Hotel Thermal, Císařské lázně, dálnice D6, to jsou naše projekty

Tohle je náš jasný podpis v Karlovarském kraji. Hotel Thermal, Císařské lázně, dálnice D6. Zasloužili jsme se i o spoustu menších projektů, protože kraj, který předchozí vlády ignorovaly, jsme si vzali do péče.

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Karlovarský kraj byl pro naše vlády prioritou. Zanechali jsme tady hmatatelnou stopu. Příkladem jsou Císařské lázně, které se povedlo rekonstruovat. Dále Thermal, do kterého jsme dali asi miliardu. A samozřejmě je tu dálnice. Je reálné, aby celá dálnice byla hotová do roku 2026. Pro kraj je to strašně důležité. Kraj by měl mít vlastní fakultní nemocnici a lékařskou fakultu, aby přestalo vylidňování.

Pro tři kraje, Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský jsme vybojovali 45 miliard. Tak doufejme, že projekty neskončí, jak je tradicí u tradičních stran. Všichni si pamatujeme IROP.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Stanjura připomíná tonoucího, který má hlavu pod vodou, dýchá přes brčko, ale co chvíli na brčko sedne koaliční pták. Mohu to dokreslit na několika příkladech, spojených s dopravní infrastrukturou. D6 se díky nám může posouvat, protože jsme zvýšili o 50 procent investice do dopravní infrastruktury. Dobrou zprávou je, že v tom vláda pokračuje, špatnou, že na to nemá peníze.

Na podzim minulého roku jsme zásadně kritizovali, že rozpočet SFDI není krytý ze státních zdrojů. To se potvrdilo a ministr Kupka přiznal, že mu na tento rok chybí 24 miliard korun. Dnes přes dozorčí radu SFDI protlačil, že se tato částka bude brát z úvěru Evropské investiční banky s úvěrem přes 4 procenta.

Pozitivní zpráva je, že Ministrstvo průmyslu a obchodu předložilo správný zákon o komunitní energetice. Verze, která přišla včera na vládu, je výrazně lepší, než ta prolobovaná první verze tohoto zákona. Ta byla katastrofální. Nezažil jsem tolik připomínek. Budeme konstruktivní a zákon budeme chtít projednat detailně. Máme řadu námětů. Je reálné, aby zákon byl účinný od polovinu příštího roku.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Včera jsme se dozvěděli, že vláda schválila parametry státního rozpočtu na rok 2024. Je to ale poprvé v historii, kdy tento materiál odmítla transparentně zveřejnit. Neposkytla ho ani médiím, ani ho nevložila do elektronické knihovny, kam se materiály schvalované vládou standardně vkládají. Dokonce nebyla představena ani jasná výše deficitu. Pan premiér hovořil o jakémsi intervalu 235-270 miliard korun.

Chtěla bych upozornit, že zákon o rozpočtových pravidlech vládě ukládá, aby předložila rozpočtovým kapitolám naprosto exaktní čísla. A tato čísla jsou jednotlivé kapitoly povinny neprodleně podrobně rozepsat do systému státní pokladny, což je jediný možný proces, jak může vzniknout funkční rozpočet na další rok.

Vyzýváme proto vládu, aby poskytla nejen správcům rozpočtových kapitol, ale také veřejnosti a nám jako opozici návrh rozpočtu na příští rok, který bude odpovídat tomu, co je ke konci června obvyklé a podle zákona nutné.

Jako stínová vláda vyjadřujeme pochybnost, že návrh rozpočtu podle jednotlivých kapitol v tuto chvíli vůbec existuje. Dokonce považujeme za prakticky vyloučené, aby vláda, která nebyla schopna nalézt žádné konkrétní úspory na výdajové straně rozpočtu, byla schopna vůbec dosáhnout deficitu ve výši 235 miliard korun. Jedná se tedy o další kouřovou clonu a trik z dílny ministra financí Stanjury, přikrytý premiérem Petrem Fialou.

Poté, co vláda rezignovala na jeden svůj slib po druhém, si nyní dovolila definitivně rezignovat na jakoukoliv rozpočtovou transparentnost a pravděpodobně také na zákony, v tomto případě na zákon o rozpočtových pravidlech.

Vyzýváme proto vládu, aby v případě, že tomu tak není, neprodleně transparentně materiál k přípravě státního rozpočtu zveřejnila.

Jana Mračková Vildumetzová, stínová ministryně vnitra

Změna identifikátoru u občanských průkazu by měla mít dopad na veřejný i soukromý sektor. Předložili jsme proto novelu, aby se termín co nejrychleji posunul na konec roku 2028. Vláda by si měla říct, zda vůbec měnit identifikátor, nebo zda nechat jako identifikátor rodné číslo.

Jsem ráda, že do Karlovarského kraje přijela stínová vláda a mrzí mě, že se dosud nepřijela Fialova vláda.

Kdyby rekonstrukce Císařských lázní nezačala v roce 2019, tak by to během covidové krize a válce na Ukrajině bylo velice obtížné. Rekonstrukci pomohlo 400 milionů od Ministerstva financí. Bylo by dobré, kdyby vláda na rekonstrukci přidala, protože náklady vzrostly na miliardu korun.

Na jednání se starosty zazníval konsolidační daňový balíček, který se obcí velmi dotýká. Překvapilo mě, že Karlovarský kraj nedal žádnou zásadní připomínku. Například jen město Aš v rámci daňových příjmů přijde zhruba o 100 milionů korun a k tomu všemu se ve všech velkých městech zavřou pobočky České pošty.

 

Přeskočit na menu