Lekli se voličů. Proto Fialova vláda couvá od migračního paktu

Bylo naprosto logické, proč nad migrační dohodou vyjednanou Vítem Rakušanem jásali Italové, Řekové nebo Španělé a s nimi Němci a Francouzi. Záhadou však bylo, nad čím se veselili pánové Fiala, Rakušan nebo Válek. A ještě větší záhadou je, co se stalo tak zásadního, že nyní dávají od svého paktu ruce pryč. Vlastně to až taková záhada není. Lekli se vlastních občanů. Nevyšel jim plán přesvědčit je o naprostém nesmyslu, že systém povinného přerozdělování migrantů a pokut za jejich nepřijetí je pro Českou republiku výhodný. Občané nejsou hloupí.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

V pondělí dostala vláda od zemědělců facku zleva. Dnes přiletí rána zprava. V pondělí přijely stovky traktorů do Prahy kvůli národní politice Fialovy vlády, dnes vyrazí několik set možná tisíc traktorů kvůli neschopnosti vlády prosazovat naše zájmy na evropské úrovni. V pondělí označila vláda s arogancí sobě vlastní odpůrce za ruskou pátou kolonu a kolaboranty a opět vystupňovala agresivitu ve společnosti. Dnes se schovává pod sukní šéfové Evropské komise von der Leyenové odkud vystrkují Fiala a Výborný vyplašeně hlavu a hlásají, že to říkali a že demonstranti zesilují jejich argumenty. Dělá se mi fakt nevolno.

Vláda zapomněla, že když předsedala EU, tak hlasovala pro snížení počtu emisní povolenek a tím zvýšení jejich ceny a zdražení zboží. Zapomněli na to, že ministryně za KDU-ČSL hlasovala pro ukončení aut na spalovací motory po roce 2035. A za našeho předsednictví rozšířili emisní povolenky i na domácnosti. Co dělá vláda proto, aby se nevyplácely dotace na půdu, která leží ladem? Jak bojují proti tomu, že komise chce vybíjet krávy a prasata kvůli emisím? A skot chtějí zařadit mezi průmyslové znečišťovatele. Co konkrétního dělá vláda proti zavádění zelených daní?

Jakým způsobem koalice podpořila návrh našeho europoslance Hlaváčka na zálohové placení cla pro ukrajinské obilí, které končí v EU a způsobuje nekonkurenceschopnost evropských zemědělců? Jakým způsobem bojují proti dovozu neekologických produktů třeba z latinské Ameriky? K tomu si připočtěme svatou válku pětikoalice proti Andreji Babišovi na národní úrovni, v rámci které snížila vláda zemědělcům základní platby na nejnižší úroveň v celé EU. Snížila národní podporu. Zvýšila daň z nemovitosti. Snížila vázanou podporu na cukrovku v době, kdy roste cena cukru a u dalších komodit.

Vzpomínáte, jak premiér Fiala říkal v listopadu, že se nebudou zvyšovat ceny energií po zvýšení regulovaných plateb? Ceny se zvýšily, což potvrzuje žebříček OECD, ve kterém smutně vedeme. Máme nejvyšší energetickou inflaci za prosinec 2023.

Zemědělci musí prodávat často za ceny, které byly před 10 až 15 lety. V kontextu zvyšujících se nákladů, neférové konkurence ze zemí mimo EU, z důvodu rostoucí regulace a administrativních nákladů a snižující se podpory v rámci boji proti Babišovi tu máme výsledek. Prudký pokles efektivity a růst nesoběstačnosti v této oblasti. Pokles podnikatelského důchodu v oblasti zemědělství -37,5 %. Hodnota zemědělské produkce - 20 % ročně. Čistý zisk zemědělských podniků - 60,5 %. To je výsledek Fialovy vlády.

Vládu vyzýváme, aby místo osočování, dehonestování a spojování zemědělců s proruskými živly začala problémy venkova konečně řešit. A aby se alibisticky nevymlouvala na EU. A na závěr vyzýváme premiéra Fialu, aby se distancoval od způsobu jednání lídra voleb Alexandra Vondry. Způsobem, kterým označil své oponenty za kolaboranty s Putinem, se zařadil na úroveň bolševických agitátorů. Naším úkolem není hájit zájmy pana Jandejska. Ten ať se obhajuje sám. Považujeme ale za skandální, aby v době války, v době, kdy Putin likviduje své oponenty ve vězení, byla vznášena takováto obvinění bez věrohodného vysvětlení.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Minulé dny přinesly potvrzení, že varování hnutí ANO se potvrdila hned ve dvou klíčových oblastech. Jedním z nich je národní bezpečnost a tím druhým je ekonomika a veřejné finance. Nemáme žádnou radost z toho, že se česká vláda naprosto zesměšnila, když nejprve v rámci svého předsednictví v radě EU dojednala pro Českou republiku zcela nevýhodný migrační pakt, aby ze své pozice nyní, když vypluly na povrh všechny jeho nedostatky, začala couvat.

