Nejdřív zablokovali brigády, teď řeší průšvih přílepkem

Zcela nepřipravené změny u dohod o provedení práce fakticky zablokovaly krátkodobé úvazky a brigády pro studenty, rodiče na mateřské, a sociálně ohrožené skupiny, jako jsou invalidní důchodci nebo senioři. Vláda to teď neohrabaně řeší formou přílepku novely zákona o investičních společnostech. Přečtěte si záznam z tiskové konference po jednání stínové vlády.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

V hnutí ANO platilo a bude platit padni komu padni. A i proto pan Krkoška okamžitě skončí v hnutí ANO. Rovněž jsme pověřili předsedu krajské organizace, aby udělal veškeré potřebné kroky a skončil i jako hejtman Moravskoslezského kraje. Jeho kauza nesouvisí s výkonem jeho politické funkce, ty věci se staly před 12 lety, dávno před vstupem do politiky a do hnutí ANO. Obratem bude svoláno předsednictvo s jediným bodem: vyloučení pana Krkošky.

Včerejší mimořádná schůze byla největším bizárem v tomto parlamentním období. Koalice se vrátila do období, kdy byli v opozici. Místo toho, aby vláda skládala účty v situaci, kdy se jí nic nedaří, tak si přezíravě uspořádá schůzi, kde zkouší opozici. Nepustí ji přitom k žádnému vystoupení s přednostními právy. Budeme chtít po předsedkyni Poslanecké sněmovny Pekarové Adamové, aby přesně doložila celý proces přihlášek na tuto schůzi a vysvětlila, jak je možné, že opozičním poslancům s přednostními právy nebylo umožněno hlásit se za stejných podmínek jako koaličním poslancům. Fraška pokračuje tím, že se mimořádné schůze, až na výjimky, nezúčastnili ani koaliční poslanci. Vládní činitelé tak mluvili do zdi a následně obstruují sami sebe, poté poplivou hnutí ANO, které přitom podpořilo jak kroky vůči NATO, tak vůči Ukrajině. Poté, o několik okamžiků později, chtěli po hnutí ANO, aby přijalo jejich usnesení, které pouze zopakuje to, co tvrdíme jako opozice téměř dva roky. My odmítáme podstupovat tyto testy a vláda zneužila situaci i Sněmovnu k vlastní propagaci a u toho my jí svítit nebudeme.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Je potřeba jasně upozornit, že novela zákoníku práce, kterou včera s velkou slávou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, ve skutečnosti v žádném případě negarantuje deklarované zvýšení průměrné mzdy na 47 procent té průměrné.

Vzhledem k tomu, že Fialova vláda měla dosud velký problém, aby se minimální mzda zvyšovala alespoň o inflaci, a vzhledem k tomu, že předložená novela žádné záruky jejího zvyšování nepřináší, se jedná o další zcela nerealistické plácnutí ze strany KDU-ČSL.

Hnutí ANO podporuje zvyšování platové úrovně v České republice, to ale musí být prováděno citlivě a na základě respektu k dohodě mezi zaměstnavateli a zástupci zaměstnanců.

Deklarované tempo zvyšování minimálních mezd na 47 % ze současných 41 % během pěti let je od vlády Petra Fialy pouhou mystifikací a média by k němu takto měla přistupovat.

Zcela nepochybně na něm totiž nebude v konkrétních letech shoda v rámci tripartity a zejména pro malé a střední firmy může znamenat problém, proto se budou hlasitě ozývat a vláda bude muset nalézt kompromisní řešení. S čímž ostatně novela zákoníku práce počítá. Na rozdíl od garancí, že minimální mzda vzroste na 47 procent té průměrné. Ty součástí zákona ani v nejmenším nejsou.

Co se týče zrušení systému zaručených mezd, mělo by k němu docházet v období, kdy mzdy dynamicky rostou, nikoliv v okamžiku, kdy reálně klesají a kdy se zvyšuje zdanění práce zavedením nemocenské. V této souvislosti proto budeme od vlády požadovat přesné informace, kolika zaměstnanců se zrušení systému zaručených mezd dotkne a jaké dopady vláda očekává.

S velkým znepokojením sledujeme dopady zcela nepřipravených změn u dohod o provedení práce, které mají začít platit v červenci a které již dnes fakticky zablokovaly krátkodobé úvazky a brigády pro studenty, rodiče na mateřské, a sociálně ohrožené skupiny, jako jsou invalidní důchodci nebo senioři. K této situaci vůbec nemuselo dojít, protože před faktickou nerealizovatelností systému limitů pro placení pojistných u dohodářů jejich zaměstnavateli byl loni na podzim opakovaně varován jak ministr Stanjura, tak ministr Jurečka, a to nejen z naší strany, ale také ze strany profesních komor – například komory daňových poradců.

Bohužel vláda se rozhodla nepodpořit můj pozměňovací návrh, který by tyto změny odložil o půl roku do doby připravení a otestování potřebných systémů, který jsem předložila loni při projednávání daňového balíčku. A místo toho zcela zablokovala brigády, což nyní poněkud neohrabaně řeší formou přílepku novely zákona o investičních společnostech.

Vyzýváme proto ministry Jurečku a Stanjuru, aby tento přílepek řádně odůvodnili, vysvětlili a poslanecká sněmovna získala patřičné záruky, že nejde jen o další nepromyšlený nedodělek. Devastační kroky vlády v oblasti dohod totiž mají dopad na čtvrt milionu firem a bezmála 2 miliony zaměstnanců, na rozvoj zaměstnávání na černo a šedou ekonomiku v České republice.

Jako velmi kontroverzní pak považujeme záměr ministra financí zrušit pro příští rok daň z neočekávaných zisků, díky které by měl do státního rozpočtu získat od bank a energetických gigantů 10 miliard korun. Kontroverzní proto, že v současnosti nabíhají opatření, jako je zavedení nemocenské, navyšování pojistných odvodů OCVČ, navyšování daně z příjmu fyzických osob, zvyšování daně z příjmu právnických osob, navyšování daně z nemovitých věcí, zvyšování DPH na celou řadu služeb, které ve svém důsledku představují nejvyšší zvýšení daní v novodobé historii České republiky. Připomenu, že celková výše inkasa této daně z odvětví bank dosud selháním ministra financí činila směšných 700 milionů korun, místo naplánovaných 33 miliard korun. A toto odvětví se tak navzdory deklarovaným mimořádným a neočekávaným příjmům zatím nijak výrazně na mimořádných výdajích nepodílelo.
Za nás je to jen další důkaz, že prioritizovanými skupinami této vlády jsou pouze mocné a bohaté zájmové skupiny, jako jsou právě banky, zahraniční obchodní řetězce nebo třeba zbrojařský průmysl. A rozhodně ne běžní občané České republiky.

Video z tiskové konference stínové vlády si můžete pustit zde.

Přeskočit na menu