Dětské kroužky a hospice nejsou dotační byznys, pane Stanjuro

Podívejte se na tiskovou konferenci po jednání stínové vlády 5. října.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Vládní lži se začínají jevit jako skutečná diagnóza, ze které není úniku. Je to opravdu sestava unterwasermanů. Zatím největší podvod, který vláda udělal, jsou tzv. úspory z dotačního byznysu. Vzpomínáte na 54 miliard? My jsme to rozporovali, vláda tvrdila, že to je přesně ta částka, kterou bude spořit na těch nezbedných podnikatelích. My jsme tvrdili, že to je dotační byznys, který jde z EU a že to technicky není možné udělat z národních zdrojů. Vláda si namalovala na průmysl a obchod 20 miliard, na dopravu 6 miliard atd. Pět měsíců tajili detail a nyní vyšli na světlo boží s číslem 84 miliard a my tvrdíme, že je to virtuální číslo. Dotační byznys je z toho naprostý zlomek. Zbytek je čisté účetní přelévání peněz. Přehození plateb na domácnosti a na firmy. Případně jde o úsporu na infrastruktuře.

To nejpodstatnější je Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo dopravy. Tady má být úspora na dotačním byznysu ve výši 62 miliard korun, 8,9 miliardy je doprava. Dotační byznys tady znamená snížení peněz na investice a opravy. Důsledkem je, že MD nebude mít 30 miliard korun na zasmluvněné stavby, které musí dokončit. Vyřeší to úvěrem jako tento rok. Úvěr bude pravděpodobně 26 miliard, úspora žádná.

Dále 1,6 miliardy korun na zahlazování následků hornické činnosti. To je skvělá úspora na dotačním byznysu. Jenže důsledky hornické činnosti zahlazovat musíme, takže se to pouze posune v čase.

Další desítky miliard jdou za MPO. Navzdory slibu a tvrzení, že se poplatky za podporované zdroje energie nebudou převádět na domácnosti a firmy, se tyto poplatky kompletně převádí na domácnosti a na firmy. A navíc tam jsou ještě zdroje za zbylou část regulované ceny elektřiny. Abych byl konkrétní, 38 miliard za regulovanou složku distribuce a 13,5 miliardy za obnovitelné zdroje. Fakticky budou firmy a domácnosti platit za obnovitelné zdroje 27 miliard korun. To znamená, že si firmy a domácnosti připlatí. U domácností to bude v řádu 5 až 6 000 korun. U firem nastane apokalypsa. Jim se regulovaná složka elektřiny zvedne o 250 procent.

Vláda usměrňuje ceny energií takovým způsobem, že máme opět nejvyšší ceny energií v celé EU v přepočtu na kupní sílu. To, co se podařilo Fialovi uhrát, když ohnul statistiku, se mu nepodařilo s mezinárodními institucemi. Za září máme opět nejvyšší cenu elektřiny v přepočtu na kupní sílu. V plynu jsme čtvrtí nejhorší.

Jako předseda stínové vlády podávám podnět na Úřad pro dohled nad financováním politických stran kvůli neustále se rozšiřující kauze Dozimetr a její spojitosti čelními osobnostmi STAN. Považuji za povinnost požádat úřad o prověření volebního účetnictví celého hnutí STAN a jejich členy Gazdíka a Polčáka.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Takzvané rušení národních neinvestičních dotací. Vlajková loď ODS, které Petr Fiala a Zbyněk Stanjura zasvětili několik dlouhých let v opozici i ve vládě. Mnoho let příprav, několik měsíců utajování.

Slýchali jsme:
„Zatočíme s dotačním byznysem!“
„Konec dotování ziskových firem!“
„Nebudeme se skládat na dotace těm, kteří už tak mají dost!“

Hnutí ANO od počátku upozorňovalo a vysvětlovalo, že žádný národní dotační byznys v rozsahu vysokých desítek miliard korun v České republice neexistuje. Že se jedná o absurdní pseudotéma a kouřovou clonu ODS. Pánové Stanjura a Fiala měli dost času, aby to přiznali, aby vzali zpátečku. Mysleli jsme si, že po konfrontaci s exekutivní praxí konečně přestanou mást média a veřejnost pohádkou o nenasytných podnikatelích ve fialových sacích, přisátých na národní dotační penězovody.

Ale ne. Místo toho stupňovali očekávání veřejnosti, fabulovali, slibovali nesplnitelné. Odvolávali, co slibovali. Slibovali, co odvolali.

A výsledek zveřejnilo Ministerstvo financí v pondělí. V tichosti vyvěsilo na svůj web tabulku údajných úspor v národním dotačním byznysu. Z naprosté zoufalosti byly panem Stanjurou za národní dotační byznys označeny mateřské školky, dětské družiny, kroužky pro děti, školní jídelny, peníze pro kuchaře, školníky, peníze pro zvířata v zoologických zahradách, stacionáře, hospice, opravy a údržbu našich náměstí, radnic a silnic.

