Vláda ví, co bude v roce 2300, ale netuší, co bude zítra odpoledne

Fialova vláda přišla s energetickou koncepcí pro Českou republiku, která papouškuje cíle současné Evropské komise a je tedy absolutně mimo realitu. Přitom všichni víme, že složení Evropského parlamentu a komise se po červnových volbách změní. Lidé po celé Evropě jí mají dost, a proto by už neměla do voleb dělat žádná rozhodnutí. To stejné platí pro vládu v naší zemi.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Můžeme konstatovat, že nám vládne proruská vláda, která nás žene do spárů Putina. Toto bychom mohli říct, pokud bychom přistoupili na rétoriku kabinetu Petra Fialy. Protože k nám proudí rekordní množství ruské ropy, 65 procent. A nejvíce ruského plynu za poslední dva roky, 60 procent. Nehodláme ale lhát jako Fiala nebo Síkela. Jako hromádka z karet se hroutí vládní pohádka o tom, že vláda zajistila energetickou nezávislost na Rusku. Byla a je to lež. Nikdo nezpochybňuje, že ČEZ si zajistil kapacity v terminálech a že vláda nakoupila zásobníky. Ale to s nezávislostí bezprostředně nesouhlasí. Mnohokrát jsme s experty ukazovali, že vláda nemá a nemůže mít vliv na původ plynu, který k nám proudí. Neovlivníme směs plynu, který k nám proudí severní nebo východní cestou. Nekupuje to u nás stát, ale komerční společnosti. A hlavně EU nezakázala dovážet ruský plyn do evropských zemí.

Premiér a ministr průmyslu bezostyšně lhali. Vymývali lidem mozky a teď je to doběhlo. Proudí k nám 60 procent ruského plynu a vláda tvrdí, že na to nemá vliv. Poprvé nelžou. Stejně jako neměla vliv na snížení dodávek ruského plynu, tak nenese opravdu žádnou vinu, že ho sem teď proudí mimořádné množství.

Síkela představil na vládě státní energetickou koncepci. Dva roky tvrdil, jak jsme to podcenili. Koncepce byla z mého pohledu docela dobrá. Stačilo oživit poslední závěry uhelné komise a podklady z ČEPS. Koncepci nakonec předložil. Neviděl jsem větší zelený pamflet, než je tato takzvaná energetická koncepce. Je to ideologický dokument, který nereflektuje realitu. Shodneme se asi na tom, jak by mohl vypadat energetický mix v horizontu 15 až 20 let. Podporujeme jádro, připravili jsme 5. jaderný blok a podporujeme i investice do obnovitelných zdrojů. Všichni ale čekali u této koncepce na to, jak se vypořádáme v horizontu příštích několika let s uhlím. Vláda správně říká, že uhlí by bylo dobré udržet do roku 2032, ale neříká, jak to zajistíme. Uhlí skončí, protože se z něj nevyplatí vyrábět kvůli emisním povolenkám. O udržení uhlí v dalších letech není zmínka.

Vláda říká, že do roku 2030 zvýší podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na trojnásobek. Je to chiméra a není tam ani zmínka o nahrazení zdroje. Podle HEPI jsme opět nejhorší v cenách elektřiny v přepočtu na kupní sílu. Od ledna 2023 do ledna 2024 jsme byli vždy nejhorší, krom dvou případů. Přes absolutní ceny jsme třetí nejhorší. Toliko vládní energetická politika.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Vyzvali jsme premiéra Petra Fialu, aby utnul závažná podezření. A to neodkladným a transparentním zveřejněním svých majetkových a daňových přiznání. Reagujeme na odhalení investigativních novinářů, že premiér byl spolupodílníkem ve finanční instituci klubového typu, která byla místem vzájemné finanční spolupráce a střetávání hrstky lidí spadajících do českého podsvětí. Že byl jedním ze stovky spoluvlastníků kampeličky, a to společně s devadesátkovými tuneláři, bývalými poslanci ODS spojenými s kauzou poslaneckých trafik, s odsouzenými násilníky i těžkými zločinci.

Kampeličky, která podle vyjádření i obsahu trestních oznámení svých bývalých členů, sloužila jako pračka špinavých peněz pro vlivné tváře ODS. A ze které nejenže mizely stovky milionů korun určených na zbraně pro Ukrajinu, ale ze které odcházely dary pro ODS, a také 5 milionů korun do bruselské nadace, která se následně stejnou částkou podílela na financování institutu Pravý břeh Petra Fialy. Vysvětlí premiér toto své Palermo zveřejněním majetkových přiznání, anebo se bude dál jen zbaběle vymlouvat?

