Proč volit ANO

Informací, proč nevolit ANO jsou plná média i internet. Konkurenční strany se mohou přetrhnout s dodáváním stále nových argumentů. Dle mého přesvědčení tím hnutí ANO skvěle slouží, ale to je jiné téma. Já se chci naopak zamyslet, proč hnutí ANO volit. Proč ? Protože pro mě je to buď ANO, nebo nikdo, takže mi to za zamyšlení stojí.

Téměř čtyři měsíce jsem tento blog nechal spát. Za prvé jsem původně chtěl psát o spoustě věcí, a občas o politice, a trochu se to tedy zvrtlo. Navíc jsem došel k závěru, že jsem se věnoval tématům, kde dominovala negativní argumentace. A to jednak neodpovídá mému naturelu, jednak to není velká zábava.

Tuto pauzu jsem se nyní rozhodl přerušit. Chtě nechtě, opět na politické téma. Ale když už, tak to zkusím jinak. Spíš pozitivně. Nahlas se před vámi zamyslím, proč volit hnutí ANO. Berte to jako osobní pohled, a vezměte si z něj co uznáte za vhodné :-). Omlouvám se, nebude to úplně krátké.

Proč ANO ? Důvod první: Protože koho jiného ?

Moje první volby se šťastnou shodou náhod odehrály v roce 1990. Z euforie, že jsem nemusel k 'dobrovolně povinným' volbám komunistickým jsem se zařekl, že budu uvědomělý občan, a k volbám budu chodit vždy. Úkol to byl v této zemi většinou nesnadný. Nicméně v posledních letech se z toho stává kvadratura kruhu. Možná existuje správné řešení, ale... Pojďme se podívat na letošní nabídku, která je pro pravicově orientovaného voliče opravdu neveselá.

O tom, proč již nemohu volit ODS, jsem na tomto blogu napsal více než je zdrávo. Současná situace bohužel jen potvrzuje moje slova. V minulých volbách jsem se 'utnul' s TOP09. Dodnes toho lituji. Jako člověk křičím vzteky, co prošlo panu Drábkovi na MPSV. Bez výběrového řízení (!) proinvestované miliardy mají jediný výsledek, sociálně potřební dodnes nedostávají své dávky včas. Hnus. Skutečně je mi z toho člověka na zvracení. Jako manažer křičím ještě víc nad daňovými experimenty pana Kalouska. Ne. Ten člověk ekonomice skutečně nerozumí. Pan Schwarzenberg je mi i nadále sympatický, ale není to on, kdo stranu řídí. Svobodní jsou sice pravicová strana, ale jsou to Klausovi pohunci, byť dnes hrozně křičí, že ne, stále však hlásají podobné nesmysly jako on. Sdružení madam Bobo nemohu volit z podobného důvodu jako politickou exhibici pana Okamury. Ještě jsem se totiž nezbláznil. Zajímavá strana se utváří kolem středu, a sice KDU-ČSL. Zdá se, že se očistila od póvlu, který odešel s Kalouskem v čele. Zuzana Roithová je pro mě autoritou, pan Bělobrádek vyzrál ve velmi pozoruhodnou osobnost. Tato strana je čím dál zajímavější, ale zatím nejsem přesvědčen, že má sílu a odhodlání svůj program prosazovat. Velmi si ji přeji v parlamentu, ale můj hlas nezíská. Máte ještě nějaký nápad, koho volit, když mi z mnoha důvodů naprosto nekonvenují levicové strany ? Já už vidím jen jednu možnost, a proto uvažuji o ANO.

Proč ANO ? Důvod druhý: Protože stát lze řídit jako firmu.

Je až neuvěřitelné, kolik analytiků, rádoby analytiků, i úplných analytických antikristů se dopouští rozsáhlých analýz na téma, proč stát nelze řídit jako firmu, čímž se snaží shodit jednu z nejvýraznějších myšlenek Andreje Babiše. Základní premisa těchto analýz je vždy stejná. Stát (dle nich) nelze řídit jako firmu, protože jediným cílem firmy je vytvářet zisk.

