Moravskoslezský
kraj

Přeskočit na obsah



Kateřina Šebestová: "Těší mě, že mohu být součástí rozvoje města, být u zrodu mnoha projektů, které zlepší život lidem v Ostravě"

Životní prostředí v Ostravě a celém Moravskoslezském kraji je velkým a stěžejním tématem, které se neustále posouvá k lepšímu. Rozhodli jsme se, že vyzpovídáme jednu z důležitých osobností, která intenzivně pracuje na zlepšení životního prostředí v Ostravě, a to náměstkyni primátora pro životní prostředí Kateřinu Šebestovou.

1. Přibliž nám prosím trochu svou pracovní náplň a co tě na tom baví nejvíce?

Ve své gesci mám životní prostředí, oblast IT služeb a outsourcingu a živnostenský úřad. Můj pracovní den se skládá z mnoha jednání, celé řady koordinačních schůzek k projektům, vyjednávání na různých úrovních, účastí na veřejných debatách, setkávání se s občany a také běžné operativy. Nejrozsáhlejší agenda se samozřejmě týká resortu životního prostředí. Jeho stav a stálé zlepšování je pro mě prioritou. Klíčová je hlavně kvalita ovzduší, protože si uvědomuji, že hraje důležitou roli při rozhodování mladých lidí o tom, jestli ve městě zůstanou, budou tu pracovat, mít rodinu.Těší mě, že mohu být součástí rozvoje města, být u zrodu mnoha projektů, které zlepší život lidem v Ostravě, baví mě věci posunovat dopředu.

2. Jakým aktuálním problémem/ projektem se teď zabýváš?

Úplně snadno nedokážu vybrat jediný, protože témat a problematik, kterým se věnuji, je skutečně celá řada.

Pracuji na desítkách projektů revitalizací zelených ploch ve městě a nových městských parků. Pokračujeme v další ekologizaci vozidel veřejné hromadné dopravy, připravujeme opět podporu pro obyvatele města při výměně starých kotlů, zavedli jsme častější čistění komunikací pro snižování emisí z dopravy. Co se týče průmyslových znečišťovatelů, snažíme se s nimi jednat a vyvíjet na ně tlak, bohužel jako město máme malé kompetence. Nicméně jsme ve vedení města dali jasným signálem najevo, že nepodpoříme vznik žádného dalšího zdroje, který by přispěl ke zhoršení ovzduší - ať už se jedná o rozšíření spalovny nebezpečných odpadů nebo zakládání nových skládek uhlí. Problémem je také existence koksovny kousek od města centra a nechuť majitele investovat do ekologičtější technologie. A protože jsme město s velkou industriální historií, zůstaly nám na území města stále některé ekologické zátěže, které ještě nejsou odstraněny. Aktuálním problémem je pro mě nepochopitelné prodlužování sanace po bývalé rafinérii Laguny Ostramo, kdy se opět jasně ukázalo, že stát neumí takové zakázky uřídit. Nyní se snažíme posílit roli města v řešeních těchto ekologických zátěží, abychom je urychlili.  

Mimo ovzduší je tématem také voda, sucho, opatření pro zmírňování dopadů klimatické změny. V běhu jsou projekty na využití srážkové vody nebo na změnu betonových povrchů na zasakovací, projekty s výsadbou nové zeleně a s vodními prvky, které zpříjemňují pobyt ve městě, ochlazují okolí a snižují teplotu ve vlnách veder. Dále je v mé gesci i problematika nakládání s odpady ve městě v souvislosti s novými podmínkami zákona na omezení skládkování a zvýšení podílu recyklace. 

Životní prostředí není jen o čistotě vzduchu a vody nebo o nastavení odpadového hospodářství, ale je to vlastně vše, co nás obklopuje. Proto je pro mě neméně zásadním zkvalitňování veřejných prostranství a zlepšení péče o ně. Zasadila jsem se o vznik grantového programu na revitalizaci veřejného prostoru a díky němu se může kdokoliv přihlásit se zajímavým projektem a bude ze strany města podpořen jak finančně, tak i metodicky. Těší mě, že se postupně realizuje množství velmi kvalitních projektů, které vznikly díky nápadům veřejnosti.    

