Vadí mi nedostatek osobní odpovědnosti

Jihlavské listy se ptají krajských jedniček politických uskupení, které jdou do říjnových voleb. Prvním je politické hnutí ANO a její lídr Věra Jourová.

Jak vnímáte Andreje Babiše, vůdčí osobnost ANO? Je pro vás jednoznačně důvěryhodný?

Pan předseda Babiš je pro mne důvěryhodný, protože drží slovo, a co říká, to plní. Potkáváme se poměrně často při práci v hnutí už rok, neslyšela jsem ho říkat jiné věci mezi čtyřma očima, a pak do médií. Nemá potřebu se stylizovat, nebo dokonce lhát.

Čím vás osobně přesvědčil, abyste se přidala na jeho stranu?

Pan Babiš je podle mne jeden z mála lidí, který ten náš už poněkud zahnívající rybníček, zvaný česká politika, může v dobrém slova smyslu naředit. Věřím, že může změnit k lepšímu poměry v zemi. Je nepopiratelně dobrým hospodářem – principy dobrého hospodaření a zdravého selského rozumu potřebuje tento stát jak sůl. Imponuje mi jeho urputnost, pracovitost, i to, že se chová velmi prostě a normálně, žádné miliardářské manýry. To vše neznamená, že ho občas za něco nekritizuji.

ANO bývá někdy srovnáváno s Věcmi veřejnými, které také vedl podnikatel. Sám A. Babiš říká: „Poptávka po změně je obrovská. Teď jde o to, jestli mi ti lidé uvěří.“ Jak přesvědčíte lidi, aby vám uvěřili? Změnu nabízí i jiné volební subjekty…

Srovnávání s VV je naším věčným mementem, dalo se to čekat. Ale při bližším porovnání: ANO není podnikatelský projekt na jedno použití, pan Babiš nemá zapotřebí ovládnout politiku kvůli státním zakázkám. A podívejte se na lidi, kterými se obklopil pan Bárta a pan Babiš – s prominutím nejsem Kristýna Kočí, které, ač je vzdělaná mladá dáma, se z pobytu na výsluní zatočila hlava a ztratila soudnost. To se mně například nemůže stát, mám to ozkoušené. Nejsme loutky, ani přikyvovači – podívejte se na naše lídry v krajích a další kandidáty – co člověk, to silná osobnost, profesně zakotvená a úspěšná.

Často jsou kritizovány fráze a jednoduché slogany. Na vašich billboardech mimo jiné stojí: „Nejsme politici. Makáme“. To znamená, že až se stanete politiky, přestanete makat…?

To je ale trošku škodolibý výklad, ale je to fér – on je to taky dost škodolibý slogan. My všichni si to chceme v politice odmakat, jsme tak zvyklí. Víc než „nemakání“ mi vadí nedostatek osobní odpovědnosti – politici se schovávají za kolektivní rozhodování, úředníci zas za „pokyny“ z politické roviny, nikdo za nic neodpovídá. Taková firma by brzo zkrachovala.

ANO říká: „Žádná ze současných stran, žádní politici, kteří tvrdili, že vyřeší nejpalčivější problémy Česka, dosud neuspěli. Volíme stále stejné lidi, kteří kvůli vlastnímu prospěchu pouze slibují a lžou.“ Toto hodnocení může dostihnout i vás, protože když nezískáte nadpoloviční většinu, budete muset vytvářet koalice, vzniknou první kompromisy… a sliby zůstanou sliby, nebo je lidé mohou vnímat i jako lži…

Ano, to je realita a produkt poměrného volebního systému. Náš ústavní systém je nevyvážený, a proto se kumulují problémy a stát stagnuje. Máme Poslaneckou sněmovnu, která má obrovské pravomoci, vedle ní slabou vládu a ještě slabšího premiéra, který je ve vleku koaličních partnerů a nemůže jim poručit, protože v našem systému je premiér „první mezi rovnými“. I kdyby byli ve vládě „nadlidé“, mají omezené možnosti – navrhnou zákon, který jim poslanci a senátoři často rozeberou na součástky a společně dotvoří paskvil. A aby toho nebylo málo, nyní jsme svědky konání pana prezidenta, který své ústavní pravomoci vykládá extenzivně, to znamená, že nastává další oslabení už tak slabé vlády – od které se nicméně očekávají zázraky. Ale zpět k ANO – v kampani neslibujeme zázraky, máme v programu reálné a proveditelné návrhy, řadu zcela zásadních priorit. Pokud pro ně při případném koaličním jednání nenajdeme podporu od jiných stran, budeme tvrdou opozicí. I kompromis v politice má své meze.

