Deficit rozpočtu bude ještě o 60 miliard vyšší, než vláda tvrdila

Podívejte se na tiskovou konferenci po jednání stínové vlády.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Vláda České republiky včera představila doslova stachanovské cíle novodobých progresivistů. Hovořím o klimaticko-energetickém plánu vlády. Vládní aktivisté už začínají ztrácet pojem o čase a realitě, což se stává při přepracování. Dobrovolně se zavázali, že v roce 2030 dojde k poklesu CO2 o 55 procent v rámci České republiky, ačkoli premiér Babiš vyjednal výjimku, dle které jsme přesně tento plán plnit nemuseli. Bude to znamenat zvýšení poplatků za emise, cen energií a nákladů na zateplování objektů.

Vláda počítá s koncem uhlí do roku 2033, což mi připomíná slavnostní vypuštění leklé ryby do obecního rybníka, protože ceny emisních povolenek jsou za posledních 6 měsíců na úrovni 80-100 euro za tunu. Velmi brzy se nebude vyplácet výroba elektřinu z uhlí. Přibližně v letech 2026 až 2027. Příčinou je zelená politika EU i selhání vlády Petra Fialy během předsednictví EU, která dokonce iniciovala hlasování o snížení počtu emisních povolenek, což vedlo k jejich zdražení.

Vláda zaspala více jak rok a nepřišla žádná dohoda s EU po vzoru Polska, že bychom měli výjimku na podporu výroby elektřiny z uhlí. Pokud se nezačne okamžitě vyjednávat s komisí, v krátké době nebudeme vyrábět elektřinu z uhlí. To je skoro třetina veškeré vyrobené elektřiny v ČR. A nejsou zajištěné jiné zdroje.

Další vládní stachanovský cíl je zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na celkové výrobě elektřiny z 18 na 30 procent do roku 2030. To je naprosto nereálný cíl. Opírají se o fotovoltaiku a vítr. Znamenalo by to stamiliardové investice do přenosové soustavy, což by se opět projevilo v cenách elektřiny.

Správný cíl je vybudovat 3 až 4 jaderné bloky, ale ptám se, proč vláda neaktivovala v rámci zadávací dokumentace pro dukovanský blok, který jsme my komplet připravili, opci, díky které se mohou soutěžit rovnou další tři bloky. Snížilo by to i cenu 5. dukovanského bloku. Stejně nás to nemine.

Závěr včerejší vlády je, že budeme dovážet elektřinu ze zahraničí. S tím naprosto nesouhlasíme. Je to chybný postup, který nás dostane do role prosebníků, kteří budou stát s čepicí v ruce a v době jakékoli krize se budeme dívat, jak nám napálí vysoké ceny. Vyzýváme vládu, aby okamžitě začala jednat o způsobu, jak udržet do roku 2033 uhlí, jakým způsobem se postaví k výstavbě elektráren z plynu a ať okamžitě aktivuje v zadávací dokumentaci rozšíření tendru na další dva bloky.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

V každé řádné baráži by Fialova sedmnáctka propadla. Přesto si dnes v noci díky poslancům vládních stran odnesla tři body. Jediný důvod je samozřejmě ten, že většina rozhodčích jsou držitelé lukrativních permanentek do poslaneckých ochozů. Trápení Fialova týmu bude pokračovat a Česko prohrálo.

Považujeme za důležité informovat veřejnost, že ministr Stanjura i předseda Národní rozpočtové rady Hampl včera potvrdili, že bez mimorozpočtové půjčky 18 miliard korun pro SFDI by deficit rozpočtu 2024 nebyl 252 miliard, ale 270 miliard korun. Takže potvrzený deficit rozpočtu na rok 2024 je 270 miliard korun, což je o 60 miliard korun více, než pětikoalice slíbila při prezentaci daňového balíčku v květnu.

Makroekonomické a daňové dopady bezprecedentního zvýšení cen elektrické energie, které vláda plánuje pro domácnosti a firmy v celkovém úhrnu o 51,5 miliard korun podle čísel ministerstva financí nejsou zahrnuty ve státním rozpočtu. Daňový balíček, který zvyšuje daně a odvody o 35 miliard korun povede k poklesu HDP o 0,3 procenta. Podle bankovního sektoru dokonce o 0,7 procenta.

Daňový balíček společně se zdražením elektřiny povede ke zvýšení daní a odvodů o 89 miliard korun. Takže to povede minimálně ke dvojnásobnému snížení HDP oproti odhadu. Tento gigantický vliv ale není trestuhodně zohledněn ve státním rozpočtu, čímž jsou jeho příjmy nafouknuté o částku 8 miliard korun bez negativních multiplikací. Proto budu klubu navrhovat, abychom navrhli vrátit rozpočet k přepracování a zvýšíme i návrh na zamítnutí v první čtení.

Radek Vondráček, stínový ministr spravedlnosti

Stínová vláda dnes projednala tisk 542. K tomu dala vláda včera neutrální stanovisko. Jde o návrh mého Zlínského kraje na změnu rozpočtového určení daní vůči krajům. Návrh zohledňuje, že naposledy byla věc upravena před 15 lety a dnes neodpovídá situaci v krajích. Včera bylo ve sněmovně 6 hejtmanů z různých krajů a napříč spektrem tento návrh podpořili. Hejtmani vládních stran u svých ministrů lobbovali a my jako stínová vláda tuto změnu podporujeme. Změna je spravedlivá. Všechny kraje krom Prahy si polepší a odstraní se zbytečný transfer peněz přes SFDI a kraje budou přímo financovány z rozpočtu, aby mohly opravovat silnice 2. a 3. tříd.

Přeskočit na menu