Richard Brabec, stínový ministr životního prostředí

S mírnou nadsázkou bych se vyjádřil ke klíčovým vládním strategiím v koncepci energetiky. Vláda ví, co bude v roce 2300, ale vůbec netuší, co bude zítra odpoledne. To se táhne všemi těmi materiály. Nejsou tam zásadní věci, jako co bude, když tady nebude uhlí, a ta situace může nastat velmi brzo, opravdu v horizontu 2-3 let a toto bílé místo není náhodné, protože oni neví, co s tím. Takže takový materiál nemá žádnou hodnotu.

Green Deal jako takový je mrtev v té podobě, jak ho známe. Hraje se tady akorát ze strany vlády pohádka Císařovy nové šaty. Jsem přesvědčen, že letošní evropské volby a následně nové složení evropského parlamentu a komise sleví z některých nesmyslných požadavků. Nejde to tlačit silou. Exaktní čísla jasně říkají, že klimatická politika, jak ji prosazuje Evropa, nefunguje. Evropa chudne a ztrácí konkurenceschopnost a planetě to nepomáhá. Viz jako například nefunkční dílčí cíl ohledně snižování emisí do roku 2040, který znamená, že by se emise musely snižovat třikrát rychleji než doteď, a to víme z klimatických konferencí, že to takhle není. My to říkáme otevřeně, a jsem přesvědčen, že tyto hlasy budou daleko silnější po příštích evropských volbách i na evropské úrovni.

Jaroslav Bžoch, stínový ministr zahraničí

K mému překvapení včera na tiskové konferenci vlády ministr dopravy Kupka oznámil, že ČR se zdrží při hlasování o finální podobě migračního paktu. Potvrzuje se to, co jsme říkali od začátku. Migrační pakt tím, jak je nastaven, spíše ohrožuje vnitřní bezpečnost EU a ČR. Nikoli, že by k bezpečnosti přispíval. Od začátku jsme kritizovali takzvanou solidaritu, která je povinná. To je ta část, kterou podle eurokomisařky Johansson úspěšně vyjednala česká vláda během předsednictví. Vadí nám povinná solidarita, protože to jsou kvóty natřené na bledě modro. Pokud nám někdo říká, kolik migrantů máme přerozdělovat, nebo kolik za ně platit, není to nic jiného než kvóta.

Po našem předsednictví jsem byl debatě s ministrem Bekem, který řekl, že jsme se v migraci nijak neposunuli. Takže buď o tom nevěděl, nebo to prostě zapřel, protože tušil, jaká vlna kritiky se na to snese. Komisařka řekla, že to bylo velké dílo českého předsednictví, tak ministru vnitra a premiérovi nezbylo nic jiného než se k tomu hrdě přihlásit. Dokud EU nezpřísní vízovou politiku a nezmění přístup k zemím, které si neberou zpět neúspěšné žadatele o azyl, nikam se neposuneme a přerozdělujeme jen průšvih, který tu dnes máme. Za nás má mít pakt přísnější vízovou a návratovou politiku. Přerozdělování nikdy fungovat nebude. Viděli jsme to v minulosti a přiznává to i vláda.

Kamal Farhan, stínový ministr zdravotnictví

Je to stále dokola. Vláda neřeší věci, dokud nenastane opravdu velký problém. Neposlouchali nás v minulosti v otázce zastropování cen energií a dopadlo to tak, že znehodnotila více než čtvrtinu úspor lidí. I když se tomu média nevěnují, tak stále tu máme otázku problematiky nedostatku léků. Stále chybí desítky léků a ministerská novela nic nevyřešila. Ministr k ní zásadně nevystoupil v žádném čtení ani v obecné rozpravě. Řešil to, až když to bylo na hraně. Dnes tu máme situaci s HHC, která je naprosto identická a odpovídá aroganci této vlády. Vláda o problému věděla a místo toho, aby přijala naše dobré návrhy, které předkládáme, tak ohrozila životy dětí a mladistvých. Hnutí ANO totiž navrhovalo opakovaně zákaz HHC a Kratomu, což navrhoval kolega Novák. Ale vládní poslanci to zazdili a více než zájem o naše děti a mladistvé byla ideologie, nenávist a zloba vůči opozici. Ve jménu jaké ideologie zabíjejí naše rozumné návrhy?

11 vládních ministrů hlasovalo proti zákazu HHC a chlubili se tím na sítích. Vláda je tedy spoluodpovědná za to, že se nám plní nemocnice dětmi, které jsou předávkované HHC. Ministerstvo zdravotnictví už to mělo dávno zakázat. V dubnu minulého roku bylo již hotové řešení, ale osobní zájmy pětikoalice jsou víc, než zájmy dětí a zdraví naší populace. Místo práce se vláda soustředí na prázdné proklamace a nepracuje. Co se musí stát, aby řešili problémy naší země?

Přeskočit na menu