​Babiš: Čelíme jednomu podrazu ČSSD za druhým

Ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš počítá i s možností, že by se i po případné výhře ve sněmovních volbách mohl ocitnout mimo kabinet. Kdyby to tak dopadlo, zůstal bych v opozici a tradiční strany bych štval, říká v rozhovoru pro Právo.

Zdroj: Právo

Jak se vám vládne, když čelíte ve vládě dvoukoalici ČSSD a lidovců?
Špatně, když mě přehlasovávají s vědou a výzkumem a státními pojištěnci. K tomu všemu musíme čelit jednomu podrazu sociální demokracie za druhým, jejím dezinformačním kampaním, jak si přivlastňují naši práci a jak pomalu vytvářejí koalici s TOP 09. Je to nefunkční.

Ale do dalších voleb to v té nefunkční koalici společně doklepete, že?
Co jiného nám zbývá? Kdybychom z vlády odešli, tak nebude nikdo, kdo by zabránil nezodpovědným a rozhazovačným nápadům zejména sociální demokracie, která by vše dělala systémem Špidla, tedy „zdroje jsou“. Když premiér Sobotka byl ministr financí a jeden rok měl růst pět procent a stejně vysekl dluhy za 400 miliard, tak se není čemu divit.

Česko 7. a 8. října čekají krajské volby. Když máte tuto zkušenost ve vládě, myslíte si, že soc. dem. by byla dobrým partnerem do regionů?
To není o straně, ale o lidech, kteří ji reprezentují. V soc. dem. je plno slušných lidí, mnoho členů ČSSD má například tentýž názor na reformu policie jako já. S některými z nich nemám problém, s některými lidmi problém mám – a totéž určitě platí i pro kraje.

A co další spolupráce ve Sněmovně?
Do parlamentních voleb je ještě daleko, to se mě musíte zeptat až za rok.

Ptám se proto, jestli počítáte s možností, že sněmovní volby třeba vyhrajete, ale nikdo s vámi nebude chtít vládnout.
Samozřejmě že s takovou možností počítám.

Říkal jste, že kdybyste nemohl věci ovlivňovat, byste v opozici být nechtěl. Tím by vás ostatní mohli donutit k odchodu z politiky.
Přemýšlel jsem o tom. Možná na to změním názor a zůstal bych v opozici.

Další názorový obrat?
Proč bych nemohl změnit názor? Nemám patent na rozum, bavím se s lidmi, poslouchám argumenty... Třeba mě opozice bude bavit. Aspoň budu ten establishment, který si tu tradiční politické strany budovaly 26 let, štvát dál. Jen tak se mě nezbaví, i když pro to dělají, co umějí. V opozici by také byl skvělý život, když se dívám na kolegy poslance, jak mají celé léto prázdniny, nemusejí každý den chodit do práce, dostávají náhrady, jak si v bufetu dávají rakvičky a větrníky, jak si ze Sněmovny dělají cestovní kancelář. Mě tyto věci nezajímají, ale mohl bych například zřídit protikorupční fond. Kdyby ve Sněmovně byla poslanců polovina, tak to bohatě stačí.

Třeba spíš štvete své vládní kolegy tím, že nedodržujete zákon o střetu zájmů, jak říká premiér Sobotka, který vás vyzval, abyste odešel z dozorčí rady své chemičky v Německu. Jak se zachováte?
Zaprvé zákon o střetu zájmů jsem neporušil, mám na to své právní analýzy. A zadruhé, nechápu, proč na mě pan premiér útočí zrovna teď, když o tom ví už tři roky a objevuje se to každý rok v mém majetkovém přiznání. Asi premiérovi někdo zase poradil, že je třeba kopnout do Babiše v rámci předvolební kampaně. Takže v dozorčí radě zůstanu, není důvod, proč bych odcházel.

V ČR nejste ve firmách, tak proč v Německu?
Protože si banky přály, abych tam zůstal, a podle mých právníků to není nic nezákonného. Ale hlavně co má společného s českou politikou, že sedím v německé firmě?

Třeba to, že když nejste v orgánech svých firem v Česku, neměl byste ani být v SRN?
Ale o to vůbec nejde. Tady jde o pomalu vznikající koalici ČSSD s Kalouskem a ostatními tradičními politickými stranami. Spolupráce soc. dem. s TOP 09 je evidentní, jako v případě zákona o střetu zájmů. To je jen další akce proti Babišovi, kterou vymyslel Kalousek.

