Pánbu zaplať za Andreje Babiše

V předvolebních časech obvykle emoce předbíhají chladný rozum. Letos je kampaň zatím podezřele klidná – možná proto, že citovou stránku už vyčerpal Ivo Ištvan a Miloš Zeman. Proti bouři, kterou tito dva rozpoutali, jsou volby slabounkým čajíčkem.

Pokud snad někomu připadá, že titulek článku naznačuje jistou emoční labilitu autora, tak se jej pokusíme uklidnit: ne, Chlívek nechce Andreje Babiše prezidentem, jeho hnutí nepovažuje za optimální volbu a v neposlední řadě nepopírá ani jeden z široce diskutovaných argumentů proti Babišovu projektu. A že se jich v tomto listu sešlo již požehnaně. Přesto jsme v Chlívku spíše rádi, že tu „něco jako ANO“ je.

Už žádné blondýny V podstatě všechny argumenty proti Babišovi platí. Jeho minulost za totality je, řekněme, podezřelá. Rychlost vybudování chemicko-potravinářského impéria naznačuje – a on sám to nijak nepopírá –, že musel vstupovat do užších kontaktů i s politiky, jejichž pověst nebyla nejčistší. Program jeho hnutí je více než nejasný. Přesto píši: pánbu zaplať za Babiše. Z jednoho velmi dobrého důvodu: v té hromadě levicového populismu pánbu zaplať za trochu toho poctivého populismu pravicového.

Námitku, že tu máme akci Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, kterou svým osobitým způsobem podporuje bývalý prezident a zakladatel ODS Václav Klaus, nebereme vážně – to vskutku není projekt, který by oslovoval významný segment čtenářů Hospodářských novin. (Mimochodem, je pozoruhodné, jak špatně dopadají strany podporované jinak oblíbenými prezidenty: v minulých volbách neuspěli Václavem Havlem podporovaní zelení ani Václavem Klausem preferovaní svobodní; a i teď, když se prezident Miloš Zeman těší veliké podpoře, se jeho Strana práv občanů – Zemanovci potácí na hraně zvolitelnosti.)

Přelétavý, leč poměrně inteligentní volič, který nechce volit bývalou vládu ani Zemanův spojený levicový blok, tu má možnost dalšího experimentu. A pro autora je překvapivé, kolik úspěšných lidí na Andreje Babiše reaguje pozitivně, místy až s nadšením (podle agentur STEM i ppm factum hnutí ANO osciluje kolem desetiprocentní podpory).

Babišově akci lze k dobru přičíst jednu věc: opravdu to nejsou „nová véčka“. Nemají vpředu nastrčené dlouhonohé blondýny, jejichž úkolem je zlákat naštvané mladé chlapce u monitorů, ani televizní „investigativní star“, na niž pozitivně reagují zejména některé dámy.

Babiš ulovil dospělé a zralé lidi, u nichž je poměrně velká naděje, že budou používat svůj vlastní mozek a nebudou jako Kateřina Klasnová opakovat slova supergurua. Jak Pavel Telička, tak Jiří Zlatuška jistě vědí, že kariéra v rámci ANO je jen částí jejich životní dráhy…

Druhým významným plusem Babišova hnutí je jeho vlastní byznys. Zatímco VV byly promyšleným projektem několika pražských obchodníků s vlivem, o jejichž konkrétních zájmech nikdo nic nevěděl, u Babiše přesně víme, jaké má obchodní potřeby. Na první pohled: dotace na zemědělskou prvovýrobu (a samozřejmě na biopaliva), nízké sociální odvody, et cetera et cetera.

I třetí plus lze odvodit od jeho byznysu: zatímco každý tradiční straník musel „přivést do partaje peníze“, u Babiše to zatím neplatí. To největší riziko je samozřejmě obrovské: netušíme, jak se Babiš bude v politice chovat, zda nebude chtít zemi proměnit v jeden velký Agrofert.

Sázka na pár osobností Protiargument je jasný: pokud se stanou poslanci a složí svůj slib, ani bývalý novinář Martin Komárek, ani neprávem vězněná náměstkyně Věra Jourová, ani bývalý rektor a senátor Jiří Zlatuška, ani bývalý vyjednavač a eurokomisař Pavel Telička nebudou skákat, jak jeden svérázný šéf partaje píská.

Konzervativní Chlívek Andreje Babiše a jeho hnutí volit nemůže – ale nad opačným názorem se pohoršovat nedovede.

Zdroj: Hospodářské noviny

Přeskočit na menu