Proti vládě by měli protestovat všichni, nejen odboráři

Fialova vláda za dva roky poničila českou ekonomiku a sabotuje všechny projekty, které rozjelo hnutí ANO. Vystoupit proti ní by neměli jen odboráři. Podívejte se na tiskovou konferenci po výjezdním jednání stínové vlády v Jihlavě.

Andrej Babiš, předseda hnutí

Hnutí ANO plně podporuje pondělní protest. Poté co odboráři a zástupci svazů vyčerpali všechny možnosti jednání s nekompetentními ministry a pan premiér totálně ignoruje zdravotníky a učitele, je absolutně na místě tento protest. Neměli by protestovat jen odboráři. Měli by protestovat všichni, zaměstnanci, odboráři, zaměstnavatelé. Protože tahle vláda za dva roky totálně ničí naši ekonomiku, destruuje všechny naše projekty a je mi líto, že se k tomu Svaz průmyslu staví negativně. Bylo by dobré, aby si všichni uvědomili, co se tu děje. Takové podniky, které odstavili, jako Liberty a Vítkovice Steel atd., budou muset kvůli zvýšení cen energií zaplatit až 500 milionů korun ročně. A každý, kdo trošku podnikal, tak ví, že za situace, kdy se zvyšují ceny energií, úroky a daně, firma vezme peníze lidem. Místo toho, aby premiér jednal, tak je sprostě uráží a není schopen pochopit, co se v této zemi děje.
 
Příští čtvrtek budeme znovu mluvit o energiích. Síkela předložil nesmysly. Vyzývám všechny občany, aby se podívali, kolik platí za elektřinu. Já platím 6000 korun za MWh včetně DPH. Všechny ty jejich grafy jsou vymyšlené. Každý se může podívat, kolik platil za elektřinu do roku 2017 a kolik platí teď. Vláda si říct nedá. Jasně jsme řekli, že elektřina se má zastropovat u výrobců.
 
Další manipulací této vlády je, že snižuje počet úředníků. Nesnižují. Mají tři zbytečné ministry a desítky různých zbytečných poradců a vrchol všeho je, že syn jednoho zbytečného ministra je zaměstnaný na Úřadu vlády. My jsme na ÚV snížili počet zaměstnanců o 30 %. Kdyby premiér chtěl jít příkladem, tak okamžitě propustí 150 lidí na ÚV. Velmi pikantní je, že i zaměstnanci ÚV se připojili ke stávce.
 
Vidíme totální destrukci našich projektů, totální destrukci života našich lidí. Místo toho, aby se vláda starala, nastupuje arogance a ignorování všech lidí.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Stínová vláda dnes řešila další zdražování cen energií. Vládní tažení za vyšší ceny energií bohužel pokračuje. Poté co vláda převedla více než 60 miliard korun na spotřebitele v rámci regulované složky cen energií, což zdraží energie u někoho o jednotky, u někoho o desítky procent, se u nemalé části domácností bude zvyšovat cena tepla. V prosinci 2022 vláda s velkou pompou schválila speciální program pro teplárny v hodnotě 17 miliard korun. Během jednoho roku se program notifikoval, připravovala se kompletní podpora pro spotřebitele, spolupracovalo se s teplárnami a v říjnu letošního roku vláda rozhodla, že nedá nic. Totální podraz. Šokovaní úředníci, ostuda v Bruselu a dezorientovaný ministr Síkela, kterému to vláda odmítla přijmout. Pro 1,7 milionu domácností se zvýší cena tepla, pravděpodobně od 1. 1. 2024. Důvodem zdražení není jen to, že vláda odmítla vyplatit již schválenou kompenzaci, ale rovněž to, že se zvyšují regulované poplatky za plyn.
 
