mládek, to je asi nejčastější trojka.

Milan Chovanec naopak mluvil o tom, že útočíte vy. Na Bezpečnostní radě státu jste prý na něj křičel a byl sprostý. Není to tak, že prostě jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá?

Na Bezpečnostní radě státu jsem křičel, protože to bylo celé zmanipulované. Stejně jako když jsme se tam sešli, abychom řešili poštu. Je úsměvné, když pan premiér říká, že nemáme řešit živé kauzy, přitom jsme se už zabývali poštou, kauzou Viktoriagruppe... A potom je svolaná Bezpečnostní rada státu k tématu reorganizace policie a pan premiér na začátku všechny hosty vyhodí za dveře a dá slovo panu Tuhému, který říkal, že je na něj vyvíjen nátlak, že ho vyšetřuje vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Tak jsem panu premiérovi říkal, že nechápu, proč je pan Ištvan za dveřmi, ať ho pozve dál a můžeme ho s panem Tuhým konfrontovat. Ale on na to nereagoval. A když už jsem to říkal posedmé poosmé, tak jsem byl naštvaný. Přitom to, co říkal pan Tuhý, bylo mimo program. Navíc pan Chovanec tam vyzýval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby v této kauze dozoroval. Že si Ištvan dovolil Tuhého vyslýchat. Vznikl konflikt, kde jsem naštvaně řekl, dobře, můžu to zítra svolat a řídit sám. Tu pravomoc jsem měl, když pan premiér letěl do Číny.

Proč jste to tedy neudělal, když jste z toho byl tak znechucený?

Protože na takové podrazy nemám žaludek. Požádal jsem pana Chovance, aby to celé odložil, a řekl jsem i panu premiérovi, ať se o tom bavíme po jeho návratu z Číny. Výsledek? V 15.00 premiér odletěl do Číny a v 15.30 pan Chovanec zorganizoval tu teatrální tiskovku, kde vystupovali různí lidé a říkali, jak je ta reforma dobrá. Slyšel jsem, že bývalý policejní prezident pan Tomášek má za ten teatrální výstup dostat generála, tak uvidíme, jak to dopadne.

ČSSD má také právo říct, že se vaše hnutí chce na sporu o policii zviditelnit. Na čtvrtek svolal poslanec ANO Schwarz schůzi výboru pro bezpečnost. Šéf tohoto výboru Roman Váňa z ČSSD byl přitom v Makedonii a vrátit se měl až v pátek. Proč jste na něj jeden den nepočkali?

Vidíme, jak se ČSSD chová. Pan premiér zrušil Bezpečnostní radu státu, která měla být tuto středu, a odložil ji na 20. července. Nevím proč. Jsou to pro nás všechno negativní signály.

Signály čeho? Že to chce ČSSD nechat takzvaně vyšumět?

Ano. Dneska jsme o tom zrovna diskutovali. Je to taková klasická politická metoda. Nechat policii, aby vyšetřovala pana Tuhého. To je ale přece absurdní. Jak bude policejního prezidenta vyšetřovat policajt, který je jeho podřízený? Takové vyšetřování nemůže nikdy dopadnout dobře. Když se k tomu ČSSD staví takto, nevidím nic špatného na tom, že náš poslanec k tomu svolá schůzi, o kterou si ti policisté sami řekli. Měl obavu, že pan Váňa z ČSSD by ji nesvolal (rozhovor vznikal v předvečer včerejší schůze -pozn. red.). Celá ta policejní reforma nebyla s nikým konzultovaná, bylo to utajené, nikdo nám nevysvětlil, proč měla být hned k 1. červenci, nebylo to v dlouhodobé koncepci, nemá to absolutně žádnou logiku. Chovanec popravil jediný protimafiánský útvar v naší zemi, který se nebál zatýkat politiky.

Jiné policejní útvary se podle vás bojí?

Podle toho, jak se pan Šlachta vyjadřoval, říkal, že vadil, protože nehlásil kauzy, a koho bude zatýkat. Z toho se můžu domnívat, že ostatní to hlásí. Pokud 12. května jeho útvar obvinil a vzal do vazby ředitele odboru korupce ÚOKFK (útvar, který se podle policejní reformy má sloučit s ÚOOZ - pozn. red.), je to absurdní situace. Do toho policisté říkají, že nevěří Generální inspekci bezpečnostních sborů, která to má vyšetřovat, že je tam brutální únik informací.

