Až skončí Fialova vláda, oživíme inovační strategii Country for the Future

Podívejte se na záznam tiskové konference stínové vlády.

Karel Havlíček, předseda stínové vlády

Pětikoaliční telenovela nebere konce. Z mého pohledu už chybí jen popcorn, lahváč a pravá čínská voňavka. Poté co taiwanští investoři poslali vzkaz našim ústavním cestovatelům, že nás mají rádi přesně do výše investiční pobídky, kterou naše země poskytne, se probudil Josef Síkela. Pár dní po prohlášení, že největší světový výrobce čipů, taiwanská TSMC, postaví továrnu na čipy za 250 miliard korun v Drážďanech, se rozhodl ministr průmyslu zvednout prapor a prohlásil, že Česko se stane evropskou velmocí na výrobu čipů. Předsedkyně parlamentu Pekarová Adamová nelenila a prohlásila, že Tchaj-wanci investují v Německu, což je pro nás výhra, protože budeme zapojeni do dodavatelských řetězců. No tak nebudeme. Je to opět velmi naivní představa.

Podporovat máme vědu, výzkum a inovace a současnost je naprosto tristní. Máme novou ministryni pro vědu, ta má politické náměstky, nabrali desítky pracovníků na úřad vlády a výsledky jsou naprosté fiasko. Rozpočet se bude krátit o desítky procent v době, kdy premiér s ministryní pro vědu projednávají vyšší podporu pro výzkumníky.

Zákon, který Langšádlová připravuje, je naprosto skandální. Tento zákon má změnit fungování výzkumných ústavů, přesněji omezit. Způsob projednávání tohoto návrhu je dech beroucí. Děje se to přes poslanecký návrh, místo standardního připomínkového řízení. Zdůvodnění, že jde o zlepšení fungování, je nepřijatelné. Jde o politizaci výzkumných organizací a je to socializace české vědy. Debata vůbec není otevřená. Výsledkem je, že máme petici tisíce vědců. Ministryně to chce protlačit jako součást daňového balíčku. Můžeme spekulovat, zda nejde nakonec o zrušení resortních výzkumných ústavů, aby se ušetřilo.

Až se dostaneme k vládě, oživíme inovační strategii Country for the Future a opět se stane základem pro hospodářskou strategii, která bude založena na přidané hodnotě, na podpoře výzkumu a inovací.

Alena Schillerová, stínová ministryně financí

Tématem jednání stínové vlády dnes byly především pozměňovací návrhy k vládnímu daňovému balíčku. Ano, daňovému, protože dnes, po více než třech měsících od jeho slavnostního představení, již nemůže být nejmenších pochyb o tom, že jde skutečně o čistokrevný daňový balíček, který nepřináší žádné slibované úspory na výdajové straně rozpočtu, ale pouze proinflační zvyšování daní.

Avizované úspory v kategorii národních dotací za 54 miliard korun zůstávají, necelé dva týdny před představením podoby státního rozpočtu na příští rok, v rovině nenaplněných slibů. Žádné konkrétní úspory totiž dosud nebyly představeny ani náznakem.

To je zcela zásadní informace, nepochybně i pro poslance vládní pětikoalice. A tento stav samozřejmě neuniká ani pozornosti renomovaných ekonomických pracovišť. Proto i Česká národní banka v minulém týdnu ve své prognóze uvedla, že balíček bude pro českou ekonomiku jasně pro-inflačním impulzem, který navíc sníží potenciál našeho HDP o 1,3 % ročně, tedy o více než 100 miliard korun ročně.

Zároveň jsme se dnes usnesli na znění podnětu na NKÚ v souvislosti s nesrovnalostmi ve státním rozpočtu na letošní rok v rozsahu převyšujícím 100 miliard korun, na které opakovaně upozornila vládu i NRR a které zásadně poškozují věrohodnost fiskální politiky ČR a rozhodně se nesmí stát normou.

Podnět na Nejvyšší kontrolní úřad, který zahrnuje 8 neakceptovatelných přečinů ze strany ministra financí, jako je optické snižování deficitu, nedodržování zákonných termínů, nezapočítání výdajů na mimořádnou valorizaci penzí nebo zařazení fiktivních příjmů, podáme do konce tohoto týdne.

Jana Mračková Vildumetzová, stínová ministryně vnitra

Vláda předkládá konsolidační balíček, chce zvyšovat daně a říká, že by všichni měli začít šetřit. Ale úplný opak je pravdou. Typickým příkladem je materiál předložený ministrem Rakušanem na změnu systemizace, kde dochází k dalšímu navyšování počtu úředníků. Od 1. ledna 2023 se navýšil počet úřednických míst o 330. Když k tomu vezmeme, že si vláda změnila služební zákon a může přijmout nespočet politických náměstků a od ledna jich máme už 40. Politický náměstek rovná se trafika. Politický náměstek nic neřídí, nemá žádnou odpovědnost, pouze může ministra zastupovat na jednáních. Pokud se na to podíváte pod lupou, tak zjistíte, že řada politických náměstků jsou neúspěšní politici z České pirátské strany, ale i dalších subjektů. Vůči lidem je toto neskutečné.

