Evropskou diskusi raději ve věcné rovině

Člověk aby se bál, když čte v Lidových novinách z 9.9. provolání skupinky signatářů, jejímž členem je i bývalý prezident Václav Klaus a kterým skupinka reaguje na článek poslance Evropského parlamentu D. Cohn-Bendita (a podnikatele F. Marquarda). Pokud tedy článek nečetl, anebo nevnímá, kde žije.

V nemalé části textu skupinka neplodně srovnává s Komunistickým manifestem titulek, pod nímž vyšel článek 4.9. v Lidových novinách „Mladí Evropané… Sjednoťte se“. Cohn-Bendit ovšem na své internetové stránce publikuje text pod názvem „The fix for Europe: People power“, což lze přeložit třeba jako „Řešení pro Evropu: Vláda lidu“…

Skupinka komentuje z Cohn-Benditova článku všechno možné, ale na jednu „maličkost“ zapomíná. „Evropa se nezmění volbami (do Evropského parlamentu) v r. 2014. Změní se pouze tehdy, když evropsky smýšlející politici, kteří jsou voleni do národních úřadů, budou souhlasit s přesunem vlády na skutečně evropské instituce,“ píše Cohn-Bendit. Jak vidno, s jeho smyslem pro demokracii to ještě není tak špatné, jak mu skupinka podsouvá.

Pokud se skupinka domnívá, že jsme v situaci, kdy ve všech 28 státech EU by se ucházeli o místa v národních parlamentech a byli zvoleni politici, kteří by chtěli odevzdat vládu na úroveň EU, pak žije asi v jiné Evropě nebo úplně jiném světě.

Proti tomuto článku nás skupinka mobilizuje… Takových jako Cohn-Benditův článků a daleko radikálnějších výzev, prohlášení atd. bylo napsáno a ještě bude mnoho. Koneckonců, máme v Evropě demokracii a svobodu projevu. Je samozřejmě možné na ně reagovat a jak vidno, lze na jejich základě i dramaticky vyzvat „Demokraté evropských zemí, vzbuďme se!“ Lze si ale i vzpomenout na výrok, co je přehnané, je bezvýznamné.

Autoři: Pavel Telička, Petr Ježek

Autor: Pavel Telička, Expert na EU a snižování administrativní zátěže

Přeskočit na menu