V kupní síle předběhli Čechy už i Estonci, Chorvati a Řekové

Podívejte se na tiskovou konferenci po jednání stínové vlády v Olomouci.

Andrej Babiš, předseda hnutí

Chci se poprvé vyjádřit k probíhající lživé a dehonestační kampani, kterou vede pětikoalice za podpory provládních médií v čele Českou televizí. Zásadně odmítám, a je to sprostá lež, že bych měl nějaké složky. Žádné složky jsme neměli ani v minulosti, ani teď. Je úplně standardní, že pokud chcete diskutovat s politickým konkurentem ve sněmovně, požádáte o rešerše. Stejně, jako to říkali piráti.

StBácké metody používá Lipavský, který mě v neděli v ČT brutálně označil za bezpečnostní hrozbu. Neuvěřitelná drzost a neuvěřitelná lež. Kdo tady dělá nějaké kompro materiály? No přece pan Vondra, který obvinil falešným dopisem v ruštině z kolaborace organizátora protestů pana Jandejska.

Kdo tu straší? Proč jsem chtěl vědět, jestli Lipavský má děti? Protože mi rodiče hrozbu války vnímáme úplně jinak než lidé, kteří děti nemají. Fiala neustále mluví o válce. Stále válka, válka. Když jsem mluvil o míru jako kandidát na prezidenta, vedla provládní propaganda kampaň, že straším děti. A teď je prezident a pětikoalice nestraší?

Doufám, že na mimořádné schůzi dostaneme prostor, protože nás tam většinou nenechají mluvit.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Trojice hospodářských ministrů Síkela, Kupka, Bartoš mi připomíná tři zmatené myslivce po nevydařené honitbě. Bez trofejí, bez ptáků, bez úspěšného zásahu. Státní energetická koncepce je parodie. Tušíme, jaké energetické zdroje budeme využívat za 30 let, ale kde budeme brát zdroje za 5 let, kdy reálně může hrozit black out, nebere vážně nikdo. Nikdo nebere vážně doporučení naší uhelné komise a doporučení ČEPS. Nikdo nebere vážně, že zde nebudou plynové zdroje a nutnost stabilizovat přenosovou soustavu.

Vyzýváme k okamžitému předložení aktualizované energetické koncepce, která řeší situaci mezi lety 2024 až 2033, kde se ukáží scénáře zajištění energetických zdrojů, role státu a vztah k poskytovatelům energie.

Premiér Fiala včera vypustil další perlu. Vláda Andreje Babiše prý o všem akorát mluvila, ale ministr Kupka zahajuje, realizuje, spouští. Premiér se dostává do pokročilého stádia naprosté dezorientace. Rozumím, že premiér neví o ekonomice zhola nic, že nedokáže vyhodnotit souvztažnost mezi HDP, inflací a rozpočtem. Plete si ale i základní pojmy a nepochopil, že všechny stavby, u kterých se fotí, nejsou jejich dílem. A kdyby aspoň jednou postavil garáž, tak by věděl, že existuje proces stavebního povolení.

Dopravu nejvíce dodrbala vláda s Fialou a Stanjurou v letech 2011 až 2014. Tehdy slavně zahájili 800 metrů. Kupka 2 roky zmateně mluví o finančním vějíři nástrojů financování dopravních staveb a doposud nepředstavil vůbec nic.

Kupka zadlužuje SFDI nebývalým způsobem. Na rozpočet tam dává méně než v roce 2021, tak to řeší půjčkami přes Evropskou centrální banku. Kartáč za to dostává i od Národní rozpočtové rady.

Vyzýváme ministra dopravy, aby vysvětlil premiérovi, co je proces dopravní stavby, ale hlavně aby neprodleně připravil plán financování.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Nejprve k úterní mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, kterou svolává pětikoalice. Její bizarnost dokonale vynikne, když si uvědomíme, že česká ekonomika se jako jediná v Evropské unii dosud nedostala na svou předpandemickou úroveň, že množství příjemců sociálních dávek je na historických maximech, že máme nejvyšší energetickou inflaci v EU, že výběr daní je nejhorší od roku 2012, že naše hospodářství stagnuje a v kupní síle nás předběhli už i Estonci, Chorvati a Řekové a na záda nám dýchají Slováci. Zkrátka že pod-investovanému Česku chybí vize a ujíždí mu globální konkurence.