Přijít na vládu a nechat si schválit konsolidační daňový balíček a zároveň v tu stejnou dobu přinést materiál, kde si navyšuji 160 úředníků považuji za nehorázné.

Aleš Juchelka, stínový ministr sociálních věcí

Zatímco vládní úředníci bobtnají, tak se některé úřady chystají nesmyslně propouštět. Za poslední měsíc bylo vyplaceno přes 267 000 příspěvků na bydlení, což je historicky nejvyšší číslo. Měsíčně je to přes 1,6 miliardy korun. Je to známka toho, že lidé chudnou a dostávají se do finančních potíží, i přičiněním této vlády.

Na Úřadu práce nás čeká propuštění 486 lidí, nebo částečně jejich přeřazení. Je to krátkodobé v době, kdy jsou úřady přeplněné a jen z Prahy přerozdělujeme na kraje 3000 žádostí jednou za 10 dní. Dělat tuto excelovskou tabulku a propouštět kvalifikované úředníky, kteří rozumí dávkovému systému, je od ministerstva nemístné.

Kamal Farhan, stínový ministr zdravotnictví

Nedostatek léků trvá už téměř rok. Za tu dobu jsme slyšeli od ministra Válka spoustu slibů, ujišťování, návrhů řešení, ale výsledek je jedna velká nula. Stále chybí některé základní léky, ale především hrozí, že budou chybět další. Zatímco ministři okolních států s nedostatkem aktivně bojují, tak Válek celý problém nejdříve bagatelizuje, pak řekne, že nedostatek antibiotik vyřeší sluníčko, pak tuto informaci dementuje, protože sluníčko nepomohlo a nakonec řekne, že některé léky prostě nebudou.

Já bych zde uvedl konkrétní případ penicilinu. Ten není problémem globálních sítí, není problémem přesunu výroby do Asie, není problémem EU. Je to problém ministra Válka. Je zde firma, která penicilin má, má substanci a může ho dodávat na český trh, ale nevyplatí se jí dodávat penicilin na český trh a požádala ministra, aby navýšil cenu, jinak tento přípravek nebude dodávat. Z tisku jsme se dozvěděli, že je čas do podzimu. Já se ptám, kolik ještě tato vláda bude potřebovat času? Možná Válek a vláda čas mají, ale pacienti ne.

V kauze IKEM nechápu chování pana ministra a jeho další nepravdy, což je možná běžný přístup v TOP 09, ale pro nás je nepřijatelný. Podle mého názoru je absurdní, když Válek opakovaně říká, že pan Stiborek má jednu z nejpřísnějších prověrek NBÚ, aby se pak ukázalo, že to byla lež a má jen základní prověrku. Zde se ukazuje i rozpor mezi ministrem a premiérem, který v posledních několika měsících zasahuje do vedení resortu zdravotnictví. Za chybu považuji i to, jak se ke kauze postavil ředitel Stiborek. Měl kauzu lépe vysvětlovat, protože věděl, že na jeho odvolání je tu tlak už několik měsíců.

Patrik Nacher, zmocněnec stínové vlády pro ochranu spotřebitelů

V ČR zoufale chybí institut hromadných žalob. Problémem je obsah vládního návrhu. To, co přijde do sněmovny je vykostěná věc. De jure to budeme mít v právním řádu, ale de facto to spotřebitelům nepomůže a nebude se to využívat.

Řeknu dva konkrétní příklady. Je to robustní norma, která má smysl jen pokud bude plnohodnotná. První případ, že systém je postaven na principu opt in, což já preferuji, nicméně by tam měla být výjimka a princip opt out u bagatelních částek. U částek třeba do 1000 korun nastupuje racionální apatie. Ti lidé do toho v tuto chvíli nepůjdou. Zásadnější problém je financování celého projektu, tedy těch, kteří to budou organizovat. Přísná kritéria na spotřebitelské organizace způsobí, že ty zavedené spotřebitelské organizace do toho nepůjdou, protože financování je na vodě. Jak v přípravné fázi, tak z hlediska pokrytí financí na advokáty, financí na komunikaci. Velké instituce, které by to měly zajišťovat, do toho nepůjdou. Šikanózní žaloby návrh už eliminoval. V důsledku si uděláme jen čárku EU. V praxi se to nebude využívat, až na velké výjimky. V Poslanecké sněmovně budeme tlačit na vládu a dáme pozměňovací návrhy, aby hromadné žaloby plnily skutečný účel.

Přeskočit na menu