Jasně, všichni jsou zlí, jen já jsem svatoušek, že?
Nejsem svatoušek, já jen reaguji. Ale uvidíte, jak vznikne iniciativa všichni proti Babišovi, kterou tu formuje Kalousek. Strašně je irituji, jsou ze mě úplně šílení, protože s nimi nejedu v jejich kšeftech, nenechávám se zlobbovat hazardem nebo pojišťovnami. Všechno vlastním transparentně, zatímco tradiční politické strany mají své lobbisty, podivné financování, neumějí prokázat ani pořádně příjmy mimo těch z rozpočtu. Myslím, že lidé nejsou hloupí a že to vidí.

Přijde mi, jako byste ve vládě vůči sobě cítili už jen animozitu.
To není pravda, je to individuální. Ve vládě mám s řadou členů korektní vztahy. Někteří se mnou jednají jen přes média, jako pan Chovanec, pan Němeček nebo paní Marksová, ostatní ale normálně fungují. Potíž je, že premiér není předseda vlády, ale předseda ministrů ČSSD. Ve finančních věcech mě nikdy nepodpořil, spíš tlačil a přehlasovával. Přitom normálně premiér ministra financí podporoval.

Cítíte k premiéru Sobotkovi despekt?
Ne. Máme spolu formální vztahy, respektuji, že je premiérem. Je to člověk, který se živí politikou. Je to člověk, který dovede na koaliční radě všechny vyzvat, že bychom měli navýšit platy poslanců, a pak na předsednictvu ČSSD řekne, že je proti. Je to kariérní politik, má mocenský instinkt a politiku asi dělá dobře, i když třikrát neuspěl ve volbách.

ČSSD a lidovci vás naposledy donutili kývnout na zastropování hranice odchodu do penze. Jaký je to pocit pro člověka, který byl zvyklý na to, že co chtěl, tak to bylo?
Musel jsem se od počátku přizpůsobit a přijmout stav, jaký je. O zmrazení odchodu do penze jsme chtěli diskutovat, místo toho ale ČSSD přišla s návrhem na vládu a tlačila ho silou. A proč to řeší zrovna teď? Protože je před volbami. Když se důchody v roce 2030 zmrazí na 65 letech, bude to mít rozpočtový dopad 67 miliard. To ale ČSSD nezajímá, stejně jako že by se měly prioritně řešit profese, které nemohou pracovat ani do 60 let, jako profesionální řidiči, zdravotní sestry a ošetřovatelky. Tomu se říká populismus. Mě spíš než hranice odchodu do důchodu za 14 let, kterou stejně budoucí vlády změní, protože to bude rozpočtově neúnosné, trápí dnešní nedostatečné výše penzí. Určitě bych byl pro navýšení, to by se ale resorty ČSSD musely chovat úsporně. Soc. dem. jen nabízí věci jako otcovskou dovolenou nebo peníze pro hnědouhelné barony.

Co místo debat o výši penzí a věku odchodu do důchodu vyřešit penzijní reformu?
Chtěl jsem původně přijít s vlastním návrhem, ale bylo mi řečeno, že to nemám dělat a že ji předloží paní Marksová. Původně jsme navrhovali odchod do důchodu na 67 let, ale když se na stranu soc. dem. přidala KDUČSL a věděli jsme, že by nás přehlasovali, tak jsme si řekli dobře, budeme s tím souhlasit ve vládě a uvidíme, co se bude dít ve Sněmovně.

Zastropování důchodové hranice je v koaliční smlouvě, tak proč se tomu divíte?
Je zvláštní, jak ČSSD se rozpomene na koaliční smlouvu, když jde třeba o důchody, ale zapomene na ni, když jde o reorganizaci policie. Jak rozjede proti nám inzertní kampaň kvůli vodě, ačkoli jsme se na tom v koalici dohodli, a to jen kvůli lobbingu nadnárodních firem, které tu mají monopol, čerpají podzemní vodu za dvě koruny za kubík a lidi dřou z kůže. A stejně tak nás ČSSD s lidovci přehlasovala kvůli zvyšování plateb za státní pojištěnce. To, že to bylo porušení koaliční smlouvy, protože rozpočtové položky mají být odsouhlasené všemi koaličními stranami, je nezajímá.

