Korespondenční volba zajímá vládu víc než inflace a propad hospodářství

Návrh korespondenční volby je plný chyb a nedodělků. I tak se ho vláda snaží natvrdo protlačit Sněmovnou bez řádného připomínkového řízení. Sami ústavní právníci přitom říkají, že tak zásadní změna vyžaduje změnu Ústavy. Co ještě pětikoalice vymyslí, aby se udržela u moci? Proč neřeší, že Česká republika pod její vládou leží na dně Evropské unie v hospodářském růstu a má nejvyšší energetickou inflaci? Poslechněte si tiskovou konferenci po jednání stínové vlády.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Zatímco ministr Síkela počítá v Davosu díry v ementálu, doma se mu hroutí průmysl, investice i energetika. Energetická inflace za listopad 2023 je opět nejvyšší ze všech zemí OECD. Průmyslová produkce klesla o 2,7 %. Máme nejhorší průmyslový sentiment ze všech 30 sledovaných zemí. ČR nepřilákala za 2 roky žádné klíčové investory ze zahraničí. Gigafactory byla fiasko, Intel šel do Polska, Microsoft nechtěl žádnou pobídku a nezrealizovat tuto investici prakticky nešlo. Vládě se to bohužel podařilo. Jak dopadl taiwanský polovodičový gigant? Po návštěvách a medailích našich ústavních činitelů se rozhodl investovat v Drážďanech.

V roce 2023 ukončilo podnikání 277 000 živnostníků, to je nejvíce za 30 let. Podotýkám, že se jim letos zvyšují odvody. Půl roku po infantilní konferenci Česko na křižovatce se neudálo vůbec nic. Výsledek nula. Pouze fráze. Ministr průmyslu brouzdá po světě a vykládá, kterak mu kde tleskají. Já se nedivím, protože mají jistotu, že nebudou v mezinárodních hospodářských ukazatelích poslední.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Další nelichotivé prvenství si odnesla Česká republika, tentokrát v celoevropském srovnání prosincové inflace. Ano, s číslem 7,6 % jsme byli naprosto nejhorší z evropské sedmadvacítky, když průměrná inflace v zemích společenství byla 3,4 %, tedy méně než poloviční.

Vláda, která se díky tomu těší astronomickým inflačním příjmům, které byly pro ilustraci v uplynulém roce celkem o 605 miliard korun vyšší než příjmy v roce 2021, se ráda vymlouvá na mimořádné účetní vlivy a zkreslení v důsledku energetického tarifu. Jako by snad administrativní vlivy působily jen v České republice a nepoznamenávaly inflaci i v mnoha dalších zemích.

Ale i kdybychom argumentaci vlády přijali a podívali se na srovnání inflace za celý uplynulý rok, zjistíme, že podle Eurostatu byla Česká republika se svou 12 % inflací druhou nejhorší zemí v EU. A to je samozřejmě důsledek nekonání vlády a její aktivní podpory inflace. Očekávaný pokles inflace k 3 % považujeme za slabou náplast a rozhodně ne důvod ke chlubení, jak ze strany koaličních politiků v posledních dnech slýcháme. Zejména když uvážíme, že za dva roky zdražilo vše defacto o čtvrtinu.

Mnoho lidí s lednovou výplatou zjistí, že jim kvůli nemocenské klesla čistá mzda. Viníme vládu, že kdyby v letošním roce nepřispěla změnami v energetické politice ke zdražení energií výrobcům, nezvýšila DPH na vodu, na teplo, na MHD a celou řadu poměrně základních služeb, mohla být už letos realitou inflace do 2 %.

Bohužel, jak se v těchto dnech opět přesvědčujeme, prioritou vlády není řešení ekonomické situace země nebo životní situace občanů. Naopak, její hlavní starostí je prosadit pochybný poslanecký návrh na zavedení volby poštovními obálkami, který ani neprošel řádným připomínkovým řízením, legislativní vládou a jak se ukazuje, je plný chyb a nedodělků. Hnutí ANO od počátku deklaruje, že je připraveno o smysluplné a dostatečně technicky i právně ošetřené změně volebního systému jednat.

A apelujeme na vládu, aby nás k debatám o podobě zákona přizvala, naslouchala našim připomínkám a nedovolila ohrozit důvěru v náš robustní volební systém tímto unáhleným poslaneckým paskvilem. Od expertů na ústavní právo mezitím slyšíme, že navržený zákon vyžaduje změnu Ústavy. To je něco, o čem jsme přesvědčeni také my.

Považujeme proto za naprosto alarmující, že vláda nejen že tuto ústavní většinu pro takto zásadní změnu nehledá, ale dokonce ani nejedná s nejsilnější politickou silou v zemi. Uděláme všechno proto, aby byl tento nepodařený zákon stažen a byla zahájena pracovní jednání napříč politickým spektrem.

V opačném případě hrozí, že Česká republika bude vystavena situaci, kdy nejenže dojde k velkému společenskému otřesu důvěry ve volby, ale také k situaci, kdy se bude kvůli zoufalosti již fakticky neexistujících pidi-stran, volební systém měnit s každými novými parlamentními volbami.

Patrik Nacher, zmocněnec stínové vlády pro ochranu spotřebitele

Včera jsem měl hodinový projev plný otázek a argumentů. Nedostal jsem na ně odpovědi. Reakce koalice se dají shrnout do dvou oblastí. Funguje to ve dvaceti zemích, proč to nemá fungovat u nás, což jsem rozbil na maděru hned v počátku. A pak, že jsme něco říkali před sedmi lety a tam jsem citoval, co říkali zástupci koalice včetně Petra FIaly. Jiné argumenty jsem tam včera neslyšel. Vypadá to, že svůj příspěvek budu muset zopakovat. Tak důležitá věc se nedá promlčet.

Vláda dala souhlasné stanovisko na milostivý podzim. Tím se myslí to, co nazýváme jako daňové, či správní exekuce. Milostivý podzim je číslo 2 a týká se zdravotnických pojišťoven. Pojišťovny měly být součástí milostivého podzimu ostatních institucí. Zdravotní pojištění z toho vypadlo na základě požadavku ministra Válka s příslibem, že resort to pak udělá zvlášť. Pak se 3-4 měsíce nic nedělo, já jsem Válka interpeloval. Ten mi řekl, že to bylo posláno. Chopil jsem se toho, třikrát, čtyřikrát jsme si to vyměnili, a to co vidíte v systému, je vyústění tohoto procesu.

Přeskočit na menu