Vláda lhala o ruském plynu a teď radši mlčí

Do Česka proudí stále víc ruské ropy a plynu. Fialova vláda, která se chlubila zrušením závislosti na Rusku, o tom radši mlčí. Zato se začala chlubit, jak pomáhá českým firmám s energiemi. Je to další lež, jen u vybraných firem lehce zmírní dopad své katastrofální politiky. Na 530 tisíc z 550 tisíc firem se úplně vykašlala. Poslechněte si tiskovou konferenci po posledním jednání stínové vlády v roce 2023.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Poté, co vláda prohlásila, že se definitivně zbavila závislosti na ruském plynu a v brzké době že tak nastane i u ruské ropy, se ukázalo, že za prosinec k nám proudí nejvíce ruského plynu od roku 2019. Konkrétně za 10. měsíc 2023 to bylo 871 milionů KWh, za listopad 2000 milionů KWH a za prosinec je to už 1700 milionů KWh. Rekordní je rovněž podíl ruské ropy. V tomto roce je to zatím 65 %, v minulém roce to bylo 56 % a v dobách, kdy jsme byli u vlády, to bylo kolem 50 %. Důvod je jasný. Vláda nemá šanci ovlivnit původ plynu, který k nám dováží privátní společnosti. Důvodem je fungování evropské plynové infrastruktury a také, že obchodníci jsou privátní subjekty. Vláda neměla žádnou zásluhu na snížení spotřeby ruského plynu v ČR a nenese žádnou vinu na zvýšených dodávkách. Vláda pouze brutálně zneužila situace na evropském trhu s plynem a cíleně občanům lhala.

Poté co vláda přenesla 65 miliard korun poplatků za regulované složky energií na spotřebitele, poté co se prokázalo, že máme největší energetickou inflaci ze všech zemí v OECD, poté, co jsme ukázali, že poplatky budou mít devastující dopady na podnikatelský sektor, tak se vláda včera rozhodla odpustit 3,5 miliardy korun za poplatky na obnovitelných zdrojích. Striktně odmítáme, že se jedná o pomoc. Jedná se o neparné napravení selhání vlád v letech 2006 až 2010.

Odmítáme přehazování odpovědnosti vlády na Energetický regulační úřad. To nemůže myslet vážně. Vláda politicky rozhodla, že poplatky za 65 miliard přenese na spotřebitele. Striktně odmítáme, že poplatky se sníží jen u firem připojených na vysoké a velmi vysoké napětí. Vůbec nerozumím podnikatelským svazům, že skočily vládě na toto šidítko. Že hodili přes palubu drtivou většinu podnikatelů a živnostníků a podpořili pouze firmy na vysokém a velmi vysokém napětí. Správným řešením by bylo zrušit poplatky za OZE úplně a udělat to po vzoru jiných zemí. Takhle to udělali v Německu, kde se poplatky platí ze speciálního fondu, do kterého jdou zdroje z tzv. zelené energetiky. Máme mimořádné příjmy za emisní povolenky a z těchto mimořádných zdrojů se to má hradit.

Vláda nám několik měsíců opět lhala, když tvrdila, že poplatky převedla do původní podoby z roku 2021. Kdyby to byla pravda, podnikatelům odpustí alespoň 7,5 miliardy korun. To by bylo alespoň částečně fér. Povinností svazů bylo bojovat za těchto 7,5 miliardy a já to tedy beru jako jejich prohru. Hodili podnikatele přes palubu.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

I já se musím vrátit k včerejšímu rozhodnutí vlády takzvaně ulevit našemu průmyslu od dvoj až troj násobného zdražení energií, které od ledna vyvolá škrt v energetické politice ve výši 65 mld. Kč. Hnutí ANO tento krok dlouhodobě kritizuje jako unáhlený, pro ekonomiku škodlivý a zejména mimořádně špatně načasovaný. Údajná úleva má spočívat v nalezení 3,5 mld. Kč, o které český průmysl zaplatí méně. Logika a matematika nicméně hovoří jasně. Pokud vláda nejprve 65 mld. Kč sebere, aby pak 3,5 mld. Kč dala, ve výsledku stále 61,5 mld. Kč bere. A úleva nedosahuje všehovšudy ani 5 %.