Mluvíte o rozpočtově nezodpovědné ČSSD, přitom sám taky přisypáváte státním zaměstnancům. Jestli jsou soc. dem. a lidovci rozhazovační, tak se na tom sám podílíte.
Nepodílím, naopak se snažím chránit peníze daňových poplatníků. Podařilo se mi ubránit deficit 60 miliard, když soc. dem. chtěla 80miliardový. Vybíráme víc na daních, půjčujeme si peníze a ještě za to dostáváme zaplaceno, na obsluze státního dluhu jsme ušetřili deset miliard, soustředím se na čerpání evropských peněz a nutím k tomu i ostatní resorty. Koncem roku budu mít nižší dluh, než když jsem nastupoval na ministerstvo financí. V srpnu byl největší přebytek rozpočtu za posledních 23 let, přes 81 miliard, a není vyloučeno, že na konci roku může být i vyrovnaný rozpočet, uvidíme. Zároveň ale nechci zaškrtit ekonomiku. A pokud jde o navyšování platů třeba učitelům a policistům nebo o investování do dopravní infrastruktury, to jsou prospěšné a důležité věci. Učitele, policisty a silnice potřebujeme, navíc větší platy se pak vracejí na odvodech.

Je prospěšné snižovat DPH na točené pivo, nebo to je jen populistické kupování hlasů? ČSSD preferuje snížit daň u základních potravin.
To tak není. Snížení DPH z 21 na 15 procent na pivo by zaprvé kasu vyšlo na 150 miliónů korun a z druhé to má být kompenzace pro hospodské, kteří neprodávají jídlo, ale jen pivo. To návrh ČSSD je populistický, protože se to na snížení cen neprojeví, stejně jako u léků, kde to zůstalo někde po cestě ve velkoobchodě nebo v lékárně. U mého návrhu je garance, že to skončí v hospodě.

Ale pivo to nezlevní, takže si jen kupujete hostinské, aby skousli elektronickou evidenci tržeb (EET).
Určitě si nikoho nekupuji, s tímto návrhem jsem přišel už před půlrokem. Je na hostinských, jestli se s lidmi rozdělí.

Evidence tržeb startuje 1. prosince. Co se stane, když zkolabuje?
To není registr vozidel, aby to kolabovalo. Když funguje kontrolní hlášení a lidé si na něj zvykají, proč by neměla fungovat EET? Je to narovnání podnikatelského prostředí a ve výsledku to jsou peníze pro všechny. Nemohu za to, že moji předchůdci nedělali nic pro výběr daní. Chtěli zavádět registrační pokladny, pro které hlasoval pan Kalousek, a lidem nadiktovat dokonce typ. To já nedělám.

A když EET nebude fungovat…
…tak aspoň všichni budou mít radost.

Vyvodíte třeba osobní zodpovědnost?
Vyvodím z toho takovou zodpovědnost, že to přijdu osobně řešit a bude to fungovat. Na mě budou všichni vzpomínat kvůli EET, kontrolnímu hlášení, daňové Kobře, která ušetřila 6,2 miliardy, nebo kvůli rekordním výsledkům rozpočtu. Zkuste si vzpomenout, co dokázali moji předchůdci. Nenapadne vás vůbec nic – možná jen kromě Kalouskovy ekologické zakázky, 11 miliard do Škody Transportation nebo privatizace OKD.

Myslíte si, že na vás budou vzpomínat v dobrém?
To uvidíme, ale určitě na mě budou vzpomínat ve spojitosti s něčím konkrétním.

V pátek ANO zahájilo kampaň do krajských voleb. Nevěříte si přece jen na víc než pět hejtmanů, když sledujete průzkumy?
Nemluvil jsem o pěti hejtmanech, říkal jsem, že pro naše hnutí bude úspěch, když vyhrajeme v pěti krajích. Na hejtmanky kandiduje za nás šest žen a ani k tomu nepotřebujeme žádné kvóty. Kdyby se nám zadařilo ve více krajích, bylo by to super, ale jsem realista. Bude to ale obtížné, protože stávající hejtmani jsou na svých postech dlouho, a také krajský rozpočet, který je z našich daní, statečně utrácejí za volební kampaň.

ANO se v ní zaměřuje na boj proti korupci. Myslíte, že to vám přiláká voliče?
Klíčová je dopravní infrastruktura, například obchvaty, transparentní zdravotnictví bez privatizací, sociální péče a školství. Posíláme do krajů lidi, kteří něco mají za sebou, a ne lidi, kteří dokážou o všem mluvit, stříhat pásky a slibovat. Možná nemají tolik zkušeností jako jiní politici, ale věřím, že se jim podaří rozkrýt ty korupční praktiky v regionech a že budou fungovat jako naši ministři a starostové. Myslím si, že korupční tradice ČSSD na krajích je velká. Od pana Ratha přes obviněného pana Rozbořila po aféru Dědic u pana Nováka, a to ani nemluvím o sedmilháři Haškovi. Šokuje mě, že téměř po 2,5 roku ve vládě jsme se zase dostali na počátek a že jsme zase nuceni bojovat proti korupci a čelit dezinformační kampani ČSSD.