U každé analýzy platí, že je-li chybná premisa, je chybný závěr. Věnuji se managementu déle než patnáct let, a troufám si tvrdit, že toto je úplně nesmyslná premisa. Cílem firmy je to, co její vlastník určí jako její cíl. Nic víc, nic méně. Je mnoho rodinných firem, jejichž hlavním cílem je jen a pouze vytvořit pracovní příležitosti pro rodinné příslušníky. Je mnoho neziskových organizací, které jsou firmami, ale jejich cíl je vše, jen ne tvořit zisk. Každá větší firma má divize, které jsou ztrátové, ale firma si je nechává. Někdy proto, že jsou důležité pro chod firmy (například stravování, výzkum, a mnoho jiných), nebo třeba jen proto, že vlastníky "baví." Platí jen jedna zásada, firma jako celek na jejich provoz musí vydělat. A přesně stejně lze řídit i stát. Takto řízený stát se tedy může starat například o postižené občany, a kdo tvrdí opak buď neví, nebo nechce vědět. Jen si i stát na tyto své -nevýdělečné- funkce musí vydělat.

Proč ANO ? Důvod třetí: Protože Agrofert

Když už nám tedy Andrej Babiš nabízí, že chce náš stát řídit jako firmu, je na místě se podívat, jak mu to jde u jeho vlastní. Nejsem pomazán a předurčen k hodnocení, jestli to dělá dobře nebo ne. Čemu ale trochu rozumím jsou ekonomické výsledovky. Čerpám z otevřených zdrojů, za ně nevidím. Nicméně obrázek, který jsem si z toho složil vypadá velmi zajímavě. Velmi stručně a zjednodušeně vypadá následovně.

Agrofert je holding sestávající z 239 (209 sledovaných) společností, který v roce 2012 vytvořil nekonsolidovaný obrat 205 miliard korun. Zaměstnává více než 28.000 lidí. Konsolidovaný obrat pak činil 132,5 miliardy korun, konsolidovaný zisk EBITDA (před zdaněním, úroky a odpisy) činil 12,356 miliardy korun, tedy zhruba 9,5%, což je v těchto řádech víc než slušný výsledek. Zajímavá je rovněž úroveň zadlužení. Celková výše úvěrů činí 23,158 miliardy korun, z čehož 21,456 miliardy tvoří provozní financování. Veškeré ukazatele zadluženosti a rentability tak vycházejí velmi pozitivně. Z mého úhlu pohledu je Agrofert na společnost této velikosti zadlužen překvapivě málo, a jeho finanční zdraví tak z tohoto pohledu vypadá více než dobře. Nepochybuji rovněž o tom, že mu peníze nechybí a chybět nebudou. O takového klienta se banky poperou.

Jestli mi tedy člověk, který vybudoval toto impérium, jež je mimochodem po Škodě auto druhou největší společností u nás, nabízí své schopnosti, je na místě o této nabídce alespoň uvažovat.

Mnoho lidí podléhá představě, že Andrej Babiš jde do politiky, aby ještě více zbohatnul. Já tedy z uvedených čísel nemám pocit, že by to potřeboval. Jen pro zajímavost, na tolik omílaných dotacích čerpal loni Agrofert celkem 955 milionů korun, tedy 0,47% nekonsolidovaného obratu. Není to, pravda, málo peněz, nicméně že by bez nich Agrofert nemohl žít ? To neobstojí ani jako vtip. Úmysly pana Babiše přesto nechci a nedovedu předjímat. Minimálně ho však z nekalých úmyslů podezírám nesrovnatelně méně, než kohokoli ze 'zavedených' politiků.

A vážení, Agrofert své nemalé daně (jen daň z příjmu činila loni přes 2 miliardy) platí v České republice.

Pokud máte zájem, výroční zprávu Agrofertu za rok 2012 najdete zde

Proč ANO ? Důvod čtvrtý: Protože Babiš

Dovolte mi malý historický exkurs. Někdy před rokem 2000 se o Andreji Babišovi začínalo více psát, Agrofert již dosahoval obratu v řádu miliard. V té době jsme byli s přáteli lyžovat ve Špindlerově mlýně. Tehdy každý, kdo se jen otřel o větší byznys jezdil ve výrazném autě (nejlépe na leasing), a měl ve 'špindlu' apartmán. O několik aut vedle nás, na veřejném parkovišti, vystoupil Andrej Babiš s rodinou z Renaultu Espace. Tahle příhoda mi utkvěla, a s ní tenhle pán.

Každý sám za sebe se musí rozhodnout, jestli podlehne až hysterickému ryku kdo je Andrej Babiš, a proč jde do politiky. Upřímně, to druhé bych taky rád věděl. Na jeho místě bych si asi užíval peněz, a do té stoky nestrkal prsty, natož čumák. Neříkám nikomu, co si má myslet, jen říkám, jak v této věci uvažuju já. Nemyslím si, že politika může Andreji Babišovi přinést víc než má. Možná touží po vlivu, ale bez toho se do politiky nechodí. Pokud by po něm netoužil, proč bych ho měl taky volit. Já věřím tomu, že se jako mnoho jiných významných podnikatelů (Janeček, Jančura...) prostě naštval, protože pokud by tahle země pokračovala v trendu posledních let, kdy rozkrádání překročilo myslitelné meze, brzy by se tu nedalo normálně podnikat. Představte si, že vybudujete firmu této velikosti, sedíte s rukama v klíně a koukáte se na to, jak nýmandi rozkrádají miliardy, které odvádíte státu... Suma sumárum, pro mě jsou jeho pohnutky velmi uvěřitelné.

