V okolí premiéra není živá duše, která by rozuměla ekonomii

Shrnutí tiskové konference Stínové vlády z 4. května. 2023.

Stínový premiér Karel Havlíček k výrokům premiéra Fialy a stavu ekonomiky

Premiér Fiala je v posledních dnech poněkud neklidný. Jediné vysvětlení jeho zmatených vyjádření je, že má po náročném asijském tripu stále ještě jet lag. Nad jeho výroky zůstává rozum stát. Nejprve zcela znectí Evropský statistický úřad, ČSÚ a ERÚ, protože se mu jednoduše nelíbí závěry, že máme nejvyšší růst cen energií. Pak se postaví do jedné řady s výrobci energií, kteří marketingově obhajují gigantické zisky, ke kterým jim nahrála Fialova vláda, nahraje dezinformační scéně, a aby toho nebylo málo, včera hodil vysokou inflaci na ČNB. Bohužel v okolí premiéra není dnes živá duše, která by rozuměla ekonomii.

V inflaci jsme třetí nejhorší v EU a to, že to premiér hází na ČNB, je neskutečný alibismus. Stát fatálně selhal ve fiskálních opatřeních. Má snižovat deficit a dělá přesně pravý opak. 200 miliard za první čtyři měsíce je blamáž. Stát může také využít regulatorní opatření proti růstu cen energií, musí ale být rychlá a krátká. Vláda je udělala pozdě a na dlouhé lokty. Totální Waterloo. Proto máme nejvyšší nárůst cen v celé EU.

Stínová ministryně financí Alena Schillerová k deficitu rozpočtu

Ve světě ODS kvete šedá ekonomika, daně se neplatí a rozpočet je plný optimalizací a leváren. V našem světě se daně platí, rozpočet je poctivě sestaven a zvyšování daní je na posledním místě.

Šokujících 200 miliard deficitu po pouhých čtyřech měsících letošního roku, když na celý rok je schválen deficit 295 miliard, převyšuje nejčernější analytické scénáře. Uplynula teprve třetina roku, ale schodek už atakuje 70 %. A to přesto, že ministr financí Zbyněk Stanjura už díky inflaci letos získal o 54,6 miliardy korun více než loni. A to se naše ekonomika nepotýká ani s lockdownem, ani s pandemickým propadem hospodářství.

Podtrženo sečteno. Rozpočtově odpovědná ODS nás za prvních 16 měsíců zadlužila o neuvěřitelných 629 mld. Kč. Každého občana, včetně novorozeňat, tedy o 60 tisíc korun. Je to důsledek toho, že pětikoalice hodila do koše postupný plán konsolidace připravený hnutím ANO, který označila jako málo ambiciózní, ale po 500 dnech nepřišla vůbec s žádnou alternativou.

Stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová k nákladům na rušení rodných čísel

Zatímco je ministr Rakušan v Africe a Ministerstvo financí oznámilo schodek 200 miliard, zůstává neřešena jedna zásadní věc. Od příštího roku již nebudou v občanských průkazech rodná čísla a nahradí je tzv. agendový identifikátor, který už je od dnešního dne platný. Tato věc už se řeší mnoho let, náklady budou 56 miliard a týkají se jak veřejného, tak i soukromého sektoru. Je to číslo velmi vysoké a myslím, že pokud se zeptám občanů, zda by tyto peníze neměly být použity na něco smysluplnějšího, odpověď je jasná.

K České poště

Ministr Rakušan avizuje, že transformace České pošty bude stát 8 miliard korun. Nikdo už ale neví, na co konkrétně ty prostředky mají být použity, jaký je plán a jak bude investováno. Chtěla bych tímto vyzvat ministra vnitra, aby nám, ale i veřejnosti ten plán představil. 8 miliard je velká suma peněz a lidé by měli vědět, kam ty peníze půjdou.

Stínová ministryně školství Jana Berkovcová k přijímacím zkouškám na střední školy

Rodiče se ptají, proč vláda neučinila žádné kroky, které by vedly k navýšení kapacity středních škol. Proč muselo dojít k tomu, že nadané děti se nedostaly na gymnázium nebo na vybraný maturitní obor. Krajské reprezentace měly včas učinit potřebná opatření, ale MŠMT má kraje metodicky vést a doporučovat kroky. To se v tomto případě nestalo.

Pojďme začít situaci řešit. Vyzýváme proto vládu, aby se k problému postavila čelem a přijala nutná opatření ve spolupráci s kraji. Chceme slyšet, jak se bude tato situace řešit. Chceme si sednout za společný stůl a spolupracovat. Chceme hledat možnosti rozšiřování kapacit škol. Upozorňujeme i na možné problémy, nedostatek učitelů a formu přijímacích zkoušek, které musí projít revizí. CERMAT čelí kritice každoročně.

Stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan k nedostatku léků

Na Ministerstvu zdravotnictví sedí člověk, který je ministrem satiry, ministrem planých slibů, myslím si, že zdravotnictví takového ministra nepotřebuje.

Včera proběhl kulatý stůl k nedostatku léků, ale protože ministr ten problém v podstatě neřeší, stále se nedaří léky obstarat. Ministr stále jen slibuje. Sliboval, že zařídí dostatek léků, sliboval, že léky z Asie u nás budou dostupné už na podzim. Kdyby znal proces dovozu léků mimo zónu EU, tak by mu bylo jasné, že tento slib nemůže nikdy splnit. Naše stínová vláda připravila 10 konkrétních kroků, které by ministerstvo mělo činit a které by problém vyřešily…

10 kroků k lepší dostupnosti léčiv pro ČR podle Lepší vlády

1. Jasně definovat skupiny léčiv, které jsou kriticky důležité pro chod zdravotnictví, a zároveň označit ty, jejichž dodávky na český trh jsou dlouhodobě ohrožené.

2. Zahájit jednání s distributory a výrobci léčiv. Smluvně u nich rezervovat držení nepodkročitelných skladových zásob kriticky důležitých léků přímo v ČR.

3. Zajistit vymahatelnost chráněného distribučního kanálu léčiv.

4. Povolit výrobcům léčiv dovoz léků ze zahraničí bez dalších bariér.

5. Snížit byrokracii a náklady pro vstup potřebných léků na český trh. (Například zlevněním/odpuštěním drahých registračních poplatků u skupin léků, kde je jen minimální konkurence.)

6. Zvýšit úhradu léků ze zdravotního pojištění – zejména u kriticky důležitých léků a léků ve skupinách s malou konkurencí.

7. Zavést povinné hlášení zásob léků v lékárnách a u distributorů. Na těchto datech pak postavit informační systém pro lékaře, aby věděli, které léky jsou dostupné.

8. Zavést mechanismus hlídající robustnost dodavatelů ve všech skupinách léčiv a v případě poklesu počtu konkurentů zvýšit cenu i úhradu ohrožených léků a tím podpořit udržitelnost dodávek a podnítit vstup dalších alternativ.

9. Podpořit z úrovně Ministerstva zdravotnictví investiční projekty farmaceutického průmyslu na území České republiky zaměřené na rozšiřování kapacit pro výrobu léčiv. Aktivně vyjádřit podporu Ministerstva zdravotnictví bonifikaci projektů výroby léčiv z dotací z evropských fondů, finančních nástrojů a dalších forem zvýhodněného financování z veřejných zdrojů.

10. Odvolat ministra zdravotnictví a dosadit do vedení resortu člověka, který bude zdravotnictví zase řídit.

 

Přeskočit na menu