Nemusí spíš ostatní strany čelit kritice ze strany vašich médií, třeba právě ČSSD?
To není pravda. Proč by se nemělo psát o tom, že si pan Chovanec koupí podezřele levný byt od dodavatele pancéřových aut, který je k tomu dodal velice rychle? Kdybych to udělal já, tak se všichni na mě sesypou a chtějí moji demisi. Dnes je naopak řada médií pod vlivem ČSSD prostřednictvím advokáta Pokorného a agentury Bison a Rose. Stačí se podívat do Hospodářských novin, kde se musel přepsat kvůli Chovancovi rozhovor s panem Jančurou. To je manipulace, v mých médiích to tak není a plno lidí v nich píše proti mně.

Pojďme ještě k uprchlické krizi. BIS informovala o tom, že sedm radikálů odjelo z Česka bojovat za tzv. Islámský stát a že nám hrozí možnost teroristického útoku. Co na tu zprávu říkáte?
Nemohu to posoudit, sám takové informace nemám, ale předpokládám, že se to bude probírat v Bezpečnostní radě státu.

Mohou na Česko upozorňovat protiislámské akce Martina Konvičky?
Pokud Konvička dělá takové věci, tak se nedá vyloučit, že tím někoho může naštvat. Hlavně tu ale nechceme mít velkou muslimskou komunitu. Nějaká tady je, ale neměla by se rozšiřovat, není k tomu důvod. Naše kultury života jsou úplně odlišné. Když jsem žil v Maroku, také jsem nemohl jíst vepřové a moje žena se musela nějak oblékat. Potíž je, že v Evropě nám pak vnucují svoji kulturu. Jako když v pařížském gymnáziu si potomci imigrantů vynucují zákaz vepřového v jídelně, a kdo protestuje, je politicky nekorektní.

Předminulý týden do ČR dorazilo osm uprchlíků z Řecka. To jsme je také měli odmítnout?
Samozřejmě že jsme uprchlíky nadiktované z Bruselu měli odmítnout. Nevím, proč přijeli, když Chovanec ještě v neděli říkal, že letos žádné nepřijmeme.

To se týkalo dohody EU–Turecko, toto jsou uprchlíci na základě kvót.
Tak je neměl respektovat. Je zajímavé, že ČSSD už dva roky nerespektuje transpozici směrnice o rozpočtové odpovědnosti, ale kvóty ano. Chci, abychom si lidi, kteří sem přijdou, vybírali sami a abychom kvóty principiálně odmítli. Vytýká se mně, že jsem byl pro kvóty. Ale to bylo v době, kdy si Svaz průmyslu a obchodu stěžoval, že nemá lidi. Mysleli jsme, že přijdou migranti, kteří budou chtít pracovat a ne pobírat sociální dávky, a že mezi nimi nebudou radikalizovaní islamisté. Situace ale byla jiná, pak došlo na atentáty v Německu a ve Francii, bavíte se s lidmi i rodinou a názor jsem změnil. Hlavně lidem, kteří do ČR přijdou, vůbec nezávidím pobyt, protože tu je nějaká atmosféra a velké emoce.

Nepřiživujete ty emoce sám svými výroky?
Nepřiživuji. Spojené státy, Kanada ani Austrálie uprchlíky nepřijímají. Evropa má být zodpovědná vůči svým obyvatelům. Měli bychom bránit celý náš kontinent, je třeba migraci zastavit. To, že se zastavila balkánská cesta, je možné, ale nikdo neřeší africké migranty připlouvající do Evropy přes Středozemní moře. Když byla kancléřka Merkelová v Praze, tak jsem byl překvapený, že zdůrazňovala, že Česko spolurozhoduje o migraci. To je kompetence premiéra a Chovance, ale o tom se nevyjednává při chvilkové návštěvě, je to třeba odpracovat, získávat spojence. Mně trvalo 2,5 roku, než se mi podařilo v Bruselu dojednat reverse charge. Buď jsme platným členem EU, nebo jsme jen do počtu.

ČR proti kvótám byla, ale byli jsme přehlasováni, to jsou demokratické procedury.
To nejsou demokratické procedury, to je brutální přehlasování. To je úplně totéž, jako když nás ve vládě přehlasuje koalice ČSSD a KDU-ČSL.
Autor: Jan Rovenský
Článek si můžete přečíst v Právu.
Nahoru

Přeskočit na menu