Největší překážkou české ekonomiky je Fialova vláda

Za naší vlády jsme kompletně připravili tendr na rozšíření Dukovan. Fialova vláda ale nedokázala využít zadávací dokumentaci i na Temelín. Přitom v době energetické krize všichni ví, že je potřeba investovat i do temelínských bloků. O neschopnosti Fialovy vlády toho svědčí ale daleko víc. Podívejte se na tiskovou konferenci.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Energetická bohorovnost členů Fialovy vlády mi začíná připomínat indiány, kouřící poslední dýmku, krátce před tím, než přijdou definitivně o péra. Vládní tiskové konference a jejich výbory pro strategické investice, případně jejich výroky, skutečně berou dech. Dobře poslouchejme: „Musíme změnit i energetickou politiku, jinak zde také nebudeme konkurenceschopní. Budeme definovat překážky, které musíme zastavit, abychom mohli efektivněji investovat“. Překážky jsou jasné, to jsou právě ti vládní činitelé.

Investovat ano, ale proč to vláda nečiní? V současné době končí upřesňování nabídek na tendr Dukovany, který jsme kompletně připravili se vším všudy. Trvalo nám to 2,5 roku. A vláda nedokázala dodnes využít možnosti zadávací dokumentace, rozšířit nabídku na temelínské bloky. A to v současné době energetické krize. Srazili by tím cenu všech bloků o desítky miliard.

Ceny energií máme přes kupní sílu nejvyšší v celé EU. Za prvních 6 měsíců byla cena elektřiny v ČR pětkrát nejdražší a jednou druhá nejdražší. Ministři Stanjura a Síkela dodnes nepochopili, že s ohledem na princip fungování trhu se zemním plynem nelze odlišit, kde byl plyn vytěžen a tudíž máme minimální vliv na to, jaký plyn k nám bude proudit. Mohli by si to konečně dostudovat.

Další rána přišla v posledních hodinách. Poté, co tato vláda v rámci předsednictví EU odsouhlasila snižování počtu emisních povolenek, což povede k jejich zdražení, tak ministr životního prostředí Hladík prohlásil, že zvyšování cen povolenek nemá na cenu energie vliv. Mají naprosto zásadní vliv na cenu elektřiny, která se vyrábí z uhlí, a to je stále velmi významný evropský zdroj.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Kabinet Petra Fialy si z Bruselu půjčuje 137,4 miliard korun, aniž by aktuálně znal úrokovou sazbu nebo způsob, jakým se zajistí vůči kurzovému riziku. Ani dobrý autor grotesek by nebyl schopen vytvořit scénář, kdy jeden kabinet na straně jedné přijímá daňový balíček kvůli údajné konsolidaci a na straně druhé si ten jistý kabinet v stejné době půjčuje téměř stejný objem finančních prostředků a jenom na úrocích přeplatíme cca 50 miliard korun.

Navíc zcela zásadním problémem vnímám šibeniční termín, který vyjednal kabinet Petra Fialy. Financované projekty z půjčky z Bruselu musejí být řádně odsouhlaseny ze strany Evropské unie, notifikovány, ale také realizovány do konce roku 2026! Navíc upozorňuji na to, že koncem roku 2026 už bude sídlit ve Strakově akademii nový kabinet, který bude muset po chaotické politice pětikoalice její problémy přebrat. V případě, že se šibeniční termín nestihne - a v tomto naše Hnutí ANO vládě Petra Fialy ani za mák nevěří - budeme muset tyto projekty dofinancovat z vlastních národních zdrojů.

Tady chci jasně deklarovat, že tato půjčky vstupuje do schodku ale také do dluhu. Ten navyšuje zhruba o 2 procentní body HDP. Přitom se proti této půjčce staví nejenom Hnutí ANO, ale dokonce i současný ministr financí Zbyněk Stanjura. To jen na dokreslení toho, jak je tato půjčka nevýhodná pro Českou republiku. Jenže ostatním ministrům pětikoalice se tato půjčka jeví zjevně jako božská mana z nebe, kdy nebudou muset následujících 10 let splácet Bruselu, a proto se do toho všichni slepě hrnou. To, že zadlužují příští generace o další 2 procentní body HDP je jim zcela jedno.

Jistě jste zachytili na sociálních sítích kampaň dobře placeného marketingového týmu Petra Fialy, který nás krmil heslem o tom, jak pětikoalice krotí inflaci. To, že si Petr Fiala sám sobě odporuje, protože jenom pár týdnů zpátky celou odpovědnost za extrémně vysokou inflaci sváděl na ČNB, je už jenom drobnost.

Včera publikovaná čísla inflace od Eurostatu, což je zdroj, který publikuje míry inflace, které jsou vzájemně komparovatelné, jasně hovoří, že zůstáváme mezi smutnými premianty s třetím nejhorším výsledkem ze všech zemí Evropské unie. Inflace v České republice dle Eurostatu dosahuje úrovně 11,2 %, zatímco průměr zemí EU je na poloviční úrovni, tedy 6,4 procenta.

Richard Brabec, stínový ministr pro životní prostředí

Stručně okomentuji nový program „Oprav dům po babičce“. Bojíme se, že v řadě případů to spíš bude „babi, dej nám konečně ten dům“. Jde o pokropení trhu desítkami miliard korun bez rozlišení, kdo je zájemce o peníze. Program potěší hlavně majitele rekreačních budov, chalup, chat, kteří vůbec neřeší tíživou bytovou situaci. Klidně mohou mít několik domů. Když jim stát nabídne až milionovou dotaci, tak proč by si takzvaně nezobli. Je to jen pro ekonomicky aktivní občany.

Co se asi stane, až v současné situaci na trhu, kdy pomalu klesá cena materiálu i nemovitostí, tam hodíte 40 až 50 miliard korun? Logicky půjdou nahoru ceny nemovitostí, prací a stavebních materiálů. Negativně to postihne desetitisíce lidí, kteří by si žádnou dotaci nebrali. Opatření je čistě proinflační.

Hladík říkal, že to jsou peníze z modernizačního fondu, a tudíž nejsou z rozpočtu. Ale i tyto peníze jsou od daňových poplatníků. Přitekly tam z emisních povolenek, které jsme zaplatili my všichni. Kromě dotace by tam měla být i nějaká zvýhodněná půjčka od stavebních spořitelen a ta bude hrazena z půjčky od Evropské investiční banky. A to už jsou stoprocentně peníze daňových poplatníků. Zaplatíme to v dalších letech.

Přeskočit na menu