Pravice i ČSSD ztrácí dech, Babišovo ANO posiluje, ukázal výzkum

Nový výzkum agentury STEM zřejmě nepotěší politiky TOP 09 a ODS. Vůbec poprvé se v měření takzvaných stranických preferencí dostaly obě strany pod hranici 10 %. Poklesla i obliba ČSSD, ale ne tolik, aby strana nebyla jasným favoritem voleb. Do Sněmovny by se dostalo sedm stran včetně hnutí ANO. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/vyzkum-stem-pravice-i-cssd-ztraci-ano-sili-fjf-/domaci.aspx?c=A130916_110414_domaci_jw

Výzkum agentury STEM poukázal zejména na ztrátu popularity dosavadních sněmovních stran - s výjimkou stabilní KSČM - a posílení hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše. Otázka síly této formace je poslední týdny předmětem debat, hnutí ANO totiž nasadilo poměrně velkou billboardovou kampaň a "je vidět".

I některé dřívější výzkumy naznačovaly, že pozice ANO sílí, byť se agentury neshodují, o kolik. Důvodem mohou být různé metodiky měření i statistická odchylka. STEM ji v případě menších subjektů udává v rozmezí plus minus dvou procentních bodů, u větších +/- 3 %.

Jenže pozor, je to průzkum. Neříká tedy nic jiného než toto: pokud by se volby konaly od 28. srpna do 8. září, hnutí ANO by mělo přízeň 3,2 až 7,2 % obyvatel. Přičemž není jisté, kolik z nich by k volbám přišlo (stejně jako u příznivců ostatních stran).

Pokud by však volby přesto dopadly tak, jak říká tento výzkum, jaká by byla povolební matematika? Nabízela by se například jednobarevná vládu ČSSD s tolerancí ze strany buď komunistů nebo TOP 09, případně otevřená koalice ČSSD s jednou z těchto dvou stran.

Přičemž spolupráci s komunisty na vládní úrovni zakazuje sociálním demokratům takzvané Bohumínské usnesení a spolupráci s TOP 09 jí zakázal prezident Miloš Zeman. Ten totiž pohrozil, že v případě uzavření takového paktu nejmenuje premiérem Bohuslava Sobotku ani Miroslava Kalouska, protože by to podle něj byla zrada na voličích.

Dodejme, že takovou koalici výslovně odmítají jak ČSSD, tak TOP 09. Někteří jejich političtí soupeři však poukazují na to, že na sebe tyto strany po volbách prostě mohou "zbýt."

Ze stran, které by se do Sněmovny nedostaly, získali zelení 1,9 %, Úsvit 1,6 %, Dělnická strana sociální spravedlnosti 0,9 % a Suverenita 0,7 %. Výsledek jiných stran STEM neuvedl. Plných dvacet procent voličů neví, komu by svůj hlas dalo, a devět lidí ze sta uvedlo, že by nevolilo "žádnou" ze stran.

Dotázaní respondenti nedostali žádný seznam stran, z něhož by vybírali. Při použití takových "karet" voliči často řeknou jméno první strany, které náhodně nalistují. Bez použití karet zase tratí méně známé strany, které nejsou tak dobře "zapsané" v paměti voličů. Oba systémy tak mají svá pro i proti.

Zdroj: iDnes.cz

Přeskočit na menu