Nepřijatelné. Daňový balíček sníží bohatství Česka o 77 až 107 miliard

Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka po zasedání stínové vlády. Podívejte se na video a shrnutí v textu.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

V České republice máme navzdory zpochybňování vlády jedny z nejvyšších cen energií v Evropské unii. Podle lehce znásilněného Českého statistického úřadu a tím pádem i Eurostatu už nemáme druhou nejvyšší cenu, ale devátou nejvyšší cenu. Podle indexu HEPI máme za prvních 10 mšicím 8x nejvyšší cenu elektřiny přepočtenou na kupní sílu vztaženo k metropolím. Dvakrát jsme byli druzí. Podle OECD máme za září 2. nejvyšší energetickou inflaci ze všech zemí OECD, a je to více než 12 %. Nejhorší v OECD je Kolumbie.

Vláda na domácnosti a firmy překlápí více jak 60 miliard korun v rámci poplatků ze obnovitelné zdroje. To jsou peníze, které musíme splácet kvůli selhání vlády mezi lety 2006 až 2010 a tento solární tunel nás bude stát 600 miliard korun a vláda nekompromisně tyto náklady překlápí na spotřebitele. A pak je tu dalších 38 miliard korun, což jsou poplatky za přenos a distribuci. Aby to nebylo málo, tak se vláda rozhodla nakupovat infrastrukturu. Nic proti nákupu NET4GAS, ale bylo to za vysokou cenu, bylo to zásadním způsobem předražené. Vláda firmu koupila s dluhem 33 miliard korun a nepochopitelně zaplatí 6 až 8 miliard korun. Toto bude opět placené z poplatků za regulované ceny.

Zvýšení regulované složky o 71 % bude znamenat, že pro 40 % zákazníků na cenovém stropu dojde ke zdražení v jednotkách procent. U 35 % zákazníků těsně pod stropem to bude znamenat nárůst o 10 až 20 procent celkové ceny. U 10 % zákazníků, kteří mají fixaci z roku 2022 bude nárůst o 20 až 25 %. U 15 % zákazníků z fixací z roku 2021 bude nárůst o desítky procent. U firem to bude ještě větší nárůst s ohledem na připojení. Vláda to nevysvětlila a bagatelizuje to. Žádné analýzy, žádná čísla. Jen poučuje a tvrdí v lepším případě polopravdy, v horším nepokrytě lže. Proto jsme vyvolali tuto schůzi. Chceme od vlády řešení. My navrhneme řešení svoje.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

My dnes požádáme o svolání mimořádné schůze Sněmovny, protože na základě informací od profesních svazů a komor, od významných firem a podniků, ale také například od České národní banky, máme zásadní informace vztahující se k dopadům plánovaných škrtů v energetické politice nejen na hospodářský růst a inflaci, ale také na nezaměstnanost a bilanci zahraničního obchodu České republiky. Tedy na všechny čtyři základní póly naší ekonomiky.

Rozsah zdražení energií totiž není v souladu s očekáváním podniků. Česká ekonomika tak v důsledku tohoto balíčku ztrácí ukotvenost inflačních očekávání, a to se tak může stát klíčových tahounem novoroční inflace.

Balíček je učebnicovým protirůstovým faktorem, který sníží bohatství Česka o 77-107 miliard korun ročně, měřeno Hrubým domácím produktem.

Balíček bude mít devastační dopad na exportně orientovaná odvětví, jako je například výrobu skla, keramiky a porcelánu, kde často míří 70 procent produkce do vývozu. Hrozí likvidace tuzemského sklářského a keramického průmyslu a ohrožení mnoha firem našeho ocelářství, a tudíž nárůst nezaměstnanosti ve strukturálně postižených regionech.

Jak vidíte, ušetřen škodlivých dopadů daňového balíčku číslo dvě nezůstane ani jeden z pilířů naší ekonomiky. A přesto od vlády neslyšíme, jak hodlá hrozícímu rozvratu našeho hospodářství předejít. Ministři tweetují, schovávají se za úředníky, pořádají bizarní tiskové konference. Prohlašují, bijí se v prsa, slibují. Nezřídka nepokrytě lžou.

Slyšeli jsme od vlády mnoho siláckých prohlášení, ujišťování a slibů, ale nedostali naprosto žádná věrohodná čísla, která by jí dávala za pravdu. Obavy se množí. Čas se krátí. Argumenty chybí. A to je také důvod, proč žádáme o dnešní mimořádnou schůzi.

Aleš Juchelka, stínový ministr sociálních věcí

Ceny energií budou drtit peněženky našich občanů. Včera jsem navrhl, aby bylo přesunuto 2,6 miliardy korun na sociální služby na platy a mzdy. Celá řada pracovníků v sociálních službách si chodí pro sociální dávky. To je nepřípustné. Bude to drtit nejohroženější skupiny, rodiny s dětmi, samoživitele a seniory.

Víme, že milion lidí je pod hranicí chudoby a dva miliony lidí je těsně nad hranicí chudoby. Tito lidé kvůli konsolidačnímu balíčku, a hlavně zvýšení cen energií, nebudou schopni platit své závazky. A přitom jsou aktivně pracující. To je nevídaná situace nejen v Evropě. Důchodová reforma má snižovat tempo růstu do budoucna, a právě seniorům se nejvíce zdraží život.

Přeskočit na menu