Dnešní tisková konference premiéra Fialy, ministra Stanjury a ministra Síkely působila tragikomicky. Připadalo mi to jako bratrstvo kočičí pracky české energetiky. Premiér bezelstně sdělil, že jedním z důvodů vysokých cen elektřiny je, že se v minulosti stavělo málo obnovitelných zdrojů. Pomíjím to, že se ceny stanovují na evropské burze a množství obnovitelných zdrojů v ČR nemá vliv na silovou složku ceny. Horší je, že v důsledku vlád mezi lety 2006 až 2010, kde ODS sehrávala zásadní roli, došlo k největšímu tunelu v historii ČR, pokud neberu zcizení Karlštejna. Platby za obnovitelné zdroje dělají 600 miliard korun. A těchto 600 miliard korun nám vyrobí méně než 3 procenta elektřiny. V důsledku tohoto tunelu, za kterým stály strany jako ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Zelení a další, platíme vyšší platby za OZE. Jsou to desítky miliard korun, které se přenáší na domácnosti a firmy.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Stínová vláda přijala informaci o podpisu daňového balíčku prezidentem republiky a hodnotíme to jako mimořádně špatnou zprávu. Špatnou zprávu jak pro ekonomický vývoj v naší zemi, protože přijdeme o HDP v rozsahu okolo 100 miliard korun ročně, tak pro hlavní hospodářský problém naší země – kterým je momentálně inflace.

Bohužel i zde v Jihlavě musím připomenout, že daňový balíček těžce odnesou také naše regiony, Vysočinu nevyjímaje. Podle Svazu měst a obcí v důsledku daňového balíčku přijdou samosprávy o 34 miliard korun ročně a podstatně se tak zpomalí konvergence českých a moravských krajů k průměru bohatství EU. A to navíc v situaci, kdy i bez daňového balíčku v posledních letech zaznamenáváme naprosto nežádoucí trend, kdy se naše země přestala západním sousedům přibližovat, ale opět se jim rok od roku vzdaluje.

Považujeme za velkou chybu, že prezident republiky dal zelenou cestě zvyšování daní a škrcení ekonomiky, místo námi prosazované cesty hospodářského růstu, kde 1 % znamená 20 mld. Kč ročně navíc, cesty snižování úniků na DPH, kde 1 procentní bod znamená 6 mld. Kč ročně navíc, než cesty strategického rozvoje a skutečných provozních úspor o 5-10 % ročně, které jsme ostatně byli schopni garantovat i za covidu.

Alespoň trochu naděje nám ve vyjádření pana prezidenta přineslo jeho pověstné „ale“. Tím „ale“ má tentokrát být, že dohlédne, aby byl rozpočet na příští rok proinvestiční a aby nezapomněl na balíčkem ohrožené skupiny.

A protože předložený návrh rozpočtu počítá se snížením investic o 18 mld. Kč, v případě dopravních investic dokonce o 34 mld. Kč, v případě investic MMR dokonce o 8 mld. Kč a ohroženým skupinám přináší nanejvýš drahou elektřinu, vnímáme to jako jasnou zprávu, že pozměňovací návrhy hnutí ANO, které mají zabránit jak přesunu 65 mld. Kč v energetické politice na faktury domácností a firem, a znamenají také vyšší prorůstové investice, mají velkou šanci příští týden ve třetím čtení projít.

Alespoň za předpokladu, že pan prezident své slovo dodrží a vládě bude záležet na tom, aby její rozpočet prezident podepsal. Vysočinu považuji společně s Moravskoslezským, Ústeckým a Jihočeským krajem za region, který by nezřízené zdražení elektrické energie pocítil v oblasti průmyslu a zaměstnanosti mimořádně bolestivě.

Nepochybuji, že místní budou společně s námi velmi pozorně sledovat, jakým způsobem se příští týden vláda a následně i prezident Petr Pavel k této hozené rukavici postaví.