Bylo samozřejmě naprosto logické, proč nad dohodou vyjednanou Vítem Rakušanem jásali Italové, Řekové nebo Španělé. Tedy země, kam připlouvá nejvíce lodí. Jásali proto, že migrační pak je pro ně jasnou výhrou. Konečně po deseti letech docílili povinné solidarity, tedy přerozdělování uprchlíků do zemí, kam by se jinak tito uprchlíci nedostali. Migrační pakt byl nepochybně také výhrou pro Německo nebo Francii, kam tito uprchlíci nejvíce směřují. Díky němu se běženci povinně rozředí i tam, kam by jinak sami dobrovolně z různých důvodů zkrátka nemířili. Tedy například do Česka.

Těm všem rozumím, že jásali. Záhadou však bylo, nad čím se veselili pánové Fiala, Rakušan nebo Válek. A ještě větší záhadou je, co se stalo tak zásadního, že nyní dávají od svého paktu ruce pryč. Na rozdíl například od Polské vlády, která nevýhodnost dohody odhalila okamžitě a proti tomuto paktu se jednoznačně a včas ohradila. Důvod je podle nás naprosto zřejmý. A je jím strach z občanů České republiky. Strach z trestu, který by za ztrátu národní suverenity pětikoalici ve volbách vystavili. Pětikoalici totiž nevyšel plán, že Čechy dokážou přesvědčit o naprostém nesmyslu, že systém povinného přerozdělování migrantů a pokut za jejich nepřijetí je pro Českou republiku výhodný. Občané nejsou hloupí.

A proto budeme chtít na mimořádné schůzi vysvětlení, z jakého důvodu se Česká republika tímto způsobem zesměšnila, z jakého důvodu byl představiteli české vlády aktivně vyjednán zcela nevýhodný migrační pakt, od kterého nyní pět minut po dvanácté ustupujeme a jaké důsledky to může mít pro Českou republiku. Tou avizovanou druhou oblastí, kde mělo hnutí ANO pravdu, ale žádnou radost z toho nemáme, je ekonomika a dopady daňového balíčku na ni.

V minulých dnech bylo publikováno několik makroekonomických prognóz, které dokládají, že daňové balíčky Fialovy vlády budou mít opravdu bolestivý dopad na HDP české ekonomiky. Ztráty na HDP v roce 2024 v důsledku balíčku vyčíslila Česká národní banka na 1,4 %, což představuje více než 100 miliard korun. V příštím roce pak dalších 0,2 %, což představuje dalších 120 miliard, o které se v roce 2024 sníží bohatství České republiky. To samozřejmě představuje výrazné ztráty do rozpočtů státu, ale i obcí a krajů, které se jen za první dva roky účinnosti balíčku počítají v desítkách miliard korun.

Navíc se i v důsledku balíčku zcela zastavil náš dříve velice úspěšný proces přibližování ekonomiky k průměru EU. Za pozornost stojí i snížení očekávaného růstu nominálních mezd o téměř jeden procentní bod oproti minulé predikci ČNB. Růst reálných příjmů tak obnoví jejich propad jen z části a návrat ztracené kupní síly bude ještě pozvolnější, než se čekalo. Napravit paseku po vládě Petra Fialy, jak v oblasti bezpečnosti, tak v oblasti národního hospodářství, bude zkrátka fuška.

Ondřej Knotek, europoslanec

Pokaždé, když jede zástupce této vlády do Bruselu, tak Masaryk pláče. Viděli jsme to v klimaticko-energetické politice a nyní to vidíme v politice migrační. Jsme v situaci, kdy si většina občanů ČR nepřeje ekonomickou migraci a mají strach z uprchlíků, vidíme to také na bezpečnostní situaci v západní Evropě. Bezpečnost se zhoršuje, a přesto ministr Rakušan hlasoval pro povinnou solidaritu v otázce migrační politiky. Zavázal ČR k tomu, aby se na této solidaritě podílela. Na celkové úrovni EU se jedná o minimálně 30 000 osob a minimálně o 600 milionů eur.

Zavázali k tomu Českou republiku, aniž by migrační pakt řešil prevenci, a aby ty lodi nevypluly, aby také z Evropy jasně zaznělo, nejezděte, není tu pro vás tolik prostoru. Oni nejenom, že hlasovali pro, ale aktivním způsobem to dojednali a podíleli se na tom. Lžou lidem, když říkají, že to nejsou kvóty. Přitom to jsou kvóty rozdělené do fází. V první fázi jde o to buďto se vyplatit nebo relokovat nebo nabídnout technickou pomoc. Když o to nebude zájem, tak nastane krizové řízení, které k té relokaci povede. JSOU TO KVÓTY. a nyní se prý zdrželi kvůli tomu, že ta pozice, ta legislativa, je horší. Ale v čem je horší, když ty největší problémy tam stále zůstaly? Prevence se neřeší a tato vláda TU SITUACI NEMÁ POD KONTROLOU. Jediné, co vláda v Bruselu dokázala, bohužel, je jít na ruku velkým státům a úředníkům Evropské komise, kteří nemají přehled o tom, co se v různých regionech děje.

Přeskočit na menu