Celá tato situace nápadně připomíná osvědčenou taktiku středověkých dobyvatelů a nájezdníků, kteří nejprve ovládli a obsadili město, sebrali v něm všechno cenné, aby pak zoufalým obyvatelům milostivě vrátili alespoň zlomek jejich původního majetku, s cílem udržet si zdání jakési základní lidskosti. Skutečnost, že oškubaní obyvatelé města, v tomto případě v podobě pánů Zajíčka z Hospodářské komory a pana Rafaje ze Svazu průmyslu a dopravy, tomuto navrácení zlomku původního majetku ještě tleskají, bohužel nesignalizuje nic menšího, než že čeští podnikatelé v obou organizacích pomalu ale jistě ztratili zastání a oporu. Na rozdíl od Fialovy ODS, která v nich svou podporu našla.

Upozorňujeme samozřejmě také na to, že tato kosmetická pomoc, o jejíž konkrétní výši navíc do rozhodnutí ERÚ stejně ani neexistují přesné informace, se nebude vůbec vztahovat na drtivou většinu českých firem, o živnostnících ani nemluvě. Všichni, kdo při svém podnikání využívají hladinu nízkého napětí, tedy malé podniky a obchody, řemeslníci, drobné výrobní podniky, zemědělci, stavebníci, restaurace, hotely, cestovní ruch, zkrátka 530 tisíc firem z celkových 550 tisíc v zemi, se naprosto žádné úlevy nedočkají.

Už dva roky je jasné, že od vládních stran směrem k podnikatelům a živnostníkům nic dobrého nepřijde. Naopak údajná pravice, zaklínající se podporou podnikání, jim servíruje vyšší daně, administrativní překážky a nekončící proud zlomyslností, jako je například likvidace trhu s dohodáři. A po včerejšku je navíc bohužel definitivně jasné, že se nedočkají pomoci a zastání ani od současných představitelů nejsilnějších podnikatelských uskupení.

Přesto máme pro podnikatele jednu pozitivní zprávu: Hnutí ANO malé a střední podnikání podporovalo po celou dobu, kdy mělo vládní zodpovědnost. Nepochybujeme, že si to pamatují. A budeme rádi, když si zapamatují, že naprosto stejně budeme postupovat v případě, že vládní zodpovědnost budeme mít znovu. Včerejší rozhodnutí vlády přineslo ale ještě jednu pikantnost. Opět se ukázalo, že návrh zákona o státním rozpočtu České republiky je v rukou Zbyňka Stanjury zdrojem nekonečných možností a příležitostí. Doslova nevyčerpatelnou křišťálovou studánkou… pro vyvolené laně.

Aniž by se zvedl plánovaný schodek 252 mld. Kč o jediný haléř, už se v něm v průběhu září objevilo dodatečných 19 mld. Kč. A to na základě údajného příchodu 40 tisíc pracovníků z třetích zemí na náš trh a nespecifikovaných dividend ze státních podniků. No a k těmto 19 mld. Kč nyní přibyly další 3,5 mld. Kč, které jsou jako mávnutím kouzelného proutku k dispozici pro 25 tisíc vybraných firem. Celkem bratru téměř 23 miliard korun záhadných zdrojů. Skoro by se chtělo si postesknout, že ještě na počátku roku představovala o něco menší částka, v případě mimořádné valorizace penzí, pro vykutálenou Fialovu vládu mimořádnou hospodářskou škodu. Ale to už je jiný příběh, který se začne psát 10. ledna na Ústavním soudu.

A protože dnešní jednání stínové vlády je pro letošní rok tím posledním, přeji vám krásné a veselé Vánoce, do nového roku hlavně hodně zdraví a abyste navzdory amatérskému řízení naší země Fialovou vládou prosperovali, a to nejen po té finanční stránce.

Přeskočit na menu