Kdybyste měla vybrat z programu ANO oblast, kterou vy považujete za jednu z nejzásadnějších, která by to byla?

Zcela jistě je to zlepšení podmínek pro podnikání a chytrou pobídkovou politiku pro rozvoj malých a středních firem za účelem vytváření pracovních příležitostí. A za sebe dodávám, co prosazuji v „mé“ části programu: odbourání řady nesmyslných státních dotací, které představují korupční prostor, úspory v provozu státních institucí a posílení obecních rozpočtů obcí. Kvalitu běžného každodenního života lidí v převážné míře ovlivňuje komunální politika.

Jak byste se podílela na její změně?

Budu prosazovat právě ono přehodnocení státních výdajů a zvýšení podílu obcí na sdílených daních. Dotační peníze státu by měly být navázány takřka výhradně na spolufinancování evropských fondů, s výjimkou dotací na odstraňování následků katastrof. A chci zásadně ovlivňovat systém rozdělování eurofondů pro období 2014 – 2020. Budu-li opoziční poslankyně, budu interpelovat a poukazovat na šlendrián při řízení fondů, který nás v tomto programovém období připraví o desítky miliard nevyčerpaných bruselských peněz. Pokud bych měla možnost o těch věcech rozhodovat, zasadím se o financování projektů přinášejících nová pracovní místa, zjednodušení systému a kvalitní kontrolu. Fondy EU jsou jedinečná šance, kterou trestuhodně neproměňujeme.

ANO příliš nezdůrazňuje, zda se hlásí k pravici či k levici, jste tedy hnutí pravicové nebo levicové?

Komentátoři a experti nám po přečtení programu přiřkli střed, my sami tyhle nálepky považujeme za umělé. Chceme dělat racionální opatření, zlevnit státní správu, zajistit její efektivní fungování, nakopnout ekonomiku, a přitom zajistit potřebnou míru solidarity se slabými. Je to hledání míry a vyvažování, samozřejmě v mezích možného. Nemá to být ani levé, ani pravé, má to být především chytré a účinné.

V případě vašeho volebního úspěchu – existují strany, se kterými byste v žádném případě nešli do koalice?

Celkem jasně vzkazujeme voličům, že nebudeme spolupracovat s komunisty a extrémisty. Budeme jednat s demokratickými stranami, dohoda bude možná s těmi, které přistoupí na naše prioritní programové body, o nichž jsem hovořila.

Na setkání v Jihlavě jste na dotaz o koalici prohlásila: „Dřív, než začne politik slibovat, s kým se spojí a nespojí po volbách, vám musí slíbit jednu věc: že k sobě nepustí vyžírky a satelity, kteří politiky dnes reálně ovládají.“ Můžete být konkrétní a jmenovat alespoň jednoho „kmotra“ stran, které zasedly v Poslanecké sněmovně?

Vliv nevolených a neodpovědných lidí, kteří se dobře živí z našich společných peněz, je už neúnosný. Mám o tom jen informace z médií, aktuálně se hovoří o panu Rittigovi, který měl mít vliv na rozhodování vlády Petra Nečase. Ale je to i řada bezejmenných, různých poradců na ministerstvech, kteří zde nařizují úředníkům z pověření pana ministra – proto tolik bijeme na poplach, aby se konečně přijal zákon o úřednících, aby měli zaručeno zaměstnání i v momentu, kdy na ně bude vyvíjen nátlak tohoto typu.

Máte stoprocentní jistotu, že se z některých lidí okolo vás nestanou loutky v rukou obdobných kmotrů?

Jistá jsem si především sama sebou, už jsem se tomu kdysi ubránila, i když jsem za to pak zaplatila hodně vysokou cenu. Ale věřím určitě panu Babišovi, panu Stropnickému a Komárkovi, i dalším stranickým kolegům. Někteří nemají politikou zkušenost, budu jim vysvětlovat, co je čeká a na co si dát pozor. I drobný ústupek, třeba učiněný z nedostatku ostražitosti či naivity, pak může vést k nedobrým koncům. To se nesmí stát.

Do první pětky kandidátů se na Vysočině nedostal nikdo z krajského města, ani z Jihlavska. Nenašel se tu žádný kandidát, nebo se našli, ale nebyli vyhovující?

Sestavení kandidátky bylo věcí společné dohody, regionální paritu jsme příliš neřešili. Jihlavsko je zastoupeno na dalších místech. I my na předních příčkách jsme připraveni zastupovat Vysočinu jako celek.

Zdroj: Jihlavské listy

Přeskočit na menu