V oblasti IT je prioritou elektronizace procesů pro veřejnost. Bohužel v České republice stále chybí legislativa, která by umožnila občanovi zařídit si vše na úřadě z pohodlí domova. Nicméně pracujeme na dalších elektronických formulářích a upgradu objednávkového systému. Prostřednictvím on-line platebního portálu bude v příštím roce možno hradit další typy poplatků. Pracujeme na dalším zveřejňování městských dat ve strojově čitelných formátech a rozšiřujeme náš portál open dat o nové sady.

3. Co je podle tebe v MSK nejpovedenější projekt v rámci ŽP za poslední léta?

Nejpovedenějším projektem v našem kraji jsou bezesporu kotlíkové dotace. S finanční podporou města Ostravy si majitelé mohli vyměnit staré kotle za nové prakticky bezplatně, k tomu jsme připravili i bezúročné půjčky. Zatím jsme podpořili výměnu skoro 1400 kotlů, a když si uvědomíme, že jeden starý kotel může produkovat až 100 kilogramů prachu a dalších zplodin, je to významný krok pro zlepšení ovzduší. V Ostravě se také daří zvyšovat míru vytříděného odpadu. Před dvěma lety jsme poskytli zdarma obyvatelům Ostravy v rodinných domech nádobu na bio odpad. Snížil se tak značně objem směsného komunálního odpad, který by jinak skočil na skládce. Za úspěch v Ostravě považuji také zavedení bikesharingu. O tuto služby byl v minulém roce takový zájem, že pro letošní rok jsme se rozhodli rozšířit jej z centra města do dalších městských obvodů a navýšit počet kol.

4. Proč si většina lidí stále myslí, že je Ostrava černá, i když tomu už tak není? A snažíte se v rámci úřadu nějak toto veřejné mínění zlepšit?

Tento názor mají většinou lidé, kteří v Ostravě nežijí a Ostravu delší dobu nenavštívili. Je to důsledek tradice – Ostrava opravdu byla černým městem, dokonce v jejím centru byly doly a železárny, nad hlavami Ostravanů jezdily vozíky s uhlím. Za posledních dvacet až pětadvacet let se ale Ostrava proměnila v zelené město. Za vše hovoří skutečnost, že třetinu města tvoří zelené plochy. Těžký průmysl ustoupil, památkou na naši industriální historii je Dolní oblast Vítkovice, která se stala jedním z nejvíce navštěvovaných turistických cílů v České republice. Přitom se jednalo o jedny z největších železáren v bývalém Československu. A jestli se snažíme veřejné mínění o Ostravě měnit? Samozřejmě. Je to sice těžká práce, protože změnit myšlení lidí je dlouhý proces, ale představujeme naše město jako moderní moravskoslezskou metropoli, jako město plné zeleně, jako město kultury a sportu, jako město, ve kterém se dobře žije. Účastníme se celé řady zahraničních projektů, sdílíme příklady dobré praxe v různých odvětvích a předáváme naše zkušenosti. Jako nejobtížnější vnímám změnit přístup médií, ten je pro obraz o Ostravě zcela zásadní.

5. Máš za sebou 4 roky ve funkci, takže jaké jsou tvé hlavní cíle v novém čtyřletém období?

Kvalita a estetizace veřejných prostranství je tou hlavní z priorit. Jedním z kroků pro jejich zlepšení je zamezení devastace prostoru různými nevzhlednými reklamními nosiči. Pomoci by měla úprava pravidel formou obecní vyhlášky, kterou ve vedení města iniciujeme. Důležitý je rozvoj naší zoologické zahrady. Připravujeme nové expozice a pracujeme na navýšení počtu parkovacích míst pro návštěvníky.

Přeskočit na menu