Fialova vláda vytřela podlahu s učiteli, žáky, studenty i vědci

Podívejte se na tiskovou konferenci po jednání stínové vlády.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Netuším, co udělali učitelé, žáci, studenti, či vědci Fialově vládě, ale navzdory tomu, že se jedná o kabinet, kde je třetina učitelů, či univerzitních činitelů, tak s nimi doslova vytřeli podlahu, byť je před tím navoněli. Co tím myslím? Vláda ve svém programovém prohlášení sdělila toto: „Důležitým úkolem koaliční vlády je získat pro školství více finančních prostředků a to tak, aby veřejné výdaje na vzdělávání odpovídaly v poměru k HDP průměru zemí OECD“. Nicméně činy kabinetu v oblasti školství vyrazily dech i jejich fanouškům. V rozpočtu na rok 2024 chybí vůči roku 2023 20 miliard. Respektive 35 miliard vůči roku 2021.

Vláda navíc krátí zdroje na vědu, což se nepochybně dotkne vysokých škol. Aplikovaný výzkum má být krácen o 30 procent vůči letošnímu roku.

Učitelé nebudou mít dle slibu vlády 130 procent průměrné mzdy, ale jen 113 procent. To jsou poslední čísla od ministra Beka. Takže vědci píší petice, bouří se vysoké školy a základkám roste počet žáků, nicméně nemají na investice do rozšíření kapacit. A vláda mimo snížení rozpočtu se tasí s tím, že by možná zavedla zápisné a v kuloárech se tu a tam objeví informace z řad poradců vlády o zavedení školného na vysokých školách.

Problém je v tom, že vláda opět nemá ani v oblasti školství žádnou vizi. Nemá žádný plán. Nebo snad toto bylo v jejich programovém prohlášení? Toto jsou systémové změny, které nemůžeme zavádět tím, že nám najednou kvůli krácení rozpočtu chybí peníze a my se podíváme z okna a řekneme si, kde bychom je asi tak mohli vzít. Tak to vyřešíme zápisným, a ještě to okomentujeme tím, že se studenti zapisují na vícero vysokých škol. To je jejich právo. A mimo jiné, oni platí poplatky za přijímací řízení.

V tuto se chvíli je opět diskuse o zhoršení podmínek studentům. V oblasti stravování, jízdného a ubytování máme nejvyšší podíl výdajů na studenta ze všech zemí EU. Je to 83 procent všech výdajů. Průměr EU je 63 procent. Máme také nejvyšší podíl pracujících vysokoškolských studentů. 92 procent z nich pracuje a celá řada z nich si už teď musí brát další brigádu. A vláda? Vláda podcenila inflaci, podcenila boj s cenami energií. Díky tomu máme extrémně vysoké ceny potraviny, zdvojnásobila jízdné pro studenty, připravuje zdanění stipendií a zrušení daňových slev. A nyní ministr uvažuje o zavedení zápisného.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Stínová vláda hnutí ANO se již dříve podrobně věnovala makroekonomické predikci Ministerstva financí. Jsme rádi, že se s ní včera měla včera možnost seznámit i Vláda České republiky.
Nejedná se totiž o nic méně podstatného než o shrnutí výsledků její práce v tvrdých číslech.
Ty nejdůležitější informace, které predikce přináší:

Naše ekonomika má v letošním roce podle úřadu Zbyňka Stanjury klesnout o 0,2 procenta. Podíváme-li se na toto číslo prizmatem aktuální predikce OECD, staneme se tak jednou z pouhých čtyř zemí vyspělého světa, jejichž ekonomika se letos zmenší. Vedle Estonska, Švédska a Chile. Pro srovnání: Růst světové ekonomiky v letošním roce má být 2,4 procenta. To je naprosto tristní vysvědčení hospodářské politiky Fialovy vlády, které znamená: Méně investic, méně poptávky, méně bohatství každého z nás a v neposlední řadě menší daňové příjmy. Už zase naši sousedi rostou a Česko klesá. Jako v roce 2012. A daňový balíček před námi. Na vině samozřejmě opět není nic jiného, než „protirůstová“ politika vlády.

Co se týče příštího roku, znepokojivé je především snížení výhledu oproti dubnové predikci, která nezahrnovala efekty daňového balíčku. Růst HDP oproti dubnové predikci klesá podle Stanjurova úřadu z 3 procent na 2,3 procenta, tedy o 0,7 p.b. V absolutních číslech to znamená přesně 238 miliard chybějícího HDP. Tedy odhadem zhruba 50 miliard korun, o které se příští rok oproti stavu před balíčkem vybere méně na daních. Takže vidíme, že i když daňový balíček nějakých 40 miliard přinese, bude mít nakonec negativní dopad nejen na HDP, inflaci, ale také paradoxně, možná i na daňový výběr samotný.

Další téma jednání Stínové vlády byla Finanční správou a Ministerstvem financí připravovaná elektronická evidence přeshraničních on-line plateb, která včera za podpory hnutí ANO prošla do třetího čtení a měla by tak začít platit od 1. ledna 2024.

Stínová vláda velmi oceňuje snahu Finanční správy odhalovat zatajované tržby a daňové úniky alespoň na přeshraniční on-line úrovni. Je nepochybné, že i když se jedná o transpozici evropské směrnice, na Evropské úrovni vůbec neexistuje ideologická debata o tom, jestli je boj s krácením tržeb potřebný nebo nikoliv. Tento boj potřebný je a nejlépe to vystihuje samo Ministerstvo financí v důvodové zprávě k zavedení tohoto EET:

„I Evropský účetní dvůr poznamenal, že se právní předpisy v oblasti DPH, které se vztahují na elektronickému obchodování, v zásadě spoléhají na ochotu daňových subjektů dobrovolně se zaregistrovat k DPH a odvádět splatnou DPH.“

Ano, znamená to samozřejmě doznání, že bez efektivní formy evidence tržeb jsou možnosti Finanční správy v oblasti daňové kontroly velmi omezené a komplikované. A to včetně on-line prostředí. A co teprve hotovostní platby – ptejme se logicky.