Ještě je tu nepříjemná otázka předlistopadového působení pana Babiše, jeho členství v KSČ a spolupráce s STB. V tomhle ho určitě obhajovat nechci. Objektivně vzato však v zahraničním obchodě nebylo možné úspěšně a dlouhodobě fungovat ani bez jedné 'legitimace'. Na druhé straně to, že Babišův spis existuje a nebyl skartován, je pro mě alespoň známkou, že nebyl žádný velký stb-ák. Koneckonců, jeho spis je k vidění například zde a informace v něm uvedené podle mě potvrzují vše, co Andrej Babiš o této spolupráci říká.

Jsem syn rodičů, kteří do strany nikdy nevstoupili, a neměli to díky tomu vždy snadné. Jsem na ně za to upřímně a velmi hrdý. Z tohoto pohledu mi Babišova spolupráce s režimem vadí, a byl bych mnohem raději, kdyby tu byl jiný Andrej Babiš, který by měl absolutně čistý štít. Máme však Babiše takového, jaký je. Oproti výhradám je nutné postavit jeho porevoluční práci a úspěchy. A tahle rovnice celkem funguje. Podobné je to s Pavlem Teličkou. Sám o svém členství v KSČ otevřeně mluví jako o chybě. V roce 1989 mu bylo 24 let, od té doby uplynulo shodou okolností stejných 24 let, ve kterých se nejen neprojevoval jako 'komouš,' ale stojí za ním kus práce, která je pozoruhodná a respektuhodná. Snad jen bych uvítal, kdyby se i Andrej Babiš dokázal na své členství ve straně podívat kritičtěji, než se mu to daří. Mimochodem, pokud nechcete volit lidi, kteří si zadali s předlistopadovým režimem, dejte mi vědět, ve které straně podle vás žádný není. Alespoň jednu, prosím...

Proč ANO ? Důvod pátý: Protože tým

V jedné veci jsem se obavám nevyhnul ani já. Andrej Babiš je velmi silná, výrazná osobnost. Jak se vedle něho budou prosazovat ostatní ? Jak dokáže spolupracovat s jinými osobnostmi ? Tyto obavy částečně vyvrací sestavování týmu, se kterým se ANO prezentuje. Pavel Telička, Ivan Pilný, Martin Stropnický, Martin Komárek, Věra Jourová, Jiří Zlatuška... bez ohledu na jakýkoli pohled na ně, to nejsou lidé, kteří by snadno a ochotně podléhali cizím názorům. Podle mě tento tým dává najevo, že Andrej Babiš schopnosti týmové práce má. A upřímně, Agrofert je tak velká firma, že je nemyslitelné, aby byla řízena autokraticky. Nepochybuji, že v ní má Andrej Babiš silné slovo, a že dokáže v případě potřeby prosadit svůj názor silou. Nicméně míra autonomie jednotlivých manažerů musí být velmi vysoká.

Na závěr mi dovolte čtyři poznámky:

- nejsem členem hnutí ANO. Pouze, z důvodů výše uvedených uvažuji, zda tomuto hnutí dát svůj hlas.

- pevně doufám, že si Andrej Babiš a lidé kolem něj uvědomují svou odpovědnost. Pokud by totiž promarnili důvěru voličů, deziluze by mohla být fatální. Po podrazu, kterého se na voličích dopustily VV(vůbec nekomentuji srovnávání ANO s touto bývalou pseudostranou, je směšné a nepodstatné) už voliči moc podobných proher neunesou.

- pokud vás některý z mých argumentů zaujal, měl bych vás varovat. Sám sebe totiž považuji za nekompetentního voliče. Zejména poté, co jsem v minulých volbách volil TOP09. Má voličská ruka mě ještě stále pořádně brní.

- ačkoli to běžně nedělám, budu sledovat diskusi k tomuto článku. Pokud si chcete o tomto tématu rozumně promluvit, rád výzvu přijmu. Pokud si do mě budete jen chtít s rozběhem kopnout, doporučuji osobní setkání. Rychle vám to vymluvím :-).

Tomáš Andrejsek

Zdroj: Blog Lidové noviny

Přeskočit na menu