Moravskoslezský
kraj

Přeskočit na obsah



V Česku chceme vyměnit až 120 tisíc zastaralých kotlů, říká ministr životního prostředí

„Podařilo se sice odprášit a investovat do velkých průmyslových zdrojů, to samé se ale nestalo v lokálních topeništích,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec důvody, proč máme v Česku stále špatné ovzduší. Jak chce ministerstvo životního prostředí proti znečištění ovzduší bojovat? To nastínil v rozhovoru s moderátorkou Helenou Šulcovou.

„ V horizontu několika příštích týdnů bychom chtěli s EK dokončit debatu a získat až 9 miliard korun z evropských fondů na výměnu významných částí lokálních topenišť v Česku,“ říká s tím, že kotlíků, které by se mělo pomocí peněz z fondů vyměnit, by mohlo být až 120 tisíc. „To je čtvrtina lokálních topenišť v Česku,“ dodává.

„Jestliže říkáme špatný vzduch, tak už to není vzduch znečištěný oxidy síry nebo dusíku, jako to bylo dříve, ale především nás trápí prachové mikročástice, které na sebe vážou karcinogenní látky,“ vysvětluje s tím, že kromě lokálních topenišť je dalším problémem doprava. „Chybí obchvaty, přibývá nákladní dopravy,“ říká.

A jak si poradíme s povinným tříděním bioodpadu a kovů od nového roku? „Významná část obcí už biodpad třídí, existuje systém pytlů a kompostáren,“ nastiňuje s tím, že v oblasti recyklace neplníme pravidla EU, za což nám hrozí poměrně velké sankce.

Rozšíří se letiště Vodochody? A kdy předloží ministerstvo životního prostředí zákon o národních parcích? Poslechněte si záznam Dvaceti minut Radiožurnálu

Audio záznam rozhovoru ZDE.

Zdroj: www.rozhlas.cz

13. 11. 2014

Přeskočit na menu