To je ten Fialův restart? Regulovaná složka elektřiny se firmám zvýší o 100 až 200 procent

Podívejte se na tiskovou konferenci z Havířova po jednání stínové vlády.

Andrej Babiš, předseda hnutí

Hala Fénix je skutečně úžasná. Jsem tady počtvrté. Byl jsem tady v roce 2013 a 2014, když to byla ruina. Potom jsem tady byl v roce 2021, kdy už to dostávalo nové obrysy. Když jsme byli s Karlem Havlíčkem ve vládě, dali jsme si za cíl, aby lidé viděli výsledky naší práce. A nejsou to jen obchvaty a dálnice, ale také nádraží. A toto nádraží se proměnilo na tuto krásnou sportovní halu Fénix. Plno dalších nádraží v celkové hodnotě 10 miliard se mění. Dalším příkladem je hlavní nádraží v Praze.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Vláda Petra Fialy žene Českou republiku do doby temna. Nevím, co víc k tomu říct, protože to, co se odehrává v posledních dnech je něco neuvěřitelného. Chtěli jsme nastartovat růst ekonomiky a měli jsme ho vždy založený na několika pilířích. Byly to inovace a byly to investice. Pojďme se podívat, jak se to vyvíjí dnes. V těchto dnech zveřejnil Český statistický úřad čísla celkových výdajů na vědu výzkum a inovace vůči HDP. Od roku 2016 do roku 2021 se nám dařilo zvyšovat tento podíl z 1,67 na 2,0 procenta. To byl přesně náš cíl. První rok Fialovy vlády a už to letí dolů. Opět jsme na 1,96 procentu. To je ta podpora inovací a výzkumu v režii Petra Fialy.

Ještě horší je to v oblasti investic. Investovali jsme zásadním způsobem a tato budova je příkladem. Všichni vědí, že jsme investice do dopravní infrastruktury zvýšili z 87 miliard na 127 miliard jen za poslední dva roky naší vlády. Dnes vidíme klesající investiční aktivitu firem. Meziročně -1,5 procenta. Firmy neinvestují, protože mají nepředvídatelné prostředí a tato vláda si díky energetické nepolitice koleduje o to, že situace se bude ještě zhoršovat. Firmy musí být základem růstu HDP, a jejich zaměstnanci a export. Dnes v přímém přenosu vidíme, že vláda přenáší navzdory svým slibům na spotřebitele a firmy platby za obnovitelné zdroje, dále platby za přenos a distribuci. Nevrací to do původní podoby. Převádí na ně více, což dopadne zejména na firmy, které budou platit až o 8 miliard korun více. Regulovaná složka elektřiny se firmám zvýší o 100 až 200 procent. To je ten zamýšlený restart?

Investiční aktivity státu stagnují. Kupka měl původně plán 190 miliard na tento rok. Nakonec ho zredukoval na 150 miliard korun. Tím jasně říká, že investice oproti předchozímu roku neporostou, a navíc si bude muset téměř 30 miliard korun obstarat z úvěrových zdrojů a pro příští rok ta situace vypadá ještě hůře. V rámci dopravy není zabezpečeno financování z externích zdrojů, nejsou připraveny dluhopisy, nevím, jak se budou vyvíjet PPP stavby.

Pro zahraniční investice se stáváme neatraktivní. Zahraniční subjekty nechtějí v Česku investovat. Jak dopadla gigafactory? Vláda měla od počátku vyjednávat s několika potencionálními investory, jak jsme to dělali i my. Měli jsme jich několik rozpracovaných. Vláda se soustředila jen na Volkswagen a na megalomanský projekt v Líních, kde to nikdo nechtěl. Úplně hodila přes palubu ČEZ, se kterým jsme to chtěli budovat, protože díky nám bude ČEZ těžit a zpracovávat lithium. V Prunéřově jsme chtěli vznik gigafactory za účasti ČEZu. Vláda chtěla jednotkami miliard podporovat megalomanský projekt a podle toho to dopadlo.

Další projekt bylo datové centrum Microsoft. Řešili jsme to na osobní úrovni s vedením firmy. Microsoft chtěl jedinou věc, aby se vše zvládlo v termínech a nikdo mu neházel klacky pod nohy. Nechtěl ani korunu podpory. Po dvou letech s touto vládou to vzdal a odchází z Česka.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Miliony seniorů, kteří dostávají důchody v těchto dnech, byly vládou Petra Fialy v důsledku hanebné novely zákona o důchodovém pojištění, ochuzeni o částku, která k dnešnímu dni představuje v průměru 6000 korun. Hovořím o zpomalení valorizace, které jsme u Ústavního soudu napadli v květnu tohoto roku. Mám informaci, že se soud začne tímto návrhem zaobírat. Pokud zvítězíme, bude muset tato vláda vrátit důchodcům vše, co jim sebrala.

Stát nechal inflaci utrhnout se ze řetězu. Nedal na naše doporučení z února 2022 a na inflaci velice profituje. Meziročně stouply příjmy o 281 miliard korun. Výdaje pouze o 205 miliard korun. Rozdíl mezi částkami je 76 miliard, je to čistý profit vlády Petra Fialy a fakticky je to daň, kterou platíme my všichni.

Včera jsme podali další ústavní stížnost na zrušení části novely zákona o důchodovém pojištění. Tady opět vláda Petra Fialy zasáhla do práv důchodců. Bráníme předčasné důchody. Velice pikantní je, že vláda tuto novelu schválila s přechodnými ustanoveními 13 měsíců, kdy mohli lidé odejít do předčasného důchodu ještě podle původních podmínek. Nicméně lidovecký poslanec Kaňkovský, který předsedá sociálnímu výboru, navrhl pozměňovací návrh, který toto znemožnil.

Silným tématem, které rezonuje, je balíček číslo 2, kde si v rámci rozpočtu Fialova vláda schválila přesun části energetických poplatků na domácnosti a firmy. Informace od zástupců byznysu jsou naprosto zdrcující. ČR má ve srovnání s jinými zeměmi EU rozvinutější průmyslovou základnu a zároveň vyšší energetickou náročnost. Bude to znamenat raketový nárůst nákladů. Ceny za energie se mohou firmám zdvojnásobit až ztrojnásobit. Stínová vláda je zásadně proti daňovému balíčku č.2, jehož negativní dopady nejsou zakomponovány v návrhu rozpočtu na příští rok.

Navrhneme ve 2. čtení pozměňovací návrhy, které zruší energetické škrty v daňovém balíčku a sníží zároveň provozní náklady státu na úroveň roku 2021, tedy o 16 miliard korun.

Josef Bělica, primátor města Havířov

Bývalému premiérovi Babišovi jsem několikrát poděkoval, protože se nestyděl prosazovat projekt v Havířově. Nejsme moc zvyklí, že se nás někdo zastává, proto si toho vážíme.

Vyjádřím se k daňovému balíčku. Změna rozpočtového určení daní bude mít zásadní dopad do našeho rozpočtu pro příští rok. Pro město Havířov to může znamenat až 100 milionů v prvním roce a dalších 60 milionů v roce dalším, o které budou ochuzeni obyvatelé našeho města. Jde zhruba o polovinu toho, co se chystáme investovat do infrastrukturních projektů.

Přeskočit na menu