Ale jak reaguje pětikoalice? Své historické selhání maskuje tak, že posílá hnutí ANO na východ za Putinem a nezdráhá se k tomu zneužít i mimořádnou schůzi. Proč? No samozřejmě proto, že v domácích tématech prokazuje větší a větší míru neschopnosti.

Hnutí ANO samozřejmě této mimořádné schůze využije k tomu, aby nesmyslnou obavu pětikoalice o naše západní ukotvení na jasných faktech vyvrátilo. A výsledek mimořádné schůze tak bude jediný: Pětikoalici nezůstane téma vůbec žádné. Respektive zůstanou jí témata, na která by nejraději zapomněla.

Jedním z nich je fiasko s dohodami o provedení práce v důsledku nepřipravených legislativních změn u placení pojistných z těchto dohod. Změny mají platit od července, ale protože jsou pro firmy fakticky neřešitelné, tak podle Hospodářské komory se již dnes většina podniků dohodářů úplně zbavuje.

To znamená faktické zablokování brigád a krátkodobých pracovních úvazků nejen pro studenty, ale také pro rodiče na mateřské, pro seniory nebo pro invalidní důchodce. Jako autorka pozměňovacího návrhu, který by tyto změny odložil alespoň o půl roku, během kterého by se mohl připravit a zejména otestovat příslušný informační systém, apeluji na pány Stanjuru a Jurečku, aby zanechali politikaření a mnou loni na podzim navržené změny bezodkladně přijali.

Fiasko s dohodami totiž bude mít dalekosáhlé dopady nejen do sociální situace ohrožených skupin, ale také do zaměstnávání na černo, výplat na ruku a na daňová a pojistná inkasa. Nerada bych v přímém přenosu sledovala další fiasko daňové politiky této vlády, jako aktuálně sledujeme v případě neklesajících cen potravin.

Únorová čísla o inflaci totiž potvrdila velmi závažné zjištění, že ceny potravin v letošním roce neklesly ani o promile. Ceny mnoha základních potravin naopak výrazně vzrostly (brambory, vejce, ovoce a zelenina).

Rozhodnutí vlády provést kosmetickou úpravu DPH tak nevedlo k poklesu cen, ale pouze ke zvýšení marží zahraničních obchodních řetězců. Přesně, jak jsme opakovaně varovali. Jedná se bohužel o škodu ve výši cca 13 miliard korun ročně, která jde plně za daňovou politikou vlády Petra Fialy. Tyto peníze budou chybět nejen státnímu rozpočtu, ale protože DPH je sdílená daň, tak také rozpočtům krajů, obcí a měst – Olomouc nevyjímaje.

Jana Mračková Vildumetzová, stínová ministryně financí

Musím zde dnes zmínit otázku České pošty. Minulý rok se ministr vnitra rozhodl, že uzavře 300 poboček. Byly propuštěny doručovatelky atd. s tím že pošta ušetří 700 milionů. Také řekl, že bude probíhat transformace ČP, že zůstane jako státní podnik a že se od ní oddělí balíkovna a s ní spojená logistika a z ní vznikne akciová společnost. A nyní se dozvídáme, že by do té komerční části měl vstoupit soukromý investor. Přeloženo: privatizace. Takže soukromý investor, když vláda tak rozhodne, vstoupí do sektoru, který je výdělečný -balíkovna a logistika. Ten, který je nevýdělečný, tak tam už si vyřídíte ty služby, kdy některé z nich výdělečné nejsou a nebyly. O to smutnější je, že měla pošta ušetřit 700 milionů a nyní se rozhodla obnovit svůj vozový park, kde utratí zhruba 1 miliardu. Je to obrovský výsměch těm, kteří byli propuštěni a těm, kteří musí dojíždět kvůli zavřeným pobočkám X kilometrů daleko. My jsme se dodnes nedozvěděli, co transformace ČP obnáší, kolik bude stát, a když Rakušan říkal, že investor nepřijde, tak se nyní dozvídáme, že prakticky privatizace části ČP bude probíhat. Ptáme se na to, ale nikdo nám neodpovídá.

