České zemědělství po pěti letech

Nedávno zveřejnil statistický úřad výsledky českého zemědělství za druhé čtvrtletí letošního roku. Myslím, že jsou velmi zajímavé a je bezpochyby škoda, že se jim v naší společnosti nevěnuje v podstatě žádná pozornost.

Možná je to tím, že dnes přímo v zemědělství pracuje jen málo osob -  kolem 100 tis. osob. To  jsou necelá tři procenta z celkového počtu zaměstnanců a je to třeba i méně než v odvětví pohostinství a ubytování.
Počet zaměstnanců však není tím nejdůležitějším, co se zemědělství děje a co by nás mělo zajímat. To důležité je především vývoj zemědělské výroby – tedy toho, co zemědělství produkuje. A tady už vůbec není důvod k nějaké spokojenosti – alespoň z mého pohledu. A jsem přesvědčen, že tento pohled sdílí i velká část naší veřejnosti.
Nejprve několik čísel. Porovnejme teď období posledních pěti let, kdy vládne současná vládní koalice resp. je u moci v podstatě stejná politická garnitura, i když si někde přemalovala firmu. Je to přece dost dlouhá doba na to, aby bylo vidět, kam současná politická reprezentace českou ekonomiku směřuje...


Ve druhém čtvrtletí 2007 české zemědělství vyrobilo celkem 156 tisíc tun masa. Ve druhé čtvrtletí 2012 to bylo 115 tisíc tun – pokles výroby přesahuje 25 %. Tedy za těchto pět let se z české produkce vytratil každý čtvrtý kilogram masa.
Více než 80 % výroby masa představuje drůbež a vepřové maso. Výroba drůbežího masa poklesla ve stejném období také o čtvrtinu. Ještě výraznější byl pokles výroby vepřového masa – ta se za uplynulých pět snížila o 30 % - z 85 tis. tun ve druhém čtvrtletí 2007 na necelých 60 tis tun ve stejném čtvrtletí 2012.

JAK JE TO S VEPŘOVÝM MASEM?

Vývoj na tuzemském trhu vepřového masa je ještě zajímavější. V letošním druhém čtvrtletí dovoz vepřového masa přesáhl 56 tis tun. Pokud bude tento vývoj pokračovat, pak již v letošním roce projdeme bodem zlomu – dovoz vepřového masa bude vyšší než tuzemská produkce. A samozřejmě, že na tom to neskončí. Dovoz vepřového masa ze zahraničí bude pokračovat a dál vytlačovat tuzemskou výrobu.
Myslím, že to není dobře. A neříkám to proto, že firmy skupiny Agrofert jsou významnými producenty vepřového masa. Jde mi o něco jiného. Byl bych rád, kdybychom si uvědomili, co se tu v uplynulých pěti letech stalo. Ztratili jsme přece čtvrtinu naší výroby – české zemědělství jako celek – a to považuji - bez přehánění  - za tragédii.


Nejde přece jen o pár čísel. Vidím za tímto vývojem především ztrátu tisíců pracovních míst nejen v zemědělství, ale také v potravinářství a v dalších navazujících odvětvích. Ztrátu, která je v podstatě nenahraditelná. Čím se nahradí pracovní místa na venkově, kde zemědělství je dnes často jediným odvětvím, které ještě něco vyrábí či vyrábělo….. Proto je současný vývoj českého zemědělství jednoznačně nespornou národohospodářskou ztrátou.
Kde hledat příčiny? Nemyslím si, že je tím vinna EU, jak se někdy příliš zjednodušeně uvažuje. Čím si vysvětlit, že ona společná politika EU vede k poklesu výroby masa v České republice a současně k růstu konkrétně výroby vepřového masa v zemích, které ho do ČR dovážejí? Tedy v Německu a také v Polsku či Dánsku. Proč v jinak shodných podmínkách – přece zde není větší rozdíl mezi naší zemí a našimi sousedy v přírodních podmínkách pro zemědělství – jsou výsledky tak rozdílné? Mají snad němečtí zemědělci nižší náklady na výrobu než v ČR? To ani náhodou...

V ČR NEEXISTUJE HOSPODÁŘSKÁ POLITIKA

Mám proto jen jediné vysvětlení a tím je česká hospodářská politika. A abych byl úplně přesný – neexistence hospodářské politiky v ČR. Je snad zájmem naší společnosti zcela likvidovat tento zemědělský sektor a dostat se do závislosti na dovozu se všemi problémy, které to přináší – od kolísajících cen až po možnost, že na světovém trhu taková produkce prostě nebude k dostání. I to se přece může stát...
Čím chceme být v budoucí Evropě? Čím se chceme živit – obrazně i doslova? Skutečně je zájmem naší společnosti zbavit se fungujícího zemědělství? Zbavit se odvětví, které by mohlo produkovat podstatně větší hodnoty než dosud - a tedy přinášet jak daně do státní kasy tak i poskytovat slušné zaměstnání tisícům lidí.


Nebo to vše je jen neschopnost a hloupost hrstky politiků, kteří před mnoha lety přešli ze školních lavic do parlamentních lavic a skutečný život znají jen z učebnic nebo z filmu. A o podnikání nevědí vůbec nic…..  S těmi opravdu nelze počítat, že by byli schopni vnímat, co vše v současnosti v české ekonomice probíhá.


Současný vývoj českého zemědělství je tak důsledkem dlouhodobé absence jakékoli hospodářské strategie odrážející zájmy české společnosti, absence podpory podnikání, která je běžná všude okolo nás.
Právě neschopnost pochopit, co se vlastně ve společnosti děje, co skutečně probíhá v ekonomice vede k tomu, že naše země, naše společnost jako celek ztrácí schopnost stanovit si cíle svého rozvoje. Proto tváří tvář dlouhodobé hospodářské krizi naše politické reprezentace, pokud se vůbec dá mluvit, že někoho ještě reprezentují, selhávají a nejsou schopny vést zemi… A to je hlavní příčina neuspokojivého vývoje jak českého zemědělství, tak i české ekonomiky.

Jaroslav Faltýnek


Přeskočit na menu