Jaroslav Faltýnek hájil české zemědelce na Žofínském fóru

České zemědělství selhává v tvorbě ekonomické hodnoty a za posledních deset let ztratilo strukturální rovnováhu.

To znamená, že radikálním úbytkem živočišné výroby z venkova dochází ke strukturální nerovnováze s negativním vlivem na degradaci půdního fondu. Tato skutečnost může být zcela zásadní pro dlouhodobou konkurenceschopnost českého zemědělství a potravinářství. Uvedl to na Žofínském fóru člen představenstva společnosti Agrofert Holding Jaroslav Faltýnek.

Faltýnek upozornil na to, že stát nastavil pravidla, podle kterých největší podpory dostávají subjekty hospodařící velmi extenzivně a ne subjekty zaměstnávající lidi a produkují výrobky s vyšší přidanou hodnotou.

„My, zemědělci jsme se těmto pravidlům přizpůsobili,“ prohlásil s tím, že Česká republika má problém hlavně ve vepřovém mase, drůbeži, bramborách a zelenině.

Podle něj je smutné, že každý stát podporuje soběstačnost v základních komoditách. Státy EU-15, ale třeba i Polsko cíleně podporují ze svých národních rozpočtů své producenty potravin, a tím i konkurenceschopnost na „volném“ evropském trhu.

„Jak chceme konkurovat Polsku – výrobci kuřat, který neplatí zdravotní, sociální pojištění, používá chlazení vodou a má dotace na investice do živočišné výroby? Takovým výrobcům se špatně konkuruje,“ prohlásil Faltýnek.

Podle něj se však i v České republice blýská na lepší časy. „Před dvěma lety jsme založili tzv. Iniciativu velkých zemědělských a potravinářských firem a společně s nevládními organizacemi začali vyjednávat s naším ministerstvem a orgány Evropské unie,“ připomněl s tím, že toto vyjednávání již přineslo určité úspěchy. U prasat se podařilo vyjednat určitou podporu. Je to dobrý signál pro naše chovatele.

„Pro nás je nyní nesmírně důležité, jak dopadnou jednání o nové společné zemědělské politice na dalších sedm let,“ konstatoval s tím, že konsorcium v podstatě dva roky vyjednávalo a snažilo se vyvrátit některé zcela nesmyslné nápady bruselských úředníků.

Faltýnek věří, že tyto záležitosti budou dořešeny tak, aby neznamenaly snížení konkurenceschopnosti českého zemědělství a potravinářství. Ta je podmíněna investicemi. „Doufám, že po společném postupu v EU dojde ke správnému nastavení přímých plateb i našeho Programu rozvoje venkova tak, aby cíle navržené ve strategii byly naplněny, což je z našeho pohledu zásadní. Špatným nastavením v České republice mohou být všechny pozitivní výsledky vyjednávání smazány,“ upozornil a připomněl, že skupina Agrofert Holding vsadila na výrobu potravin a živočišnou produkci.

Zdroj: Zemědělec

Přeskočit na menu