Pod Ministerstvo vnitra spadá státní služba, tzn. agenda počtu úřednických míst. Tato vláda říkala, že bude snižovat počty úřednických míst a na minulé vládě jsme se dozvěděli, že se budou počty navyšovat o dalších 124 úřednických míst. Tzn. místa, která se zrušila v minulém roce, tak to byla místa především v rezortu MPSV a jsou to ta místa, která jsou blízko lidem a na druhé straně se vytváří papalášská místa. Takže dnes, protože máme nejvíce ministrů v historii, máme také 40 politických náměstků a jeden náměstek nás ročně stojí cca 2,5 milionu, k tomu mají i roční odměny. Na MV to byla odměna 570 tisíc korun. Mají také lidi na dohody a když se ptám, jaký je ten rozbor, kolik mají těch lidí, na jaké konkrétní činnosti, tak mi bylo řečeno, že si o to jednotlivý stínový ministr musí požádat. Já o to požádala MV. Takže v celku vláda lidem říká, šetřete, ale oni to nedělají. Když kandidovali, tak to byly dva politické subjekty, ale jakmile se dostaly do vlády, tak si udělaly 5 politických klubů, 5 předsedů, 5 asistentů a ty stojí také další finanční prostředky.

Klára Dostálová, stínová ministryně pro místní rozvoj

Na ČR se žene další fiasko této vlády, tentokrát je to spojené se stavebním zákonem. Naplňují se všechny obavy, na které upozorňujeme, ať už jde o digitalizaci stavebního řízení nebo o spuštění stavebního zákona k 1. 7. 2024. Dodnes nemáme žádné prováděcí předpisy a chybí jich celá řada. Například vyhlášky, které se týkají stavebních úřadů, formulářů, hmotného stavebního práva - to dokonce notifikuje Evropská komise - vyhlášek je prostě celá řada. Žádné z nich nejsou veřejně známé a jsme v polovině března.

Smutná je digitalizace samotného stavebního řízení. Ministr zrušil všechny zakázky, které jsem ještě připravovala já. ÚHOS mu jeho zrušení zrušilo - tedy měl pokračovat v těch soutěžních dialozích tak, jak to bylo připraveno. Bartoš si vydal svou vlastní zakázku, tu mu úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil pro NETRASPARENTNOST. Je to velmi na pováženou a měl by se tomu věnovat premiér. Bartoš se to snažil vyřešit tak, že zadá z ruky digitalizaci stavebního řízení v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění. Opět to bylo zrušeno a pan ministr nedbaje rozhodnutí zadal další takové jednací řízení a tentokrát na národní geoportál. Takže my k 1. 7. nejen že nepovedeme stavební řízení, my dokonce přestaneme i s územním plánováním.

Ne nadarmo upozorňuji všechny města, obce a kraje na to, že to je velmi nepřipravené, že to způsobí chaos. Máme i omezený počet úředníků, kteří se zabývají stavebním právem, a ti odmítají tento chaos akceptovat a často odcházejí ze svých míst a díky tomu, že ministr neakceptoval námi navržený systém o sdílených pracovních místech na těchto úřadech, tak opět se dostáváme do situace, kdy budou chybět lidé a na dveřích těchto úřadů se bude například objevovat „pro nemoc zavřeno“. Vyzývám Bartoše, aby se s námi domluvili na odložení účinnosti stavebního zákona o půl roku, aby se na to všichni úředníci mohli připravit, ať je spuštěn pilotní projekt a skutečně to stavební řízení potom nabylo účinnosti.

Přeskočit na menu