Nedovolte ODS takto ničit českou ekonomiku. Výzva pro poslance pětikoalice

To, co chce prosadit Stanjura se Síkelou, bude mít zdrcující dopad na české firmy. Bavíme se o chemičkách, ocelárnách, cementárnách, vápenkách, cihlárnách, sklárnách, papírnách, bavíme se o stavebnictví. O firmách, které jsou určující pro vývoj mezd, které formují kondici naší ekonomiky. O firmách, které určují daňové výnosy a bohatství našeho státu. Podívejte se na tiskovou konferenci po jednání stínové vlády.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Ministr Síkela mi začíná připomínat hokejisty Zimbabwe, kteří se nečekaně dostali na zimní olympiádu. Co zápas, to šiška. Zrekapituluji jeho energetickou agendu posledních dní.

Slib vlády číslo jedna. V květnu 2023 řekli, že platby za obnovitelné zdroje vyřeší tak, aby to neplatil ani stát, ani spotřebitel. Září 2023, na spotřebitele a firmy se převádí platby za OZE a to dokonce vyšší než před energetickou krizí. Tehdy to bylo 17-18 miliard, nyní je to 27 miliard korun. Dopadne to jak na rodiny, tak zejména na firmy. Navíc se převádí všechny další poplatky za regulované energie. Celkový účet bude 51,5 miliardy korun vůči roku 2023. Musíme tam přičíst 13,5 miliardy korun za OZE, takže dopad do peněženek bude 65 miliard korun.

Slib vlády číslo dvě. V prosinci 2022 nám Síkela sdělil: „Uvědomujeme si, že nárůst cen energií se promítá také do cen dodávek tepla domácnostem. Proto přicházíme s novým programem, ve kterém mohou teplárny žádat o podporu, aby nepřenášely na zákazníky zdražování.“ My jsme to podpořili, byl to rozumný program, jednalo se o 17 miliard korun. Snížilo to ceny za teplo pro domácnosti s centrálním vytápění. Začala probíhat dobrá práce úředníků a podílel se na tom celý teplárenský obor. Po několika měsících se to notifikovalo u EU. Střih. Říjen 2023. Včerejší vláda rozhodla o zrušení této podpory. Celkově 17 miliard korun z peněženek občanů.

Ani v jednom případě se nejedná o dotované firmy ale pouze o spotřebitele čili domácnosti nebo firmy.

Ministr Síkela jako ministr průmyslu ze svých slibů nezajistil lautr nic. Nezajistil, aby se OZE nepřeváděly na spotřebitele. Navíc tam jsou ty poplatky za distribuci a přenos. On nezajistil ani to, že když už se převádí poplatky za OZE, tak aby to bylo ve výši těsně před změnou v energetické krizi. Přenáší se tam více. Nezajistil ani to, aby se program na podporu tepla po roce práce jeho úředníků vůbec spustil. Když připočteme, že máme jedny z nejvyšších cen energií, Síkelovo selhání při oddalování zastropování cen, které se nakonec udělalo pozdě a vysoko. Jak připravoval jednotný energetický tarif? Velká ostuda. Nebo jak čekal na evropské řešení problematiky energetiky, které také nedopadlo? Ještě přepočtu předražené nákupy infrastruktury, tedy plynovodů NET4GAS. Zjevná neznalost energetiky je nahrazována komickou komunikací pana ministra.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Balíček číslo 2, který minulé úterý oznámilo Ministerstvo financí, zvýší odvodovou zátěž českých firem a domácností o dalších 51,5 miliardy korun.

Stane se tak v důsledku avizovaného rozhodnutí přesunout náklady na financování distribuční soustavy a obnovitelných zdrojů ze státního rozpočtu na konečné odběratele.

V případě nákladů na distribuci vláda doslova likviduje dosavadní, v celé Evropské unii platné koncepty výpočtů nákladů za energie.

Dovolte mi ukázat zdrcující příklady dopadů na tuzemské firmy. Toto je tabulka Svazu průmyslu a dopravy. Tedy vrcholné a nezávislé instituce hájící zájmy českého byznysu.

Bavíme se o firmách, které jsou pilířem české ekonomiky, pilířem zaměstnanosti. O firmách, které jsou určující pro vývoj mezd, které formují kondici naší ekonomiky. O firmách, které určují daňové výnosy a bohatství našeho státu.

Bavíme se o chemičkách, ocelárnách, cementárnách, vápenkách, cihlárnách, sklárnách, papírnách, bavíme se o stavebnictví.

Ale bavíme se také o všech provozovnách v gastronomii, hotelnictví, o fitness centrech, o prodejnách s potravinami – zkrátka o všech sektorech, kde se musí svítit, chladit, něco pohánět nebo něco vyrábět.

Tento balíček číslo dvě přichází jako blesk z čistého nebe po daňové balíčku číslo jedna, který zvyšoval daňovou zátěž v příštím roce o 35 miliard. A přináší dalších 51,5 miliardy dodatečných odvodů.