Za dotační byznys označili spoluzodpovědnost státu za financování distribuční energetické soustavy, aby mohli přehodit desítky miliard na složenky firmám a domácnostem.

Opravdu jsou dětské kroužky, jídlo pro zvířata nebo podpora válečných veteránů dotačním byznysem? Pánové Stanjura a Fiala nám chtějí tvrdit, že ano. Přitom je to naprostý nesmysl. I malé děti chápou, že peníze na výstavbu jejich školky a školy, nejsou žádný dotační byznys, ale základní úkol státu.

Bohužel se zdá, že pan premiér s panem ministrem financí nás hodlají přesvědčovat o opaku. A některá média jsou to po nich ochotna opakovat.

My jsme proto připravili jednoduché zábavné pexeso, kde na dvaceti dílcích vyobrazujeme jednotlivé kamínky v mozaice údajného rušení dotačního byznysu v Česku. Zcela popravdě, bez jakýchkoliv příkras.

Toto pexeso je ke stažení na stránkách a sociálních sítích naší stínové vlády. Jsme přesvědčeni, že pokud to pan premiér a ministr financí stále nechápou, vysvětlí jim to každá holčička a chlapeček ve školce.

Pane premiére, pane ministře, hledejte laskavě ten svůj dotační byznys někde jinde, než u nás ve škole nebo ve školce, než v peněžence maminky a tatínka. Použili jsme k tomu oblíbený motiv zlého fialového mimoně, který je po tomto fiasku ODS ještě aktuálnější. A použili jsme také motiv Zbyňka Spořitele, který bohužel na rozdíl od svého šikovného, schopného a dobrosrdečného parťáka Bořka, vymýšlí jen jednu nepravost a lest za druhou.

Takže náš dárek a zároveň edukativní pomůcka pro média a poslance vládní koalice je pexeso o tom, jak zlý fialový mimoň a Zbyněk spořitel údajně zatočili s dotačním byznysem. Přejeme vám trochu příjemné zábavy i v této nelehké době, kdy si z nás vláda dělá legraci.

Kamal Farhan, stínový ministr zdravotnictví

Stále se potýkáme s nedostatkem léků, v současné době se to netýká pouze penicilinu, ale i dalších léků. Ministr zdravotnictví se chystá zajistit dostatečnou výrobu penicilinu v ČR v následujících 18 měsíců. Ale jak to zajistí? Jakou podporu pro to připraví? Kde na to vezme finanční prostředky? To nám opět neřekl. Je to podle mého názoru jeden z dalších z jeho nesplněných slibů, jeden z dalších balonků. Těch slibů jsme zde měli v minulém roce velké množství a většina jich zůstala nesplněna. Já se ptám: Čeká nás další naplněný slib? Jsem přesvědčen, že ano. Nejen, že si pan ministr nechal v minulém roce sebrat 14 miliard pro zdravotnictví, další peníze si nechal sebrat při přijetí valorizačního mechanismu. Teď v návrhu rozpočtu ministerstva zdravotnictví pro rok 2024 opět vidíme snížení o další miliardy. Je to více než 26 procent pokles oproti roku 2022. To, co se podařilo naší vládě, vládě Andreje Babiše, navyšovat platy ve zdravotnictví, zvyšovat platby za státní pojištěnce, aby narostl rozpočet zdravotnictví, aby se rozšířil počet studentů na lékařských fakultách, to se dnes tato vláda snaží pošlapat a zničit.

A ještě mi dovolte, abych se vyjádřil k jedné věci. Chtěl bych zde upozornit na opakované skandální vyjádření ministra Vlastimila Válka, co se týká lékáren. Již v průběhu léta jsme říkali a upozorňovali, že časopis The Economist označil ČR ve svém žebříčku hned za Rusko v míře klientelismu. A teď zde máme další konkrétní příklad, pan ministr Válek opakovaně dává ukázku toho, proč tomu tak je, a jeho včerejší odpověď na otázku: „Proč nejsou antibiotika v malých a nezávislých lékárnách?“, odpověděl: „Zavolejte si do sítě, doktor XY, nebo do jiného řetězce, tam ten lék budou mít, jelikož ho tam vždycky měli.“ To je vrchol, z jeho vyjádření jasně vyplývá, že upřednostňuje bez zardění řetězové lékárny na úkor malých a nezávislých lékáren. Jedná se o bezprecedentní Product placement z úst vysokého představitele české exekutivy. Jsem přesvědčen, že ministr zdravotnictví by měl být ministrem všech lékáren, měl by být ministrem všech pacientů, všech nemocnic bez ohledu na politickou příslušnost. A to se na základě ministra, nominovaného TOP 09, rozhodně neděje. Ministr zdravotnictví ČR by měl pracovat pro zdravotnictví jako celek a neměl by být ministrem úzké zájmové skupiny.

Přeskočit na menu