Moravskoslezský
kraj

Přeskočit na obsah



„Konec vylidněných náměstí. Do měst se musí vrátit život“

Poslanec a městský zastupitel Jiří Strýček ví, že Novojičínsko je krásné místo pro kvalitní život, ale je třeba mu pomoct. Proto řeší vybudování Palačovské spojky nebo „zalidnění“ center měst.

V komunální politice je vždy problém doprava. Jaká je situace na Novojičínsku?

Obrovskou zátěž pro Nový Jičín i přilehlé obce představují kamiony. Chybí obchvaty měst. Dnes a denně jsou vesnice a města ucpávána přetíženými kamiony. Ničí okresní silnice, které nejsou stavěny na tento typ dopravy v této intenzitě. Především ale neskutečným způsobem komplikují život lidí v daných lokalitách. Hluk, výfukové zplodiny a dopravní zácpy jsou na denním pořádku. Víkendy nevyjímaje. Dochází ke snižování standardu bydlení, poklesu cen nemovitostí, znečišťování životního prostředí a ohrožení životů i zdraví občanů.

Máte nějaký recept na zlepšení?

Ano, situace má řešení a není žádným tajemstvím. Určitě pomůže vybudování takzvané Palačovské spojky. Ta je naplánovaná už bezmála dvacet let, bohužel neuváženým krokem tehdejšího ministra dopravy v roce 2009 zůstává jen na papíře. Vybudování silnice v délce pouhých pěti kilometrů mezi Lešnou a Palačovem se napojí tah od Valašského Meziříčí na rychlostní silnici I/48 a u Bělotína na dálnici D1. Čekají na ni obce i jejich obyvatelé. I proto jsem jako poslanec projednal tuto otázku se starosty dotčených obcí a měst a hledám řešení výstavby Palačovské spojky spolu s kolegy poslanci ze Zlínského a Olomouckého kraje. Dobrou zprávou je, že pokud nedojde k neočekávaným komplikacím, zejména ze strany ekologických sdružení, zahájení stavby je plánováno už v příštím roce.

Jaké další problémy trápí obce ve vašem regionu?

Řada starostů zejména větších měst se potýká s problémem, jak do center vrátit život. Nejde ani tak o opravy náměstí či pořádání kulturních akcí, ale o jejich „revitalizaci“. Mám na mysli vylidněná náměstí bez života. Chybí obchody, infrastruktura a potažmo i stálí obyvatelé. Cílem je vrátit život zpět do center měst a zabránit jejich dalšímu vylidňování.

Co je podle vás příčinou a jaké řešení nabízí hnutí ANO?

Rozbujelý development v okrajových částech měst v podstatě způsobil postupný zánik kamenných obchodů a vytrácení se života z center měst a obcí. A to bez ohledu na jejich velikost. Dle mého názoru je tato masivní suburbanizace vážný problém. I když nejsem přítelem regulací, tak v uvedeném případě nic jiného než pečlivé plánování a regulace nepomůže. Řešením je udržitelné územní plánování a konec bezmyšlenkovitého ukrajování cenné zemědělské půdy pro potřeby betonových ploch a supermarketů. V západní Evropě jsou obdobná opatření standardní. Vždy je jedním z hlavních regulativů prospěch uchování života v centrech. Developeři musí doložit, že jejich projekt neohrozí kamenné obchody v centru města. Nastává čas, kdy je nutno se vracet ke konceptům menších prodejen „na rohu“.

A jaké problematice se věnujete jako poslanec?

Vystudoval jsem obchodní fakultu na VŠE a v podstatě v průběhu celého svého profesního života jsem se pohyboval v oblasti mezinárodního obchodu. Jsem členem zahraničního výboru a předsedou podvýboru pro vnější ekonomické vztahy. Tam mohu beze zbytku zúročit své profesní zkušenosti. Dále pracuji jako člen ústavně-právního výboru, kterým prochází většina vládních a poslaneckých návrhů zákonů. Je to pro mě skvělá příležitost se s nimi podrobně seznámit, což mi pomáhá v jejich snazší interpretaci při mých setkáních se starosty. Jako člověk, který nemá formální právnické vzdělání, jsem však nucen konstatovat, že náš právní řád je opravdu v značně přebujelý. Neustálé přijímání nových zákonů generuje nárůst administrativy, přináší další zátěž starostů, a to zejména malých obcí.

Do čeho dalšího jste se pustil?

V poslední době se na regionální úrovni věnuji problematice „šmejdů“. Pracujeme na zpřísnění uzavírání smluv po telefonu. Podvodníci se totiž naučili využít momentu překvapení a děr v novém občanském zákoníku a uzavírají s lidmi nevýhodné smlouvy po telefonu. A jejich obětí nejsou jen senioři. Po změnách by každá taková smlouva musela být potvrzena i písemným ujednáním. K tomu a dalším souvisejícím otázkám uspořádám ještě v listopadu v regionu na dané téma kulatý stůl za účasti starostů a odborníků z jednotlivých ministerstev. Cílem je školení pro občany v taktice, jak podvodníkům čelit.

Pomoc hlavně seniorům je určitě namístě, ale jak plánujete udržet v regionu mladé lidi?

Mladí lidé potřebují atraktivní nabídku pracovních příležitostí, kvalitní a funkční infrastrukturu, nabídku služeb a zejména dostupné bydlení. Novojičínsko je region, který za poslední dekádu zaznamenal značné změny k lepšímu. Vznikla tu řada nových technologicky vyspělých firem, které zaměstnávají velkou část mladé populace regionu. Navštívil jsem spoustu z nich a musím říct, že většina nabízí výborné pracovní příležitosti za použití špičkových technologií. To vytváří tlak na zvyšování technických znalostí a odbornosti mladých lidí, ale otevírá i možnost dalšího profesního růstu. Na druhé straně, pro stabilizaci mladých lidí v regionu sehrává zcela nezastupitelnou úlohu vedení obcí a měst. Obce musí vytvářet právě onu kvalitní a funkční infrastrukturu, nabídku služeb a dostupné bydlení.

Zdroj: 5plus2 

Přeskočit na menu