Babiš: Další vládu se Sobotkou si už těžko umím představit

Ministr financí Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo říká, že neustálé útoky ze strany premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky narušily vzájemnou důvěru. Lídr ANO si těžko dovede představit, že by oba zasedli v další vládě.

Poslední dobou si s premiérem Sobotkou nic nedarujete. Jsou příkopy mezi vámi už tak hluboké, že byste s ním v příští vládě neseděl?

Je pravda, že si to nyní těžko umím představit, když do mě od krajských voleb stále kope a sprostě o mně na veřejnosti mluví. Tím neříkám, že sám nemluvím jadrně, ale je to v kolektivu lidí, kteří jsou na to zvyklí. Takže mám problém s tím, jak se mnou pan Sobotka komunikuje a posílá vzkazy přes média. Je to nepříjemné, nejsem na takové jednání zvyklý a samozřejmě ta důvěra je narušena. Hlavně bych chtěl být ve vládě, kterou bude její předseda skutečně řídit, a ne jen formálně, nebude politikařit, bude měřit všem stejným metrem a bude premiérem všech ministrů, ne jen těch z ČSSD. Sám jsem nejpřísnější na vlastní ministry a snažím se jít příkladem. Vláda nesmí nechávat problémy vyhnít, ale musí je řešit, mít tah na branku a ministři se musejí mezi sebou bavit.

Sobotka řekl, že by nešel do vlády, kde byste byl premiér, ale nevyloučil, že by zopakoval koalici v současné sestavě.
V prvé řadě žádnou vládu nemám a žádnou nesestavuji. O tom, jak bude vypadat, rozhodnou lidé v říjnových volbách. K tomu, co řekl pan premiér, nemám co dodat, snad jen to, že to beru na vědomí a že, pokud by taková situace nastala, jsem připraven vyhovět jeho přání. Kdyby k tomu došlo, tak by to možná byla škoda, mohl by se aspoň něčemu naučit.

Takže v další vládě s ČSSD už ne?
Především si musíme počkat na volby, do té doby nemá smysl se bavit o vládě. Rozhodnutí bych opravdu nechal na voličích. Mně jde o spolupráci se slušnými lidmi, se kterými mohu zajít na pivo a skutečně řešit konkrétní problémy.

Ale Bohuslav Sobotka to asi není, že?

Chápu, že pan Sobotka má teď nové poradce z USA a ti ho učí mluvit sprostě a útočit na mě, kde může. Dnes už vlastně přebral roli pana Kalouska. Oba se společně rozhodli mě vymazat z politické mapy.

S kým se tedy budete bavit?
V každé straně jsou lidé, se kterými se lze bavit – v soc. dem. to je třeba ministryně školství Valachová, v ODS senátor Kubera, u lidovců hejtman Čunek.

Počítáte s tím, že ve volbách ANO vyhraje?

Spíš počítám s tím, že se vymyslí další aféra. Už tu byla StB, biopaliva, střet zájmů, dluhopisy… Teď jsem slyšel, že se na mě připravuje další diskriminační kampaň ve stylu Rusko, a určitě se objeví před volbami nějaká Kubiceho zpráva. Nechci si fandit, ale myslím si, že ČR čeká rozhodování o dalším směřování. Pokud v té vládě nebudu, tak to bude pokračovat v rytmu tradičních politických stran. Je to nerovný souboj, protože kromě těchto partají proti nám stojí některá média jako Česká televize, která je pod vlivem soc. dem. a PR agentury Bison & Rose.

Pod jakým vlivem píáristů? Má kontrakt na propagaci pořadů ČT.

ČT je veřejnoprávní médium, které od občanů na poplatcích dostává každý rok 5,2 miliardy a není schopna se propagovat sama? Dovedete si představit, že by firma spadající pod Agrofert měla s ČT nějakou smlouvu? Navíc majitel té agentury, která pracuje pro ČSSD, je poradcem ministra vnitra Chovance.

Mě ale zajímá, pokud by ANO volby vyhrálo, koho by vzalo do koalice? Těžko asi budete mít sami většinu. Myslíte si, že třeba ODS byla už dost dlouho mimo vládu?

Vždyť v příští vládě vůbec nemusím být, může to dopadnout jako loni v Královéhradeckém kraji. Tam se dvě hodiny po oznámení výsledků krajských voleb proti nám domluvila sedmikoalice tradičních politických stran. Ony totiž kvůli ministerským postům udělají cokoli. Tradiční strany hlasují společně proti vyššímu zdanění hazardu, kvůli neústavnímu lex Babiš a jsou ochotny se spojit s kýmkoli, jako Kalousek s komunisty a teď i Sobotka. Když mu teče do bot, tak mu KSČM nevadí, hlavně aby byl premiérem. Já bych s komunisty ve vládě určitě nebyl, protože máme úplně odlišné programové cíle a jinou ideologii. Tradiční strany spojuje stejný program – prachy a moc a teď Antibabiš.

