Češi nemusí platit miliardy navíc, pokud bude Fialova vláda jednat

Podívejte se na tiskovou konferenci po jednání stínové vlády v Plzni.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Zatímco premiér Fiala hladí hrochy v Africe, v Česku se mu začíná rozkládat jeho vlastní vláda a ministři působí zmatečně. Jedním z největších problémů posledních dnů je tlak na zvýšení regulované složky ceny energií. Problém je v tom, že ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo životního prostředí nejsou schopna se sjednotit v tom, zda je možné na kompenzace využít Modernizační fond, nebo ne. Podle našeho názoru to možné je. Minimálně proto, že nebyla přijata transpozice směrnice. V tuto chvíli má jednat pan premiér, určit kompetentního ministra, který by vyrazil do Bruselu a tam střelhbitě domluvil, aby bylo umožněno platit z modernizačního fondu obnovitelné zdroje energie.

V příštím týdnu chceme vyvolat diskusi o energetice a snaze vlády přehodit 64 miliard korun na daňové poplatníky, občany a firmy.

Dnes jsme si prošli plzeňské nádraží. Stavba byla zahájena v roce 2021 a v příštím roce bude zprovozněna. Stála 700 milionů korun. Jsme také rádi, že se otevřela místní plzeňská vozovna. Naše vláda na tom v otázce financování měla podíl.

Nevyhnuli jsme se dnes ani tématu Líně a gigafactory. Náš projekt gigafactory měl být v Prunéřově blízko těžby lithia. Nová vláda nelogicky zahájila jednání s jedním jediným investorem. Projekt byl od počátku megalomanský a silně postavený na vodě. Bohužel jsme přišli o peníze, které se na projekt vynaložily, o čas a hlavně o samotnou gigafactory. Kdyby se jednalo s dalšími potenciálními investory, mohli jsme tu mít projekt, který by dělal vizitku českému automobilovému průmyslu.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Proinflační, proti-růstový a samozřejmě čistokrevný DAŇOVÝ balíček Fialovy vlády byl včera nepřekvapivě schválen senátem. Dopady na české domácnosti jsou už notoricky známé. V případě rodiny s dvěma dětmi hovoříme o vysokých desítkách tisíc korun ročně. Dopady na český průmysl jsou s velkým vykřičníkem, podle informací od svazů a komor půjde v případě daňového balíčku dvě dokonce o dvoj- až troj- násobné zvýšení nákladů na elektrickou energii.

Na výjezdních zasedáních stínové vlády ale řešíme také dopady daňového balíčku do rozpočtů našich obcí a měst. 34 miliard korun, které podle propočtů Svazu měst a obcí sebere daňový balíček českým a moravským municipalitám v každém jednom roce, se bolestivě podepíše především na zpomalení rozvoje našich regionů.

Takže zatímco trendem moudře řízených ekonomik je podpora rozvoje regionů, aby v nich vznikala zajímavá pracovní místa, kvalitní dopravní, kulturní a sportovní infrastruktura, kvalitní bydlení, zkrátka aby z nich mladí lidé neodcházeli pryč, Česká republika pod vedením Fialovy vlády vykročí přesně opačným směrem.

Dopady daňového balíčku například právě na město Plzeň v příštím roce budou neuvěřitelných 115 milionů korun. V roce 2025 dokonce 200 milionů korun. To jsou nenahraditelné výpadky, které budou mít přímý dopad do kvality života Plzeňanů.

Minulý týden, když stínová vláda zasedala v Havířově, dozvěděli jsme se, že Havířov má být připraven o 100 milionů korun. Není pochyb, že tupé škrty postihnou všechny města a obce napříč Českou republikou. Strukturálně postižené regiony nevyjímaje. Je pro mě osobně mimořádně zarážející, že například hnutí STAN, které se v minulém programovém období tolik zaklínalo zájmy samospráv, se dnes na architektuře Stanjurova daňového balíčku, aktivně podílí.

Neslyšíme starosty z Hnutí STAN v senátu, ani ve Sněmovně. Nevím, jestli je to tím, že zájmy svých měst a obcí vyměnili za lukrativní místa a pozice, nebo zkrátka a dobře jen změnili názor. To je otázka na jejich voliče. V každém případě dnes už rozhodně neplatí, že hnutí STAN je garantem prosazování zájmů našich samospráv. O to větší závazek je pro naši stínovou vládu upozorňovat na negativní dopady vládních kroků nejen na domácnosti, firmy, ale také česká a moravská města. Například právě zde na Plzeňsku.

Aleš Juchelka, stínový ministr sociálních věcí

Na včerejším jednání vlády jsme dostali negativní stanovisko ke zvýšení důchodů o 500 korun. Tím jsme chtěli trochu kompenzovat to, jak vláda připravila všechny seniory o 7000 korun do konce roku. Zvýšení, navržené vládou, nepokryje inflaci a zdražení energií, které na spotřebitele vláda naložila.

Ještě horší je, že neschválila naši novelu o navýšení příspěvku na péči. Všechny zdravotně postižené opět hodila přes palubu. Vládu jsme opakovaně prosili, aby zdravotně postiženým pomohla.

Tato vláda zvýšila úhradovou vyhlášku, konsolidační balíček zvýšil ceny potravin a energií, a díky balíčku byla zrušena sleva poplatníka. Navrhovali jsme zvýšení příspěvku o 10 procent. Vše jsme to měli prodiskutované s Národní radou osob se zdravotním postižením, ale bohužel to vláda nereflektovala. Odcituji výmluvu vlády: „Tato opatření nejdou dělat na vrub dluhu do budoucna.“ To řekl ministr Jurečka. Takže do budoucna můžeme zadlužovat stát nákupem stíhaček F-35, ale nejsme schopni se postarat o navýšení příspěvku na péči pro ty, kteří pečují o zdravotně postižené. Druhou větou si Jurečka odporuje, protože říká, že do dvou týdnů představí vlastní návrh zvýšení příspěvku na péči. Tím pádem se to do konce roku nestihne. Bude to platit nejdříve od poloviny loňského, cože je skutečně pozdě.

Kamal Farhan, stínový ministr zdravotnictví

Považuji za skandální, že se včera ministr zdravotnictví okázale vykašlal na setkání k tématu řešení přesčasové práce ve zdravotnictví, platového ohodnocení a benefitů pro zdravotníky. V minulosti zástupce mladých lékařů na tiskovou konferenci nevzal, včera neráčil dorazit sám. Jak by mohl, když se neúčastnil jednání. V nedaleké budoucnosti budou nemocnice plánovat odložení lékařské péče, a pro řadu lidí to znamená odložení operací a zvýšení nákladů. Místo toho si vyrazil na výlet do Japonska. Při prohlídce nemocnic se dojímá nad tím, že zvoní na zvonečky. Ministr Válek má krytí od předsedkyně TOP O9 Pekarové Adamové. Oblíbencem je i u premiéra, který ho neodvolá. Jeho kamarádi se ho nedotknou.

 

Přeskočit na menu