Čeká nás půl bilionu na daních a odvodech navíc

Půl bilionu, o tolik korun navíc odvedeme příští rok my všichni na daních a odvodech, než kolik jsme platili v roce 2021. Přesto státní dluh stoupá a fialova vláda nepomáhá ani lidem, ani firmám. Podívejte se na tiskovou konferenci po zasedání stínové vlády.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Chceme vyzvat vládu, abychom se alespoň pro dnešek přestali hádat a korektně se pobavili o tom, co čeká občany, firmy a obce stran nárůstu cen energií v důsledku rozpočtu a také toho, že se převádí více než 60 miliard korun na domácnosti a firmy. Všichni víme velmi dobře, že v České republice jsou jedny z nejvyšších cen energií. Ať se díváme na různá srovnání a statistiky. A v této situaci nemůžeme jako politici připustit, aby jinde ceny klesaly a u nás rostly.

Musíme si jasně říci, jak to na jednotlivé skupiny dopadne. Máme analýzy od energetických společností, ze kterých vyplývá, že u 40 % zákazníků bude dopad skutečně v řádu nízkých jednotek procent. U 45 % zákazníků to bude 10 až 25 %. A u zbylých zákazníků to bude ve vyšších desítkách procent. U firem to bude ještě výrazně více. Není dne, aby mi firmy neposílaly výměry na příští rok.

Druhá věc, kterou chceme otevřít, je dopad ceny tepla na jednotlivé zákazníky. Konkrétně na ty, kteří jsou připojeni na centrální vytápění. Ať už jde o teplárny, které vyrábějí z uhlí nebo z plynu. Nebyla jim poskytnuta slíbená a schválená kompenzace v hodnotě 17 miliard korun a také protože se zvyšují regulované složky plynu. Nyní zveřejňují své ceníky a u valné většiny je nárůst cen mezi 10 a 30 procenty.

Jde o proinflační opatření. Snad se napříč politickým spektrem shodneme, že nechceme více domácností dostat do stavu chudoby, že nechceme, aby firmy byly nekonkurenceschopné, nebo aby inflace klesala pomaleji, než jak je naplánováno.

Považujeme za férové, aby vláda zveřejnila, kolik stát vybere díky vysokým cenám energií. Ať už stran dividendy ČEZ, nebo WFT. A pochopitelně, jaké budou příjmy z emisních povolenek. Toto všechno jsou částky, které zaplatili naši lidé za vysoké ceny energií a emisní povolenky. A ty by se měly vrátit zpátky na trh. V roce 2022 se neudělala žádná regulatorní opatření. Nechaly se vydělat velké energetické společnosti, následně se měly zdanit a výnos se vrátí obyvatelům a firmám. Částečně se to udělalo v roce 2023 a chceme vědět, jak to bude v roce 2024.

Pokud vláda začne s tím, že to bude tahat do osobní roviny, ukazovat, co bylo před 5, 10, 15 lety, pokud se začne hledat viník, jsme připraveni i na tuto formu komunikace. Máme nabito, ale nevytáhneme to jako první. Lidé chtějí vidět řešení, jak jim pomoci s cenami energií na příští rok.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Koalice Petra Fialy vyhrála volby na základě příslibu, že zatočí s takzvaným národním dotačním byznysem. Přestože se dva roky neobtěžovala komukoliv vysvětlit, co za národní dotační byznys považuje, některé indicie nám přesto poskytla. A je dobré si je dnes při příležitosti této mimořádné schůze připomenout: „Skoncujeme s nesmyslným dotováním ziskových firem. Daňoví poplatníci se přestanou skládat na dotace těm, kteří už tak mají dost.“ Ano, takový je vzkaz Fialovy vlády všem firmám napříč naší ekonomikou, kterým hodlá zvednou náklady na elektrickou energii o vysoké desítky až stovky procent.

Z počátku to bylo možné chápat jako líbivé proklamace blouznivců, kteří nemají a neměli žádnou reálnou zkušenost se státním rozpočtem nebo hospodářskou politikou země. Čekali jsme, že během dvou let nám ministři Fialovy vlády, zejména hlavní ekonomický architekt ministr financí Zbyněk Stanjura, skladbu onoho škodlivého národního dotačního byznysu osvětlí. A popravdě čekali jsme, že rychle vezme zpátečku a začne se raději konečně věnovat nezvládnutému boji s šedou ekonomikou, daňovými úniky nebo úsporám na provozu státu.
Nic takového se trestuhodně nestalo. A nakonec samo Stanjurovo ministerstvo na svém webu zhruba před měsícem tabulku údajného rušení národních dotací publikovalo. A je to po pravdě naprosto šokující tabulka, která kromě přesunu 65 mld. Kč v energetické politice, z velké části tvořené náklady na vedení vysokého napětí, označila za národní dotační byznys také výstavbu silnic a dálnic, železnic, škol, školek, domovů pro seniory, hospiců, dobrovolné hasiče, zadržování vody v krajině nebo zoologické zahrady.