Domníváme se, že Finanční správa by měla, i ve světle bortícího se výběru daní v letošním roce, apelovat na ministra financí, aby jí vrátil ideologicky odebrané nástroje nezbytné k zajištění výběru daní. A to nejen na úrovni zahraničních on-line obchodů, kde nám to nařizuje EU, ale také na vnitrostátní úrovni, jak opakovaně hnutí ANO vládu vyzývá.

Pane ministře Stanjuro, když už zavádíte EET pro zahraniční on-line platby, vraťte ho úplně. Získáte tím do konce volebního období přes 60 miliard korun, o které chcete zvýšit daně.

Jana Berkovcová, stínová ministryně školství

Vláda se k moci dostala díky falešným slibům a proklamacím, mezi kterými byl mimo jiné slib navýšit plat učitelů na 150 procent průměrného platu v ČR. V programovém prohlášení pak vláda slibuje už jenom 130 procent a ani to vláda nesplní. V programovém prohlášení se vláda zavázala k veřejným výdajům na vzdělání tak, aby odpovídaly průměru zemí OECD vůči HDP. Všemi svými kroky se tomuto cíli vláda vzdaluje. Na průměr OECD jsme historicky poprvé dosáhli v roce 2021 za vlády Andreje Babiše. Ale pod taktovkou této vlády se trend otočil. Pokud bychom chtěli dosáhnout úrovně roku 2021, znamenalo by to přidat školství 35 miliard korun navíc.

Vysoké školy hlasitě protestují proti redukci výdajů v rozpočtu, požadují navýšení prostředků na vědu a výzkum a na protestních shromážděních apelují na vládu, aby dodržela své vládní prohlášení, že vzdělávání je priorita.

Návrh rozpočtu pro školství je nepřijatelný. V návrhu rozpočtu v eKLEPu jsou stále škrty ve výši 11 miliard korun. A přesto, že ministr mluví o tom, že jednání jsou v polovině, že škrty nebudou, zatím v návrhu jsou černé na bílém. Vláda nejen že nedodrží zákonné navýšení platů učitelům. Dle predikcí jim platy zůstanou na 113 procentech, což v podstatě znamená jejich zmrazení. A ještě přichází ministr Bek s návrhem na snížení počtu zaměstnanců ve školství o 30 tisíc. To je opravdu nehorázné v době, kdy se zvyšuje počet žáků, roste počet tříd, tím pádem i počet učitelů a logicky bude potřeba větší počet podpůrných pracovníků ve školství. MŠMT chce přesunout odpovědnost na zřizovatele, kteří rozhodnou, zda školní jídelna bude fungovat, zda kuchařky propustí, nebo je zafinancují. Přesto, že jsou jejich mzdy žalostně nízké, pro obce a kraje to bude znamenat značné výdaje navíc. Přitom současná částka z rozpočtového určení daní zřizovatelům nestačí ani na provozní náklady škol.

Ministr Bek by se měl soustředit na jednání o tvorbě rozpočtu a snažit se dojednat více peněz do kapitoly školství, kde chybí 35 miliard korun. Místo toho ministr srší nápady, přichází se stále novými návrhy na změny a reformy, čímž jen znejišťuje pedagogický terén, který ani neví, co vlastně bude platit. Nyní ministr přišel s návrhem placení zápisného na vysokých školách. Tím se ale jen snaží získat více peněz ze soukromé sféry. V tuto chvíli je to ta nejhorší možná doba na úvahy o zpoplatněné studia na vysoké škole. Vše se zdražuje a pro spoustu rodin je velmi těžké udržet studenta na vysoké škole. Zavedení poplatku by zvýšilo sociální nerovnosti v přístupu ke studiu.

Jana Mračková Vildumetzová, stínová ministryně vnitra

Ministr Rakušan předložil včera na vládu dva materiály. Jedním je novela zákona o občanských průkazech, kterou pravděpodobně koordinoval s ministrem pro digitalizaci, který si založil digitální agenturu. Sami vidíte, jak je to nekoordinované, protože si myslím, že to mělo zůstat na vnitru. Po našem tlaku a upozornění se po několika měsících novela na vládě objevila a rodné číslo nadále zůstane v občanském průkazu a bude nadále identifikátorem a veřejný a soukromý sektor ušetří 54 miliard korun.

Druhý materiál ministra vnitra se týká prodloužení dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky prchající před válkou. Prodloužení je o jeden rok do března 2025. Ministr vnitra byl koordinátorem, když to předal paní Šimáčkové Laurenčíkové. Bylo to přesně 21. 2. 2023. Mnohokrát jsme ministra kritizovala a jsem přesvědčena, že této vládě se v žádném případě nedaří zvládnout adaptační a integrační proces. Tato vláda nemá žádný plán. Měli bychom se bavit o tom, co bude po roce. 52 procent uprchlíků podle analýzy chce zůstat v ČR. Měl by být nějaký plán a systémové řešení, který nám dosud nikdo nepředložil. Úplně tristní je, že nevíme, kde se ti lidé nachází, jakého jsou vzdělání, jaké jsou profese. Z předkládací zprávy se dozvíme, že údaji pořád nedisponují. Údaje potřebujeme kvůli školství, zdravotnictví a mnoho dalších věcí. Měli bychom dělat vše proto, abychom jejich vzdělání a profese využili. Plán by určitě ocenily i samosprávy.

Přeskočit na menu