Středočeský
kraj

Přeskočit na obsah



Požadujeme revizi Rozpočtového určení daní

Středočeský kraj v současné době jen těžko hledá peníze na svůj chod. A hlavní příčinou je to, že se nechává státem „ochuzovat“ na úkor krajů jiných. Co mě k takovému tvrzení vede? Za posledních 20 let se počet obyvatel Středočeského kraje zvýšil o 25 procent a to nepočítám ty, kteří v našem kraji bydlí přechodně, kraj však stále dostává stejný podíl z daní. Žádné navýšení, jak by bylo logické. Je zřejmé, že tady je chyba.

Samozřejmě všichni vnímáme neuvěřitelný růst cen energií a dalších surovin, stejně jako služeb, potravin atd. A právě v této situaci bychom ale měli znovu zvednout téma rozpočtového určení daní, tedy pravidel kolik, které kraje dostávají ze společné kasy (dále jen RUD).

Vedení kraje bude podle Boreckého s vládou o penězích jednat, bude požadovat jejich navýšení. V situaci kdy i ve státní kase je „průvan“ bude velmi těžké návrh na další peníze pro kraje na úkor státu prosadit.

 To je ale příležitost, jak oprášit naši práci, kterou jsme na poli RUD odvedli, ať už jde o vyjednání na úrovni Asociace krajů, nebo na vládní úrovni.

Pro ty, co se v RUD ještě tolik neorientují je třeba uvést, že současné přerozdělování peněz je pro Středočeský kraj naprosto nevýhodné. Tratí na něm např. i Moravskoslezský kraj, nebo Jihomoravský. Naopak některé kraje z toho samozřejmě těží.

Pokud nyní přepočteme rozdělování peněz na hlavu, tak u Středočeského kraje to vychází na 7.800,- Kč na osobu a rok a např. u Vysočiny 11.000,- Kč.

Z toho je vidět, že současné rozdělování je vůči některým krajům nespravedlivé a některé kraje z něj naopak těží.

Pro nastolení spravedlivých podmínek začalo hnutí ANO již během své vlády ve StČ kraji dělat maximum. Iniciovalo jednání pracovní skupiny v rámci Asociace krajů, kde byl schválen společný návrh Středočeského, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje a předložen na jednání asociace krajů.

Na to nikdo nenavázal. Z pohledu Středočekého kraje je třeba jednat především o tom, aby nebyl popelkou mezi ostatními kraji.

Středočeští zastupitelé za ANO iniciovali také jednání s Vládou ČR na toto téma, podíleli se na přípravě příslušného zákona, bohužel jej nemohli dotáhnout do konce, protože jim volby 2020 neumožnili ve vedení kraje pokračovat.

Na to se také nepodařilo současnému vedení kraje navázat.

Chci proto apelovat, aby při jednání s vládou, o kterém pan Borecký mluvil na Finančním výboru, bylo téma nejen zvednuto a oprášeno, ale aby byl na vládu vyvinut tlak, který by zajistil změnu tohoto nespravedlivého rozdělování daňových příjmů.

Nemůžeme se smířit s konstatováním pana radního, že Asociace krajů se nedohodne, protože tratí jen některé kraje a vláda tohoto rozporu využívá, aby nemusela uvolnit finance, kterých se jí nedostává. Ať jedná ve vládě. Mimochodem: je to i ve vládním prohlášení myslím, sice náznakem, ale je to tam.

Nade vším pochybnost jde o naprosto nespravedlivé rozdělování peněz, na kterém tratí hlavně Středočeši. Upozorňoval jsem na to již před rokem, bohužel se nic nestalo a to ani v období, kdy se krajská a celostátní koalice shodují, co do obsazení vedoucích pozic a měly by mít stejné zájmy a priority.

Paní hejtmanko Pecková, pane náměstku Borecký – kdy začnete řešit nejpalčivější problém našeho kraje? Na včerejším jednání Krajského zastupitelstva jsme byli ujištěni, že tak již činíte, za což jsem na místě poděkoval. Budu ale zvědavý i na výsledky.

Přeskočit na menu