Čekali jsme, že Fialova vláda pod náporem alarmujících zpráv od průmyslníků, obchodníků a exportérů svůj šílený záměr vezme zpět. Že se za svou tabulku prostě omluví. A že přizná, že zkrátka rychleji řezala, než měřila. Nic takového se bohužel nestalo. A naopak jsme svědky šílených vyjádření představitelů vládní koalice, že jak náklady na vedení vysokého napětí, tak všechny ostatní základní úlohy státu zahrnuté do údajného národního dotačního byznysu, jsou vlastně jen škodlivým přerozdělováním a je správné, že s nimi stát v budoucnu nebude počítat.

Touto logikou nicméně můžeme očekávat, že zítra označí Fialova vláda za národní dotační byznys veřejné zdravotnictví, bezplatné školství, veřejné osvětlení, veřejnou bezpečnost nebo péči o památky. Vlastně neexistuje nic, co by neobstálo před stanjurovským tvzením, že jakékoliv státní služby jsou vlastně národním dotačním byznysem, který by měl být přímo převeden na peněženky českých firem a domácností.

Tuhle hru by snad mohl s národem hrát ministr, který by mu jeho odvodovou a daňovou zátěž snižoval. Právě proto, aby lidé měli více peněz na zajištění veřejných služeb ze svých soukromých kapes. To by snad byla ještě pochopitelná, pravicová politika. Ale realita Fialovy vlády je diametrálně odlišná. Občané České republiky příští rok odvedou na daních a odvodech o 453 miliard korun víc, než odvedli v roce 2021. Ano, o půl bilionu korun více.

A přesto jim o půl bilionu bohatší vláda chce tvrdit, že nemají nárok na základní služby, jako je vedení vysokého napětí a kdoví co ještě? Jsme světový unikát. Máme pravicovou vládu, která rekordně zvyšuje daně, a přitom chce poskytovat méně a méně veřejných služeb. Máme vládu, která chce švýcarské daně, a nabízí za to sotva bulharské služby.

Stínová vláda hnutí ANO říká NE. A proto dnes budeme na mimořádné schůzi požadovat po ministru financí Zbyňku Stanjurovi, aby konečně jednoznačně pojmenoval, co považuje za nežádoucí národní dotační byznys, jakým způsobem bude jeho krácení kompenzovat, jaké další výlohy za něj hodlá označit a jaké snížení daní či jiné kompenzace za to mohou od o půl bilionu bohatšího státu české domácnosti a firmy očekávat a kdy.

Kamal Farhan, stínový ministr zdravotnictví

Ministr zdravotnictví i vláda k problémům ve zdravotnictví mlčí. Mlčí od září. Vůbec je nezajímá 10 milionů potenciálních pacientů v ČR. Dojde k výraznému omezení péče. Dnes by měla proběhnout schůzka s premiérem Fialou. Já jen doufám, že premiér konečně nahradí svého kamaráda z Brna, ministra Válka, a podaří se mu domluvit nějakou rozumnou formu řešení, které bude vstřícná především k pacientům. Je absurdní, že k jednání dochází poslední den před protestem lékařů.

Stav, kdy dojde k zásadnímu omezení zdravotní péče, nepřišel nečekaně. Lékaři opakovaně odcházeli z ministerstva zdravotnictví s tím, že ministr se s nimi chce setkávat, ale odmítá s nimi jednat o jejich požadavcích. Opakuje se stále stejný scénář, jako na předchozích jednáních. Tato vláda nechá problém vždy vyhnít a pak se teprve začne snažit. Bylo to u energií, kdy dlouho popírali potřebu závést energetický strop, nyní stejnou chybu dělají u lékařů.

Ministr stále šermuje s čísly, kolik dal do úhradové vyhlášky, ale sám nebyl schopen zajistit čtyřprocentní navýšení platů ve fakultních nemocnicích a do dnešního dne na Bulovce k tomuto navýšení nedošlo.

 

Přeskočit na menu