Hulík (ANO 2011): Žaloba na Klause Česko posílí

"Žaloba na Václava Klause ostudu naší zemi neudělá, naopak," říká advokát Milan Hulík, který byl se sdružením Veřejnost proti korupci jedním z hlavních iniciátorů žaloby proti dosluhujícímu prezidentovi. Podání k Ústavnímu soudu v pondělí schválil Senát. Milan Hulík, spoluautor textu žaloby, je zároveň předsedou rozhodčí a smírčí komise ANO 2011 a podílí se na tvorbě programu hnutí.

Co podle vás může podání žaloby na Václava Klause k Ústavnímu soudu přinést pozitivního?

Bude-li Václav Klaus uznán vinným velezradou, ztratí prezidentský důchod a nebude moci být zvolen již nikdy prezidentem. Hlavně ale toto podání pomůže výkladu ústavního práva, protože je nepochybné, že prezident Klaus jednal v několika případech, když odmítl podepsat některé parlamentem schválené mezinárodní dohody, protiústavně. Dosud ale není samozřejmě jasné, jestli intenzita tohoto porušení dosahuje skutkové podstaty velezrady. To samé se týká rovněž nerespektování rozsudku Nejvyššího správního soudu ČR, který mu uložil jmenovat čekatele Petra Langera soudcem.

Neděláte ale z Václava Klause touto obžalobou oběť? Jeho přívrženci se k němu semknou s tím, že si na prezidenta všichni zasedli. Neobáváte se toho?

Ne, rozhodně ne. Ústava a její správný výklad stojí nad míněním přívrženců Václava Klause. Těch ale velmi rychle ubývá. Někteří se odmítli zúčastnit i jeho koncertu na rozloučenou. My naopak můžeme říct, že se prezident Václav Klaus zasloužil o Ústavu a Ústavní soud. Právě posuzování jeho jednání Ústavním soudem umožní vytvořit nález, který rozšíří Ústavu o jasný výklad, co může a nemůže být posuzováno jako velezrada. A k druhé části vaší otázky: Poslední přívrženci Václava Klause jsou již tak semknutí, že se víc už semknout nemohou, takže je vlastně ani impeachment už víc semknout nemůže.

Někteří politici – jak z ODS, tak z vládní koalice – se obávají, že budeme mít v zahraničí jako země, která podává žalobu na svého prezidenta, ostudu. Co říkáte na tento argument?

Já tenhle argument odmítám. Podání takové obžaloby, jak jsem už vysvětlil, ostudu naší zemi nezpůsobí. Naopak, představí Česko jako zemi povýtce demokratickou, jejíž demokracie je tak silná, že se nebojí soudit i svého prezidenta. Americký senát už celkem třikrát podal žalobu na své prezidenty, konkrétně v roce 1868 na Andrew Johnsona, v roce 1974 na Richarda Nixona a naposledy v roce 1998 na Billa Clintona. Oslabilo to Ameriku? Nikoliv, naopak ji to posílilo. Ostudu, že budeme zemí, která obžalovává své prezidenty, mít tedy určitě nebudeme. Spíš budeme vnímáni jako země, která ctí a brání svoji ústavu. A ta stojí nad prezidentem a chrání jeho slib, že ji bude dodržovat.

Redakce ANO 2011

Přeskočit na menu