Co si nechat podpořit menšinovou vládu od KSČM?

Pane redaktore, nesnažte se mě zase někam natlačit, komunisté by mi ještě znárodnili moji bývalou firmu. Koalice se dělají po volbách, a pokud u toho budeme, tak ji budeme skládat se stranami programově blízkými.

Co takhle Okamurova SPD?

S panem Okamurou určitě souhlasím, například pokud jde o přímou volbu starostů a hejtmanů i v některých názorech na migraci, ale není to naše preference už kvůli tomu, co se kolem původního Úsvitu dělo s penězi i s vlivem exministra dopravy Bárty.

Když nepůjdete ani s jednou parlamentní stranou, tak to budete mít dost těžké.

S TOP 09 určitě ne. Problém s tradičními politickými stranami je, že slibují program, který pak nedodrží – jako ODS, že nezvýší daně, nebo soc. dem., že zdaní náhrady za nevydaný majetek v rámci církevních restitucí. Jako středovému hnutí nám jsou blízcí Starostové a nezávislí, protože starostové dobře řídí města a obce, kterým podle mého názoru nemá stát do rozvoje moc co žvanit. Lidovci mi konvenují tím, že se ve svém programu zaměřují na rodinnou politiku. ODS tvrdí, že chce nízké daně, snížit byrokracii a zefektivnit stát. S tím souhlasím, ale zároveň se musí stát postarat o důchodce a další lidi, kteří to opravdu potřebují.

To je váš program? Od každého trochu?

Jako středové hnutí máme kombinaci programů. Určitě nám jde o rozpočtovou odpovědnost, chceme snižovat a zjednodušovat daně, zefektivnit stát, ulehčit život lidem i podnikatelům při jednání s úřady. Měli bychom snížit počet ministerstev a odparalyzovat zákon o státní službě. Musíme také masivně investovat, zejména do dopravní infrastruktury, ale i do sportovišť, domovů důchodců, dokonce ani věznice už nemáme. A kromě toho musíme zvyšovat důchody a zaměřit se na nízké platy.

V případě ČSSD mluvíte o rozhazování. Někdo může o čtyřech miliardách, které chcete najednou dát na opravu silnic, říci totéž.

Peníze na opravu silnic v žádném případě nepovažuji za rozhazování. Chodím mezi lidi a vnímám problémy, které v Česku jsou. Ve státě je stále obrovský potenciál úspor. Ten jsme ale nemohli využít, protože jsme v koalici a naši partneři o úspory neměli zájem. I tak jsem měl přebytkový rozpočet a snížil státní dluh o 70 miliard, což dělá na každého občana 6620 korun. ČSSD a Sobotka jsou rozpočtově naprosto nezodpovědní, vycházejí ze špidlovského motta „zdroje jsou“. Dám příklad. Prorektor Vysoké školy báňské v Ostravě mi popsal, jak jedna jejich studentka píše práci o motivaci lidí k práci. Někde to vychází údajně tak, že aby nezaměstnaní, kteří jsou na dávkách, šli pracovat, tak by museli dostat plat 35 tisíc. To je důsledek šíleného systému sociálních dávek, který ČSSD prosazuje. V určitých profesích pak úřady práce nemají co nabídnout. Nezaměstnaní, kteří ohrnují nos nad výplatou, protože se jim pracovat nevyplatí, by neměli dostávat žádnou podporu. To bychom měli řešit.

Vystoupil jste proti zvláštní dani pro banky, kterou prosazuje ČSSD. Proč, když se tak děje i jinde v Evropě?

Protože jsou s tím špatné zkušenosti. Nelíbí se mi, že to dopadne na lidi, protože banky zdraží úvěry i hypotéky. Naopak bychom měli banky donutit, aby neodváděly do zahraničí dividendy a navyšovaly lidem platy, investovaly a podporovaly sport nebo kulturu. To lze dokázat, protože by to nebyly takové částky jako z vyšších daní. Ale pokud se bavíme o sektorové dani, tak proč si ČSSD vybírá banky? Proč ne vodárenství, pojišťovnictví, energetiku nebo Mládkovy oblíbené mobilní operátory?

Co si vlastně myslíte o progresivním zdanění, které také ČSSD navrhuje? Měli by bohatí platit víc?