Podle podnikatelů v energeticky náročných odvětvích mnohé firmy zcela přijdou o zisk, případně přesunou své provozy mimo Českou republiku.

Sledujeme torpédování české ekonomiky v přímém přenosu. A to s kadencí, kterou nestíhá kvantifikovat žádné makroekonomické pracoviště v zemi.

Ovšem ty orientační počty tak složité nejsou. Pokud se daně a odvody místo dosud plánovaných 35 miliard příští rok zvednou o 87 miliard korun, místo avizovaného poklesu HDP o sedm desetin procenta, se růst naší ekonomiky sníží o více než půl druhého procentního bodu.

Místo 55 miliard zmařeného HDP, přijdeme o 130 miliard korun. Pětikoalice dělá z českého hospodářství ekonomiku KAMIKAZE. Nechvalný odkaz pánů Kalouska a Nečase je proti tomu štípnutím komára.

Hnutí ANO vyzývá předsedy poslaneckých klubů TOP 09, KDU-ČSL, Pirátů a STAN, aby nedovolili ODS takto brutálně poškodit českou ekonomiku a český průmysl. Jenom proto, že ODS potřebovala vykázat co největší údajné zrušení národních dotací, a to i za cenu ekonomické zkázy.

Jaroslav Bžoch, stínový ministr zahraničí

Děkuji, já budu velmi stručný. Já se vyjádřím k otázce Izraele. Všichni sledujeme, co se v Izraeli odehrává, sledujeme krvavý teror, který rozpoutala organizace Hamás a já v této souvislosti, i po debatě s našimi europoslanci, bych chtěl vyzvat ostatní české poslance, aby se na půdě Evropského parlamentu pokud možno sjednotili v otázce financování a pomoci Palestinské autonomii. Nikdo z nás si nepřeje, aby vznikla jakákoliv humanitární krize, nikdo z nás nechce přerušit jakoukoliv komunikaci s Palestinskou autonomií a musíme si být také vědomi toho, že EU je jeden z největších donátorů právě Palestinské autonomii a pokud nemáme jistotu, že peníze nemohou končit u tak zbabělé teroristické organizace, která se schovává za své civilisty, jako je Hamás, tak bychom v tuto chvíli měli jakékoliv platby pozastavit, zrevidovat celý program Palestinské autonomie, pomoci Palestinské autonomii, a potom si budeme jisti, že ta pomoc dochází tam, kam má a to jak těm, kteří jsou nejvíc zranitelní v této oblasti. Takže tímto bych chtěl vyzvat naše české poslance, abychom se pokusili v tuto chvíli zastavit jakékoliv platby, které jsou plánované a revidovali celý program.

Jana Mračková Vildumetzová, stínová ministryně vnitra

Dobrý den, já bych vás ráda informovala. Zítra budeme projednávat konsolidační daňový balíček ve 3. čtení, určitě jste všichni zaregistrovali, že je zítra dáno pevné hlasování v 11 hodin. Bude 13. pátek, bude to velmi smutný den, pokud současná pětikoalice nepodpoří náš pozměňovací návrh na zachování rozpočtového určení daní obcí na hodnotě 25,84 procenta. Já bych všem chtěla připomenout rok 2020, kdy se schvaloval kompenzační bonus a kdy Vít Rakušan a paní Šárka Jelínková vydávali jasná prohlášení, v té době už byl COVID, všichni věděli, že ty kompenzační bonusy budou mít dopady do rozpočtu. Přesně vystupovali, že sněmovna musí dát a nechat rozpočtové určení daní městům a obcím, protože pro ně je to velká podpásovka, protože oni jsou nejblíže lidem, oni vědí, na co finanční prostředky použít a jestli dojde k tomu, že v příštím roce má dojít ke snížení rozpočtového určení daní a v tom dalším roce ještě následně daleko více, bude to mít velké dopady do jejich rozpočtů.

Už dnes určitě jste zaregistrovali výzvu 20 primátorů, kteří jasně řekli, že budou muset omezovat služby v rámci bezpečnosti, protože zřizují městské policie, ale budou to věci i v oblasti školství, v oblasti sociální, protože řada z nich zřizuje domovy pro seniory, ale jsou to i věci investičního charakteru. Já vím, že dnes se může argumentovat s tím že města a obce mají řadu finančních prostředků na svých účtech, ale řada z nich má také závazky a myslím si, že určitě není fér je prakticky trestat za to, že ty města a obce dobře hospodaří. My jsme se dnes na stínové vládě shodli, a ještě jsme dnes poslali primátorům a starostům otevřený dopis, protože je jasné, že řada těch starostů ani neví, že zítra už bude dílo dokonáno a že zítra dojde k tomu snížení rozpočtového určení daní. Ta výzva spočívá v tom, aby oslovili popřípadě své poslance ze svého kraje, aby zítra podpořili ten pozměňovací návrh, aby to rozpočtové určení daní obcí bylo zachováno v těch procentech, ve kterých je doposud, což je těch 25,84 procenta.

Přeskočit na menu