Klára Dostálová, stínová ministryně pro místní rozvoj

Vláda ve své důvodové zprávě říká, že zruší 2649 míst. Z toho 1808 míst je na ministerstvu práce a sociálních věcí, 1534 je na úřadu práce. Tito lidé samozřejmě neodejdou, oni přejdou na Českou poštu. Protože Česká pošta neeviduje počet úředníků, kteří jsou tzv. systematizovaní nebo podle zákoníku práce. To znamená, když si odečtou tato místa z MPSV, tak nám zbývá nějakých 841 úřednických míst a když si vezmete počet kapitol, které máme ve státním rozpočtu, těch je zhruba 80, tak je to přibližně 10 míst na jednu kapitolu. Těchto 10 míst na jednu kapitolu, neboli těch zbývajících 841 míst, to jsou projektová místa, protože si musíme uvědomit, že nám končí programovací období 2014 až 2020, to znamená, že v letošním roce se ukončují projekty. A na tyto projekty bylo mnoho lidí najatých na ministerstvech a tyto pozice se ruší, stejně tak jako se ruší pozice spojené s předsednictvím v rámci EU. Takže samotné rušení úřednických míst se nekoná a konat se nebude. Já bych se ráda potkala alespoň s jedním úředníkem, který skutečně skončí na základě toho, že už opravdu nebude mít práci na konkrétním ministerstvu, bohužel jsme se nedočkali žádné revize agent jednotlivých resortů, abychom skutečně ušetřili, protože je to je jen přelévání úředníků z jedné pobočky do druhé pobočky, případně na Českou poštu.

Samozřejmě jsme se nedočetli v materiálech, co bude s těmi nepedagogickými pracovníky, protože tam se hovoří o 19 tisících pozicích, musíme si uvědomit, že to jsou pozice kuchařek, školníků, IT specialistů, uklízeček, účetních a tito lidé dnes mají mnohdy minimální mzdu, školy nejsou schopny do školní jídelny nabrat dostatečný počet těchto lidí a do toho všeho vláda říká, že se jim musí snížit platy, takže já si také myslím, že ta stávka je na místě, že by si vláda měla konečně uvědomit, s čím si zahrává a že to může mít neblahý dopad. Já bych se velmi nerada jako matka dvou dětí dočkala toho, že nám školní jídelny budou zásobovat nějaké fast foody a že skutečně se nám na školách nebude dostávat právě těch IT specialistů, kyberbezpečnost je opravdu na prvním místě pro školy a stejně tak i pro zdravotnictví, a i školy se s tímto potýkají.

Druhý problém, který jsem dneska otevřela na stínové vládě, je čerpání evropských fondů. Jak už jsem říkala, máme zde souběh dvou období 14-20 a 21-27 v letošním roce a nám stále doslova na chodníku v evropské komisi v Bruselu leží 96,1 miliardy korun. Řeknu to konkrétně na číslech. ČR stále není schopná certifikovat neboli nárokovat České utracené peníze v projektu z Bruselských peněz. V tom současném období, které končí 14-20 je to 51,3 miliardy Kč, které nečerpáme. V období 21-27 je to zhruba 20 miliard Kč a národní plán obnovy letos nedočerpáme 25 miliard kč. V součtu tedy něco přes 96 miliard Kč. Ta situace je nejzásadnější u dvou programů, a to je Integrovaný regionální operační program v gesci Ministerstva pro místní rozvoj a Operační program životní prostředí v gesci Ministerstva životního prostředí, ale co považuji za velmi alarmující, bavíme se tady o energetice, o průmyslu. Jen pro vaši informaci v tom současném programovém období 21-27 máme operační program technologie a konkurenceschopnosti, kterou spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Alokace na období 21-27 u tohoto ministerstva je 76,5 mil kč a můžete si zkusit tipnout kolik čerpají. 0,1 % neboli 88,6 milionů korun. Ministři mají plnou pusu toho, jak by se mělo investovat do energetiky, průmyslu atd. Čerpání je slovy skoro nula.

Poslední problematika. Digitalizace stavebního řízení. Všichni stavaři na to velmi čekají a dnes zveřejnil úřad o ochranu hospodářské soutěže, že zamítl rozklad ministerstva pro místní rozvoj. To znamená, shodil soutěž, kterou vypsalo ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením pana ministra Bartoše pro nezákonnost. Byl dán zákaz uzavřít tuto smlouvu a pan ministr nedbaje českých zákonů uzavřel s touto společností jednací řízení bez uveřejnění na 37 milionů včetně DPH. Já si myslím, že zákony v ČR by měly platit pro všechny, jejich plnění se vyžaduje od občanů a ministři by měli jít příkladem.

 

Přeskočit na menu