Principiálně ano, ale je otázka o kolik. Nyní jsou to podle solidární přirážky dvě procenta, nám ale jde především o snižování některých daní a sociálního pojištění.

Prosazování programu závisí na poslancích. Už máte jasno, kdo a kde za vás bude kandidovat, jestli to budou i hejtmani či primátoři?

Kandidátky budou řešit krajské organizace. U poslanců je třeba, aby hnutí vyhodnotilo, jak ve Sněmovně pracovali. Hejtmani a primátoři mají své práce dost. Nemyslím si, že by měli kandidovat, a pokud ano, tak spíš z nižších pozic, aby o tom mohli rozhodnout voliči. Už teď ale vím, že do věci budu chtít mluvit víc než u prvních sněmovních voleb. Musíme se vyvarovat ostud jako v případě některých poslanců a hejtmanů. Musíme nabídnout kvalitní lidi, u kterých si budeme jisti, že neudělají nějaké nepříjemné překvapení.

Kde budete kandidovat vy a jiní ministři?

Pokud jde o mě, tak budu kandidovat ve Středočeském kraji. Přepokládám, že pan Brabec bude kandidovat na Ústecku a pan Stropnický v Praze, jsou to naši úspěšní ministři.

Co ministři Ťok a Šlechtová?

U pana Ťoka jsem neslyšel, že by se chtěl angažovat, a u paní Šlechtové, která není členkou ANO, záleží, jestli ji někdo navrhne.

Je pravda, že nemáte dost lidí a že vám dávají košem podnikatelé kvůli zákonu o střetu zájmů – Antibabišovi?

Takto se to říci nedá, ale podnikatelé vidí, co establishment dělá proti mně. Rozhodně to není motivující, ale myslím, že někteří za nás kandidovat budou. Je pravda, že máme nedostatek lidí, ale na tom jsou stejně i zavedené strany. Měli jsme své porodní bolesti, ale letos budeme mít silnější kandidátku.

Pojďme ke korunovým dluhopisům. Je sice fajn, že 52 miliónů, co byste ušetřil, kdyby podléhaly dani, dáte na charitu, zároveň je ale chcete od ledna 2018 zdanit. Proč by na to mělo doplácet 73 tisíc lidí, kteří si koupili státní dluhopisy?

To se ohromně mýlíte. Vůbec nechci danit občany a jejich státní korunové dluhopisy. Chci jen zdanit Babiše, tedy podnikatele, kteří si nakoupili dluhopisy svých firem. Nechci, aby to dopadlo na lidi, a můj pozměňovací návrh to odliší. A samozřejmě očekávám, že mě ostatní podpoří. Celá ta situace kolem dluhopisů Agrofertu je jedna velká pseudoaféra. V září 2011 Kalousek jako ministr financí plně legitimizoval faktické nedanění úroků ze všech korunových dluhopisů, tedy nejen státních, ale i firemních a dalších. Pak zjistil, že dobře neodhadl trh, protože se spustila lavina emisí korunových dluhopisů. A protože si uvědomil, že to není dobře, tak to měnil v březnu 2012, jenže s účinností až od ledna 2013. Proč Kalousek nedal návrh, aby se začaly ty dluhopisy danit už v červnu? A proč to nenavrhl Sobotka, který to teď tak hlasitě kritizuje? Kdyby to někdo z nich udělal, tak mohl danit jak Agrofert, tak Česká televize. Místo toho se Sobotka hlasování zdržel.

Sobotka vám teď napsal dopis a ptá se, zda v souvislosti s korunovými dluhopisy Agrofertu šlo o snahu obejít placení daně. Co vy na to?

Předpokládám, že platíte daně podle zákona. Chtěl byste platit víc? Nechtěl byste si přestat například odečítat od daňového základu zaplacené úroky z hypotéky?

Co to má být za pitomou otázku?

Tak vidíte. Lidé by měli platit daň ve výši, kterou jim předepisuje zákon. Nikdo od nich neočekává, že budou platit víc, než musejí. V roce 2012 jsem jako podnikatel mimo politiku emitoval dluhopisy podle zákona a podle toho zákona jsem je také danil. Tento zákon v neprospěch země ale udělal Kalousek a je mediální manipulace, že jsem udělal něco špatně.

Sobotka chce také vědět, zda by korunové dluhopisy měla prověřit Finanční správa. Měla by se zaměřit na soukromé firmy?

Za prvé do 3. března chci zveřejnit audity, které mají potvrdit, že jsem měl čisté příjmy ve výši 2,531 miliardy a že jsem měl dost peněz na nákup dluhopisů a že vše proběhlo, jak mělo.

