Moravskoslezský
kraj

Přeskočit na obsah
Čistý vzduch pro Ostravu a celý Moravskoslezský kraj

Žijeme v kraji, který především díky činnosti našich předků zdědil prvenství mezi nej- znečištěnějšími oblastmi v České republice. Hnutí ANO v Moravskoslezském kraji má ale naprosto jasnou vizi, jak se dá úspěšně ŽIVOTNÍ PROSŘEDÍ V KRAJI ZLEPŠIT. Ke spolupráci přitom přizýváme aktivní politiky a experty bez ohledu na stranickou příslušnost. Jde nám o výsledek. 

Máme jasnou vizi ohledně životního prostředí pro náš kraj. Vydali jsme brožuru Čistý vzduch pro Ostravu a celý Moravskoslezských kraj a přečíst si ji můžete na odkaze zde. Naši jasnou vizi jsme vám rozepsali níže.

Nulová tolerance pro největší znečišťovatele

Víme, že náš kraj je nejprůmyslovějším krajem ČR, nicméně skončila doba tolerance a neplnění závazků ze strany největších průmyslových podniků, a to především na Ostravsku. Budeme tvrdě vymáhat nastavené limity a jejich dohodnuté snižování.

Kotlíkové dotace

Druhým největším znečišťovatelem ovzduší jsme my sami. Hlavně majitelé rodinných domů v období topné sezóny. Řešením je výměna starých kotlů za nové, které spalují ekologicky a díky tomu neznečišťují vzduch škodlivými spalinami a prachem. Zajistili jsme výměnu starých kotlů za téměř miliardu korun, aniž by lidé museli čekat hodiny ve frontě před úřadem. Moravskoslezský kraj je nejlepší v čerpání kotlíkových dotací v Česku. Na druhé kolo výzvy jsme vyčlenili ze svého rozpočtu 69 milionů korun. Dalšími 45 miliony korun předfinancuje příspěvky 78 obcí, které s krajem spolupracují. Ty poskytnou zájemcům na výměnu kotlů částku od 1 500 do 15 tisíc Kč.

Doprava

Dieslové motory u velkých a těžkých automobilů nám moc nepomáhají a řešení samozřejmě není v tom, že budeme mít méně těchto vozidel, ale že nahradíme jejich pohon za více ekologický. To samé ale platí i pro osobní automobily a veřejnou dopravu. Prioritou je také častější čištění silnic, které výrazně sníží prašnost v okolí cest. Elektromobilita jako taková hýbe dnešním světem a pro nás je velmi aktraktivní, protože takto můžeme eliminovat emise úplně.

Boj se suchem

Sucho nás začalo trápit již před několika lety a je to jeden z těch problémů, který bychom určitě neměli podceňovat. Z projektů, které nám proti suchu mohou pomoci, je to například tzv. dešťovka, neboli zachycení dešťové vody na našem území pro pozdější využití. Ostatně, ti z vás, kteří mají zahradu, tento systém určitě znáte. Podpořili jsme návrh řešení nakládání s vodami pro obce. Toto jsou projekty, které pokud začneme více podporovat a propojovat, mohou udělat zásadní rozdil pro naše životní prostředí a obecně pro podmínky kvalitního života v nejen v našem krásném kraji.
Z dalších projektů na ochranu životního prostředí ještě vyberme:

  • Realizujeme projekt i-Air Region zaměřený na
    výměnu zkušeností mezi českými a polskými
    partnery v rámci zkvalitňování ovzduší.
  • Velmi rychle jsme vyřešili nelegální sklad
    toxického materiálu ve Vratimově, který tam
    ležel několik let.

Materiálové a energetické využití odpadů

Připravujeme celé odpadové hospodářství našeho kraje na obrovskou výzvu, kterou je zákaz skládkování směsných komunálních odpadů platné od 1. ledna 2024. Příprava celého sektoru odpadů, ale také části energetiky je dlouhodobým procesem, který by v konečném důsledku neměl způsobit ekonomické zatížení občanů nad únosnou mez. Energetické využití odpadů se jeví jako smysluplná náhrada za fosilní paliva.

Tuto vizi jsme vydali společně s brožurou Čistý vzduch pro Ostravu a celý Moravskoslezský kraj, kde se dočtete více o strategiích jednotlivých politických úrovních. Celou brožuru naleznete na odkaze zde.

Vaše ANO v Moravskoslezském kraji

Přeskočit na menu