Vláda má fatálně špatné odhady takřka ve všem

Netrefili se v dani z mimořádných zisků o 60 miliard, netrefili se v příjmech z modernizačního fondu o 50 miliard, nepochopili rozdíl mezi „dotačním byznysem“ a zákonnou povinností státu, což vedlo k chybě za 18 miliard. A to není zdaleka všechno, přečtěte si závěry z tiskové konference a pusťte si video.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Pevně si stojím za tím, že kdyby místo řady ministrů Fialovy vlády rozhodovali a komunikovali průměrně vybavení roboti se základními prvky umělé inteligence, dopadlo by to s naší zemí výrazně lépe. Odbornost, práci s informacemi a komunikaci dnes jednoznačně zvládají technologie lépe než naši ministři. Kdyby roboti řídili naši zemi, nemáme takovou inflaci, nemáme takový růst cen energií a nemáme takové zmatky v rozpočtu. Nemuseli bychom trpět při vládní komunikaci a měli bychom přesnější informace.

Vláda má fatálně špatné odhady téměř ve všem. Zejména ve finanční oblasti, ve výběru daní. Vzpomínáme si na chyby v odhadu výběru WFT, dále jak se vláda spletla v příjmech na úrovni 50 miliard z modernizačního fondu, či nepochopení, jak se odlišuje podpora dotačního byznysu od zákonné povinnosti plnit své energetické závazky, kde se spletli v posledních týdnech.

Ani podprůměrný robot by nepřišel s tím, že v době, kdy máme šetřit, se navýší rozpočet na nákup BVP z 52 miliard na 60 miliard bez jakékoli komunikace. Robot by si lépe ošetřil participaci našeho průmyslu. Ten dnes vnímá participaci na této zakázce jako zmrzlinu přes sklo.

Ani průměrný robot by neudělal takový zmatek na kapitálovém trhu ve snaze ovládnout společnost ČEZ, jako to udělala tato vláda. V jeden moment snížila hodnotu ČEZ o 100 miliard korun.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Trvalo to rok a půl, než pětikoalice připravila svůj tolik očekávaný ozdravný balíček. Ozdravný asi proto, že peněženka čtyřčlenné rodiny s dvěma dětmi ve školce, se stavebním spořením, třípokojovým bytem a živnostenským listem bude odlehčena o dobrých 100 tisíc korun ročně.

Po roce a půl čekání jsme dostali 5 dní na připomínky. Do konce připomínkového řízení tak zbývají všehovšudy necelé dva pracovní dny. Od vlády, která se tolik zaklíná strategickou komunikací, to nelze vnímat jinak než jako výsměch všem sociálním partnerům, byznysu, odborné veřejnosti i opozici.

Jedná se přitom o novelizaci 57 převážně daňových zákonů, která má dohromady okolo 650 stran. Každý, kdo se do dokumentu začte, se může jednoduše přesvědčit, že je to čistokrevný daňový balíček. Tam není v podstatě jediný konkrétní paragraf, který by se věnoval úsporám na provozu. My jsme tady na tomto místě minulý týden vyzvali vládu, aby alespoň veřejně specifikovala ty údajné úspory na dotacích. Výzva zůstala nevyslyšena. Zůstává jen 73 miliard korun úspor ročně.

Hnutí ANO proto bude apelovat na koalici, aby ty části balíčku, na kterých je shoda, například zvyšování daní z neřestí nebo rušení některých daňových výjimek, v celkovém rozsahu zhruba 35 miliard korun, v Poslanecké sněmovně předřadila.

Ostatní části balíčku, o kterém samo Ministerstvo financí v předkládací zprávě tvrdí, že způsobí hospodářský pokles, růst nezaměstnanosti, negativní sociální dopady a ztrátu kredibility, ostře odmítáme a budeme proti nim v Poslanecké sněmovně v zájmu prosperity České republiky bojovat.

Jana Mračková Vildumetzová, stínová ministryně vnitra

Bylo nám sděleno, že na prostudování a připomínkování konsolidačního balíčku bude dostatečně dlouhá doba. Jsem zvědavá, jak se Asociace krajů postaví k tomu, že do 5 dnů se má vyjádřit k takto rozsáhlému dokumentu.

Překvapuje mě, že ministr vnitra a ministr pro místní rozvoj nepřinesli zákon, který by ušetřil finanční prostředky ve veřejném i soukromém sektoru. Znamenalo by to, že by rodné číslo bylo i nadále v občanském průkazu. Pokud bude rodné číslo od příštího roku nahrazeno agendovým identifikátorem, tak to veřejný i soukromý sektor bude stát 56 miliard korun.

My jsme udělali práci za ministra vnitra a minulý týden hnutí ANO předložilo novelu zákona o občanských průkazech, kde posouváme termín až na konec roku 2028. Musíme něco rychle udělat, aby se teď nemusely měnit celé systémy.

I člen NERV Aleš Rod se proti odstranění rodných čísel velmi negativně vymezil a řekl, že rodné číslo by mělo být nadále v občanském průkazu. Udivuje mě, jak si může ministr pro digitalizaci dovolit říct, že potřebuje ještě několik dní studovat analýzu a teprve potom se k tomu vyjádří. Přitom instituce musí vynakládat finanční prostředky již nyní.

Pavel Růžička, odborník na obranu

Paní Černochová si na Ministerstvu obrany řeší svoje osobní bitvy. Ať už je to nekomunikace s náčelníkem generálního štábu, vztahy s bývalým velitelem vojenské policie plukovníkem Foltýnem a v neposlední řadě s ředitelem ÚVN Zavoralem. Díky zaneprázdněnosti ministryně osobními spory se o největší zakázce za 60 miliard výbor pro obranu ani nedozví. Na servisní smlouvy bude potřeba vyčlenit další desítky miliard. Cena 59,7 miliardy nezahrnuje servisní smlouvu.

Kupujeme vozidlo CV 90, konstrukčně z 90. let. Je to jako do felicie z 90. let namontovat technologie ze současného superbu. Tímto nákupem švédské straně zavřeme ústa, protože Černochová nechce gripeny. Od Němců vezmeme Leopardy 2A8, ať se nezlobí, protože nechceme jejich vozidla Lynx nebo Puma.

Pokusíme se svolat mimořádné jednání výboru pro obranu, kde budeme požadovat po ministryni Černochové jasné informace o schválené zakázce na nové BVP za téměř 60 miliard.

 

Přeskočit na menu