Jaromír Dědeček
Královéhradecký kraj

Přeskočit na obsah



"Dobře vím, jak překonat krizi. A proto dokážu kraji pomoct“

Hnutí ANO povede do krajských voleb na Královéhradecku úspěšný podnikatel Jaromír Dědeček. Dlouhá léta na manažerských postech chce nyní využít ve prospěch svého regionu.

Rozhodl jste se vstoupit do politiky a hned jste se stal lídrem kandidátky ANO. To de facto znamená, že se chcete ucházet o křeslo hejtmana. Co můžete lidem z Královéhradecka nabídnout?

Předem chci říct, že letos nás postihla katastrofa, jaká nemá v naší moderní historii obdoby. Za to, že se ji podařilo zvládnout, musíme poděkovat hlavně lékařům a lékařkám, zdravotním sestřičkám, slečnám a dámám z domovů pro seniory a sociálních zařízení nebo také řidičům záchranek. Zkrátka všem, kdo v první linii bojovali proti zhoubnému koronaviru. Nicméně nyní přichází chvíle, kdy musí nastoupit lidé, kteří už mají s úspěšným překonáváním krizí svoji životní zkušenost. Lidé, kteří budou pomáhat živnostníkům v kraji udržet své dílny a obchody. A pomáhat místním firmám udržet své zaměstnance.

Dokážete kraj vyvést z problémů?

Myslím, že k lidem se zkušeností z krize patřím. Sám jsem hned dvě řešil v jičínském Agrostroji. A myslím, že jsme tehdy s kolegy uspěli. Manažerské posty jsem ale definitivně opustil před třemi lety a teď mám obrovskou chuť své znalosti a schopnosti využít ve prospěch svého milovaného Královéhradecka.

Práce hejtmana bude v následujícím období, možná dokonce v několika nejbližších letech, velmi náročná. Je velice pravděpodobné, že se bude muset škrtat v rozpočtu kraje, budou se hledat úspory a to není příliš populární. Připravujete se na to, že byste tohle mohl řešit právě vy?

Samozřejmě. Velmi pečlivě sleduji dění v kraji a snažím se, ač v opozici, toto dění ovlivňovat. Vidím třeba potíže místních firem s úbytkem zakázek. Denně mluvím s majiteli a řediteli společností z našeho kraje a vím tak, že hrozí zvyšování nezaměstnanosti. Společně s kolegy z ANO jsme proto navrhli současnému hejtmanovi zřízení Krajské ekonomické rady. Ta by monitorovala potíže, ale i potřeby místních firem. A samozřejmě zjišťovala, zda jim kraj může nějak pomoct.

Kromě těch krizových se musí řešit i dlouhodobé potíže kraje. Jaké jsou podle vás ty největší?

Velkým problémem je hlavně hrozící nedostatek vody. Nebo vlastně ne hrozící nedostatek vody, ale už reálné sucho, které ohrožuje ovocnáře, zemědělce, ale třeba i rybáře. Vím to z vlastní zkušenosti předsedy rybářského spolku. Každý rok nám rostou třeba náklady na zarybňování. Stejně tak zemědělcům a ovocnářům porostou náklady na zavlažování. A tím pádem porostou ceny potravin. Chci proto prosazovat zadržování vody v krajině. Například obnovou rybníků, které jsou dnes zabahněné a svoji přirozenou roli v krajině ztrácí. Nebo zřizováním rybníků nových, díky kterým se bude voda v přírodě lépe udržovat. Řešení sucha naopak nevidím v budování nových obřích přehrad.

Velkým tématem v našem kraji je také zdravotnictví. Jaké máte plány v této oblasti?

Jsou věci, které můžeme jako kraj ovlivnit, a věci, za které můžeme v uvozovkách pouze bojovat. Ovlivnit můžeme zcela jistě investice do našich krajských nemocnic. Ty se samozřejmě nemohou krátit, natož rušit. Musíme konečně dodělat Náchodskou nemocnici. Kraj už si na to vzal úvěr u banky, tak nemůžeme dopustit, aby se peníze utratily někde jinde. Musí se dokončit i rekonstrukce nemocnice v Jičíně. Samozřejmě musíme „dorazit“ také stavbu operačních sálů ve Dvoře Králové. A věci, za které můžeme bojovat třeba přes naše poslance ve Sněmovně, se týkají například plateb pro nemocnice v době krize s covidem-19. Lékaři nemohli provádět řadu úkonů, proto budou příspěvky od pojišťoven nižší. Nemocnicím by se tento výpadek měl kompenzovat.

Blíží se letní prázdniny. Jak je letos strávíte?

Jezdím každý rok s rodinou na dva týdny k moři do Chorvatska. Holky to mají na Jadranu moc rády, moře je obrovský relax i pro mě. Letos ale zatím netuším, jestli a za jakých podmínek bude možné za hranice vyrazit. Takže zatím ladíme část dovolené v Čechách. Její velký díl se bude odehrávat na kole v Krkonoších. Z Příchvoje, což je vesnička, kde bydlím, vyrážím na pravidelné výlety po okolí už od jara. Letos je můj cíl ujet na kole po kraji pět tisíc kilometrů. Alespoň pořádně zkontroluji stav krajských silnic. (směje se) Spoustu času strávím také rybařením, což je můj největší koníček. Můj oblíbený rybník se jmenuje Dvorce a leží kousek za Jičínem. A právě tam jsem ulovil dvě svoje největší ryby – štiku 99 centimetrů a pak kapra 88 centimetrů. Obě nádherné ryby jsem samozřejmě vrátil vodě...

Přeskočit na menu