Jak si vysvětlujete dárek od prezidenta, šachové hodiny?

Je to praktický dárek, zkusím si po delší době zase zahrát šachy.

Není to vzkaz, že je v této šachové partii Milan Chovanec silnějším hráčem než vy?

Nemám s tím problém. Všichni oslavují vítězství Chovance, ale já věřím, že občané pochopili, že sociální demokracie nemá zájem bojovat proti korupci. Příště možná my uděláme něco, u čeho nás označíte za vítěze, ale to teď prostě nešlo.

I s rozpočtem ustupujete. Vystupoval jste proti navýšení peněz na vědu a výzkum, přesto to nakonec prošlo, proč?

Protože jsem byl přehlasován. Když máme šest ministrů a jsme v menšině, jak to máme dělat? Zkuste mi poradit, to si rád poslechnu.

Máte 47 poslanců. Můžete říct, že to s nimi ve Sněmovně odmítnete.

A oni shodí celý rozpočet! Vy stále nechápete, jaké je ve Sněmovně rozložení sil. Všichni ostatní proti hnutí ANO. Podívejte se, jak dopadlo hlasování o hazardu. Kdybychom odešli z koalice, byla by menšinová vláda ČSSD, KDU-ČSL za podpory Kalouska. Opoziční smlouva často funguje už teď a v koalici je to těžká spolupráce. Ale když se tři dohadují, vždycky je to složité.

Vydržíte to spolu do konce tohoto volebního období?

Myslím, že ano. Kdybychom odešli z vlády, je to horší než v ní zůstat. I když býváme překvapeni, co všechno se může stát, a kdovíčeho se ještě dočkáme před volbami.

Nasadíte do voleb nějaký šrapnel?

Jaký šrapnel? My žádný nemáme.

Tak třeba, že se v kampani pustíte do sociálních demokratů kvůli rozprášení protimafiánského útvaru.

Nedá se to vyloučit. Ale nebudou to žádné domněnky, to budou fakta. Faktem je, že celá ta reorganizace je účelová. Uvidíme už v krajských volbách, jak to lidi budou hodnotit.

Jak budou lidé hodnotit hnutí ANO za jeho počínání na radnicích, které vám zatím moc nejde?

A to vám říkal kdo, že nám to nejde?

Čisté počty, když na některé radnici okresního nebo statutárního města po posledních komunálních volbách padla koalice, nejčastěji u toho bylo hnutí ANO.

Možná proto, že hnutí ANO v komunálních volbách nejvíc uspělo. Máme také ale spoustu úspěšných starostů a primátorů. A tam, kde to nejde... Samozřejmě je to dáno naší nezkušeností, lidmi, kteří nám tam nalezli, jsme mladé hnutí, které se učí ze svých chyb.

To, že jste noví a učíte se, říkáte už dost dlouho. Kdy přivedete ty profesionály, které jste slibovali na billboardech?

Však jsme je přivedli, v Brně nebo Ostravě jsou.

Není to málo?

Já si nemyslím. Nevím, která mladá strana v historii naší země tak uspěla ve volbách.

V kampaních jste dosud sázeli na protestní témata. Bude to pokračovat?

Mysleli jsme, že se toho už zbavíme, ale zase to máme na stole. Je to však o lidech, ne o tématech.

Ve vaší dosavadní kampani jsem zatím moc témat nenašel. Třeba na billboardu u dálnice je vaše kandidátka na hejtmanku s heslem „Dálnice, dálnice, dálnice“. Lepší slogan jste nenašli?

A co byste chtěl? Máme tam mít napsané, že stát není firma? Naše volební kampaně byly velmi úspěšné. Věci jako „bude líp“, „makáme“ nebo koblihy jsou zapsané do historie této země.

Autor: Ondřej Leinert

Článek si můžete přečíst v Mladé frontě DNES.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Přeskočit na menu