Pravice u mladých vítězí. Ale už méně

Mezi studenty má Karel Schwarzenberg stále jméno. Do parlamentu by středoškoláci chtěli i piráty. Karel Schwarzenberg sice v prezidentském klání nevyhrál, ale mezi českými středoškoláky boduje i nadále.

Padesát tisíc studentů starších 15 let z 384 středních škol ve „svých“ volbách do parlamentu totiž dalo nejvíc hlasů TOP 09, a to hlavně kvůli jejímu předsedovi.

Stejně tak by si mladí přáli mít ve sněmovně těsně následující piráty, pak hnutí Andreje Babiše ANO 2011. Až za ním se v hlasování umístil favorit skutečných voleb – ČSSD. S „odřenýma ušima“ by se do parlamentu z vůle studentů dostala i ODS. Tu by ale v počtu hlasů předstihla ještě extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti. „Z prvenství máme radost. Snažíme se kampaň ve stylu agenta 007 cílit hodně i namladé. Věříme, že přes ně se podaří získat i rodiče,“ reagoval na přízeň studentů spokojený manažer volební kampaně TOP 09 Jaroslav Poláček. Experti oslovení LN nadšení TOP 09 mírně krotí s tím, že bez osoby jejího lídra by přízeň středoškoláků tak výrazná nebyla. „Do značnémíry ve studentech ještě doznívá prezidentská volba a Karel Schwarzenberg byl její nejvýraznější tváří,“ míní politolog Pavel Šaradín z Palackého univerzity v Olomouci.

Jeho slova potvrzuje i student maturitního ročníku pražského Gymnázia Na Zatlance, který dal TOP 09 svůj hlas, ačkoli vůbec nečetl její program a ani netušil, že strana chce zavést školné na vysokých školách. „Kníže je sympatický,“ vysvětlil důvod své volby student, který se ale nepředstavil.

Podle sociologa Jana Herzmanna se čeští mladí voliči liší od svých vrstevníků v západní Evropě, kteří by volili levici. „U našich mladých lidí stále přetrvává odpor kminulému režimu, takže levici by nevolili,“ soudí sociolog.

V jednom ale studentské volby kopírují obecný trend předvolebních průzkumů – je to propad ODS a vzestup hnutí ANO 2011.

„Jde o důležitý signál, že toto hnutí může oslovit i prvovoliče,“ říká překvapený Jan Herzmann.

Pokračování na straně 3

Pravice u mladých vítězí. Ale už méně

Dokončení ze strany 1

Dosavadní průzkumy přitom ukazovaly, že by ANO 2011 volila spíš střední generace.

O programu strany podle sociologa Hermanna mladí moc nevědí, ale vidí okolo sebe hodně billboardů tohoto hnutí.

Naopak úspěch České pirátské strany u studentů neznamená, že je voliči pošlou do sněmovny, myslí si odborníci. Jde podle nich spíše o recesi a nechuť volit „šedé politiky“. Zvolím pravici, ale nevím koho Přiznávají to i sami studenti. „Dal jsem jim teď hlas, ale až půjdu k těm opravdovým volbám, volit je určitě nebudu,“ řekl student Tomáš z pražského Gymnázia Na Zatlance. Podpořit chce pravici. Kterou stranu, ale neví. Poradit se o tom chce ještě s rodiči.

Piráti skončili na prvním místě během loňských studentských krajských voleb.

Oproti minulým studentským sněmovnímvolbám si polepšili komunisté – z necelých 3 procent vyskočili na 4,74. Zařadili se tak těsně za ODS s 6,19 procenta hlasů.

Propadla se ale naopak Strana práv občanů – Zemanovci. V roce 2010 měli 3,06 procenta hlasů, tentokrát jen 1,75.

TOP 09 letos vyhrála hlavně u gymnazistů, zhruba třikrát méně je pak volili studenti středních odborných učilišť.

Právě u nich zvítězila Česká pirátská strana – dali jí 19,51 procenta hlasů. Na druhém místě u učilišť skončila Dělnická strana sociální spravedlnosti s 13,16 procenta.


Zdroj: Lidové noviny

Přeskočit na menu