Otvíráme ordinaci pro lidi bez domova

Rada města Pardubic v tomto týdnu schválila akční plány šesti pracovních skupin složených z řad poskytovatelů i uživatelů sociálních služeb, ale i zástupců města, které se plánováním sociálních služeb ve městě zabývají. Radnice by díky nim měla získat do konce roku například dokonalý přehled o sociálních potřebách dospělých lidí s poruchou autistického spektra, připravit návrh na řešení potřeb osobních asistentů mentálně postižených lidí a autistů, dokončit koncepci sociálního bydlení, ale také otevřít ordinaci praktického lékaře pro lidi ohrožené sociálním vyloučením a lidi bez domova. Společným úkolem všech, kteří se na naplňování projektu komunitního plánování podílejí, bude letos příprava komunitního plánu sociálních služeb na následující čtyři roky.

Díky komunitnímu plánování město zná potřeby klientů sociálních služeb i možnosti jejich poskytovatelů. „Víme tedy o bílých místech, která je třeba v jinak velmi kvalitní síti sociálních služeb zaplnit. Jedním z cílů, na které pracovní skupina upozorňuje již delší dobu, je zřízení ordinace praktického lékaře pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Naším cílem je zabezpečit dostupnou zdravotní péči pro přibližně 500 lidí, kteří z různých důvodů v Pardubicích nemají praktického lékaře a činí jim velké obtíže jej získat,“ řekl Jakub Rychtecký, náměstek primátora, v jehož gesci je i sociální politika a zdravotnictví města. „Zajištěním včasné a preventivní lékařské péče chceme předejít šíření možných infekčních chorob mezi širší spektrum obyvatel města. Druhým cílem je zajištění i následné zdravotní péče, kdy někdy velmi nákladná lékařská péče v nemocnici je znehodnocována tím, že pacient, který se vrátí na ulici nebo do azylového domu, nemá šanci se řádně doléčit a pak mnohdy zbytečně dochází k opakovaným hospitalizacím,“ doplnil náměstek Rychtecký.

Pro registraci u tohoto lékaře nebude důležitá spádovost, ani trvalé bydliště klienta. Bude to ordinace pro lidi, kteří na území Pardubic žijí. Nejde jen o bezdomovce, ale i o klienty azylových domů, Domu na půli cesty, ubytoven a podobně. „Náklady na lékaře, zdravotní sestru a zdravotnický materiál by neměly ročně přesáhnout 210 tisíc korun ročně. O zajištění této péče jsme jednali se zástupci pojišťovny, lékařské úkony bude pojišťovna proplácet,“ upřesnil náměstek Rychtecký.

Ordinace, která bude otevřena dva dny v týdnu, by měla začít fungovat zhruba v polovině letošního roku v ulici Jana Palacha, v objektu, kde už sídlí nízkoprahové denní centrum, jehož služeb využívají potencionální klienti nového zdravotnického zařízení. „Právě ti se v situaci, kdy se rozhodnou vyhledat lékaře, nejčastěji setkávají s neochotou zdravotnických zařízení přijmout takového pacienta a často svůj zdravotní stav řeší až v krajní nouzi, končící hospitalizací v nemocnici,“ doplnila vedoucí odboru sociálních věcí Iva Bartošová.

Cílem projektu komunitního plánování sociálních služeb, který v Pardubicích funguje od roku 2006, je posílení sociální stability a soudržnosti obyvatelstva a omezení sociálně patologických jevů. Zabývají se jím společně zadavatelé, tedy město, uživatelé sociálních služeb i ti, kteří je poskytují. Jen díky této spolupráci je možno vybudovat trvale udržitelné struktury zabezpečující funkčnost a efektivitu sociálních služeb a získat data potřebná k jejich dalšímu rozvoji.

Přeskočit na menu