Česká republika v NATO: spolehlivý spojenec

Když jsem se v září 2015 setkal v Praze poprvé s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, řekl jsem mu, že by Aliance neměla zanedbávat ty hrozby, které naše občany znepokojují nejvíce. Vyzval jsem ho, aby se NATO více zapojilo do boje proti terorismu a začalo něco dělat proti nelegální migraci. On mi tehdy vysvětloval, že migraci řeší Evropská unie a NATO má jiné úkoly. Minulý čtvrtek jsem se s ním v Bruselu sešel znovu.

Při této příležitosti jsem mohl s potěšením konstatovat, že se od našeho prvního setkání mnohé změnilo. NATO dnes ve spolupráci s dalšími mezinárodními organizacemi intenzivně přispívá jak k boji proti mezinárodnímu terorismu, tak k řešení migrační krize. A má v tomto ohledu další ambiciózní záměry. Chystá například spuštění výcvikové mise v Iráku, jejímž cílem bude podpora stabilizace této země a posilování schopnosti jejích ozbrojených sil udržovat pořádek a bojovat proti teroristickým skupinám. To vše je nesmírně důležité, a to jak pro bezpečnost Evropy a České republiky, tak pro věrohodnost a smysluplnost Severoatlantické aliance.

Naši občané, stejně jako lidé v ostatních spojeneckých zemích, musí jasně vidět, že Aliance rozumí jejich každodenním bezpečnostním obavám a že představuje účinný nástroj řešení těch nejzávažnějších hrozeb dnešní doby, ať už je způsobují agresivní regionální velmoci, které neváhají použít vojenskou sílu proti svým sousedům, nebo různé teroristické skupiny a kriminální organizace. Jsem opravdu rád, že si to spojenci v NATO uvědomili a začali podle toho jednat, protože NATO považuji za zcela nepostradatelnou záruku bezpečnosti naší země. Naše vláda to ostatně jasně deklaruje ve svém programu. Efektivita a věrohodnost této organizace a z toho plynoucí důvěra občanů v ní jsou proto naším základním zájmem.

Musíme si ale uvědomit, že jde o obousměrný vztah: pro mě je NATO Česká republika, stejně jako Česká republika je NATO. Takže o to, aby měla Aliance smysl, musíme spolu s našimi spojenci usilovat i my sami. S hrdostí jsem si od generálního tajemníka vyslechl ocenění naší práce na společné obraně a bezpečnosti. Naši vojáci slouží v zahraničních misích, jejichž účelem je stabilizovat země, v nichž působí teroristé a odkud přichází masová migrace. Pomáhají střežit vzdušný prostor v Pobaltí a na Islandu. Přispívají do aliančních sil rychlé reakce, připravených okamžitě řešit krizové situace.

Jensu Stoltenbergovi jsem vysvětlil, co nového plánujeme dělat v letošním a příštím roce, tedy pokud získáme souhlas parlamentu. Není toho málo. Chceme výrazně navýšit naši účast v Afghánistánu. Stabilizace této země, která je druhým největším zdrojem ilegální migrace do Evropy a současně je to doslova semeniště teroristických organizací, je pro naši bezpečnost stále klíčová. Předpokládáme i zvýšení počtu vojenských instruktorů v Iráku, který i po porážce tzv. Islámského státu zůstává stále velmi zranitelný a jehož ozbrojené síly nutně potřebují pomoc ze zahraničí v oblasti výcviku a poradenství. A konečně výrazně posílíme náš příspěvek do výcvikové mise Evropské unie v Mali. Tato země leží na významné migrační trase vedoucí z centrální Afriky do Evropy a navíc v ní působí radikální islamističtí teroristé. To vše stojí hodně peněz. A nejde pouze o působení vojáků v zahraničních operacích od Pobaltí po Afghánistán. Především to jsou investice do vojenského materiálu, zbraňových systémů a v neposlední řadě do kvalitních lidí, vojenských odborníků.

Generálního tajemníka jsem ujistil, že beru velmi vážně naše závazky v oblasti financování obrany, které jsou uvedeny v programovém prohlášení vlády, tedy postupně navyšovat obranný rozpočet na 1,4 procenta HDP v roce 2020 a dosáhnout dvou procent v roce 2024. Zmínil jsem mu, že jsem nejspíše první český premiér, který přišel na nedávné velitelské shromáždění armády s důraznou výzvou, aby se do armády neprodleně a důkladně investovalo. Bezpečnost a obrana patří mezi nejvyšší priority hnutí ANO. Jejich zajištění je základním předpokladem ekonomické prosperity naší země a spokojenosti našich občanů. Aktivní členství v NATO, vysoká účast v zahraničních operacích a zvýšené investice do obranných schopností jsou proto cestou, kterou chceme jít.

Autor: Andrej Babiš

Článek si můžete přečíst v Právu.

Zdroj: Právo

Přeskočit na menu