Naše petice běží dva týdny a zájem je obrovský

O naši petici je velký zájem. Lidé se podepisují na www.anobudelip.cz/petice proti přijímání nelegálních migrantů, výměně české koruny za euro, zrušení či omezení veta a zavedení korespondenční volby.

Karel Havlíček

Lidé už nejsou připraveni akceptovat elitářské chování této vlády. Potvrzuje to mimořádný zájem o petiční akci ke čtyřem tématům, která nám přijdou zásadní, a vnímáme, že by se k nim měli mít možnost vyjádřit lidé, protože jsou to věci, které velmi ovlivní jejich životy.

Jedná se o nesouhlas s korespondenční volbou, tak jak se ji snaží vládní koalice prosadit. O petici proti přijetí eura a za zachování české koruny. Petici proti zrušení práva veta v Evropské unii. A Petice proti přijímání nelegálních migrantů, která je dnes víc než aktuální. K megapodrazu Víta Rakušana zasedne za chvíli Sněmovna.

Podpisy pod petice jsme sbírali zhruba dva týdny a já musím říct, že nikdo z nás nepředpokládal, že zájem bude tak velký. Ty petice jsme samozřejmě dělali tak, aby splňovaly všechny náležitosti, také proběhla kontrola všech náležitostí, a dnes je můžeme předat.

Nejvíce podpisů jsme získali pod petici proti zavedení eura a zachování české koruny, kterých bylo celkem 26 440. Jinak petice měly 23 až 26,5 tisíce podpisů. Zájem byl o všechna témata.

Podpisy jsme sbírali pouze několik dní, je tedy patrné, že skutečný zájem bude ještě větší. Dodnes chodí archy dalších podpisů. Je to důkaz, že česká společnost je aktivní a přezíravé chování vládních politiků je irituje. Za velký zájem bychom měli poděkovat vládě, která svým nálepkováním aktivizovala řadu lidí, kteří ještě nedávno byli k politice lhostejní.

Alena Schillerová

Dnes ve 13 hodin petiční archy odevzdáme na Petiční výbor a budeme požadovat jejich veřejné projednání, aby se mohla zapojit i veřejnost.

Víme, že většina vládních stran podporuje přijetí eura a nijak se tím netají. Kdo to to tají a dlouhodobě alespoň na oko odmítá, je zatím ODS. Pak se ale dočteme v dokumentu, který nese název Akční plán strategického partnerství České republiky a Francouzské republiky na léta 2024 – 2028, který společně podepsali premiér Fiala a prezident Macron, že si ČR a Francie budou vyměňovat názory na budoucnost hospodářské a měnové unie v kontextu budoucího vstupu České republiky do eurozóny. Jinými slovy, Petr Fiala s přijetím eura počítá podle toho dokumentu velice brzy.

Za sebe a za hnutí ANO říkám – odmítáme přijetí eura, protože máme silnou a jednu z nejstabilnějších měn, naši českou korunu, a jsem ráda, že tento názor podpořilo svým podpisem 26 440 občanů.

A pro Euro nehovoří ani žádný další z ekonomických argumentů. Zadlužení České republiky je oproti zemím eurozóny poloviční a bylo by trestuhodnou chybou, kdybychom si za těchto okolností problémy předlužených zemí importovali dobrovolně k nám. Kdybychom se zbavili vlastní měnové politiky, která nám umožňuje podporovat růst a reagovat na krize, nebo kdybychom se museli podílet na záchraně předlužených zemí eurozóny, které na rozdíl od České republiky nerespektují a nehodlají respektovat fiskální pravidla nastavená samotnou Evropskou unií.

Je vidět, že občané České republiky těmto argumentům velmi dobře rozumí a nenechají se opít rohlíkem o údajné vstupence do elitního klubu vyspělých západních zemí, jak se snaží eurozónu vylíčit pětikoaliční eurohujeři. Ti měli pravdu možná před dvaceti lety, kdy Česká republika do EU vstupovala, nikoliv však v roce 2024. Naopak, pro Českou republiku by bylo přijetí eura jednoznačně nevýhodné, a proto by rozhodně neměl být v dohledné době ani stanovován termín jeho přijetí.

Klára Dostálová

Dnešní mimořádná schůze k migračnímu paktu není svolná na žádost několika desítek poslanců, a myslím, že nebudu přehánět, když řeknu, že ke svolání dnešní schůze jsme sesbírali 25 860 podpisů, podpisů všech občanů, kterým má tato vláda co vysvětlovat a už to samo o sobě je tak zásadní důvod ke schválení programu schůze, že si ani nedovedu představit, že by naší výzvě, aby se schůze otevřela, koaliční poslanci nevyhověli.

Ministr Rakušan a celá vláda dluží vysvětlení celé republice a všem občanům, protože sami teď říkají to, co my tvrdíme už půl roku – a sice, že Vít Rakušan lže, když tvrdí, že vyjednal výjimku pro Českou republiku.

Ministr Rakušan je zřejmě poslední člověk na této planetě, který vypráví bludy o výjimce. Jeho vlastní koaliční partneři ho usvědčili ze lži, když interpelovali komisařku Johannson, která potvrdila, že žádná výjimka v migračním paktu pro ČR na Ukrajince není. Je to velmi smutný příběh, protože si pamatujeme, jak se celá česká vláda plácala po zádech, jak to výborně dojednala během předsednictví. I političtí komentátoři v médiích mluví o zradě, a to po právu. Nikdo nám nemůže diktovat, kdo tady má žít, koho chceme přijmout a s tím úzce souvisí právo veta.

To je pro nás naprosto zásadní a já mohu slíbit, že přestože je to cílem Pirátů, hnutí STAN, a části koalice SPOLU, a vždy budeme bránit zájmy ČR, naši suverenitu a naše právo veta v EU, které je v zásadních otázkách velmi důležité. Chtěla bych zde vyzvat všechny české politiky, aby přestali vystupovat proti zájmu této země a přestali prosazovat zrušení práva veta.

Radek Vondráček

Čtvrtou otázkou, se kterou jsme se obrátili na naše občany, bylo, zda souhlasí se zavedením korespondenční volby do právního řádu ČR. Zda souhlasí, aby měli čeští občané v zahraničí možnost hlasovat poštou a nemuseli chodit k urnám, jak to děláme všichni v ČR.

Spočítáno je 23 861 podpisů. Opravdu to není konečné číslo. Dnes jsem obdržel další petiční archy. Podpisy nám dávají jednoznačnou podporu, abychom dál apelovali na tuto vládu, aby nezaváděla korespondenční volbu k 1. 5. 2025.

Korespondenční volba ohrožuje důvěryhodnost celého volebního systému. Má své problémy, co se týče tajnosti volby, svobody volby, protože volící může být ovlivněn, a má problémy také s rovností, protože vznikne nerovnost mezi občany v zahraničí a občany v ČR. Je otázka času, než někdo přijde s návrhem k Ústavnímu soudu, že by se úprava měla sjednotit. Zásadně nesouhlasíme, aby se v ČR hlasovalo poštou i vnitrostátně. Znamenalo by to snížení kvality volebního systému v ČR.

Proto apelujeme, aby se šlo nějakou cestou kompromisu. Udělal se například pilotní projekt. Zvýšil se počet volebních místností v zahraničí. Nejsme proti tomu, aby se pomohlo krajanům. Jen nechceme ohrozit volební systém v ČR.

Přeskočit na menu