Tím to budete považovat za uzavřené?

A co bych ještě měl dělat? Chcete jít na exkurzi ke mně do ložnice? Nechť stejně zveřejní svůj majetek, své příjmy a odvody na daních od roku 1993 také pan Sobotka, pan Kalousek a pan Chovanec. Já jsem jako fyzická osoba na daních zaplatil 337 miliónů, dozvíme se někdy, kolik zaplatili oni? Ale zpět k prověřování dluhopisů. Za druhé se jimi Finanční správa zabývala už před šesti lety a tehdy uvedla, že je nelze hodnotit jako něco nezákonného. A za třetí Finanční správu neúkoluji, ale nemám problém s tím, aby se podívala na výši úroků či na jednotlivé transakce. Proč ne, jen ty dluhopisy už odkývala v době, kdy je legalizoval Kalousek. Každopádně to, co dělá Sobotka, poškozuje vládu.

Že se dovolí ptát po vašich financích?

Ne, že vede permanentní kampaň proti mně kvůli věcem, kdy jsem nebyl v politice. Nemám žádnou aféru, naopak jako ministr financí mám jasné výsledky. To pan Sobotka má ze svého působení v politice máslo na hlavě. Nejenom jak si pořizoval sedmimiliónový byt, ale jak v roli ministra financí zadlužil stát o 400 miliard během ekonomického růstu a prodal Bakalovi státní podíl v OKD pod cenou.

Sobotka se hájí tím, že ho prodal za víc, než byl původní odhad.

Tomu snad nevěříte ani vy. Stát chtěl nejdřív 46procentní podíl prodat za zhruba dvě miliardy, pak Úřad na ochranu hospodářské soutěže řekl, že to je málo, a tak ho ministerstvo financí prodalo Karbon Investu za 4,1 miliardy. O dva roky později posudek Ernst & Young ocenil jmění zanikajícího OKD, když se ho Bakala chystal vytunelovat, na 52,338 miliardy. Jenom bytový fond byl tehdy oceněn na šest miliard. Proč? Sorry jako.

Vám ten Sobotka vážně leží v žaludku.

Neleží, ale nerozumím tomu, proč vyvolává věčné konflikty. Proč tím poškozuje vládu, která je úspěšná a má výsledky? Měl by být rád, že se mi podařilo dát do pořádku veřejné finance, že máme peníze na investice, důchody a další věci. Místo toho vyvolává konflikty.

Nejste tím, kdo vyvolává konflikty, náhodou vy?

Ne, já jen reaguji. Například dopis, o kterém jste mluvil, nejdřív pošle novinářům, aniž bych měl šanci si ho přečíst. Na webu vlády vyvěsí statistiku, že nechodím na interpelace. Aby tam ale dal, že z ministrů jsem předložil a prosadil nejvíc zákonů – ve Sbírce zákonů jich už vyšlo 64 – to už ne. Proč si myslíte, že z České exportní banky utekl letitý šéf České spořitelny Kysilka? Protože zažil poradu s panem premiérem, což pro člověka z byznysu, který ví, jak se porady řídí, bylo opravdové trauma. Zavedl jsem povinnost hlásit od roku 2016 příjmy nepodléhající dani, snížil jsem dluh, efektivně spravuji veřejné finance, vybírám víc daní. Já mám jako politik čistý stůl, porovnejte moje výsledky s výsledky pana Sobotky.

A máte čistý stůl i jako podnikatel?

Ano, platím daně, velkou část zisků jsem také věnoval na charitu. V minulých pěti letech to bylo prostřednictvím mé nadace 215 miliónů a letos to bude sto miliónů, nakoupil jsem spoustu zdravotních přístrojů. Přitom jsem si klidně mohl ty peníze nechat. Mimochodem celý můj ministerský plat od ledna 2014 do konce loňského roku šel na nadaci pro samoživitelky a dělalo to přesně 4,3 miliónu. A když se bavíme o odpovědnosti, tak se stačí podívat na žebříček nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes a na to, kde mají sídla jejich firmy. Většina z nich je v Nizozemsku, Lucembursku nebo na Kypru. A kde sídlí Agrofert? V České republice. Tím vyjadřuji svůj vztah ke své zemi. A zatímco ostatní prostřednictvím dividend peníze z ČR berou pryč, já jsem jich za posledních deset let přitáhl asi 23 miliard.

Autor: Jan Rovenský
Článek si můžete přečíst v Právu.

Zdroj: Právo

Přeskočit na menu