Jen hlupák nemění své názory a rozhodnutí

Já své názory podle vývoje situace měním, připouští podnikatel a šéf politického hnutí ANO Andrej Babiš ve třetím díle seriálu předvolebních rozhovorů MF DNES s lídry kandidujících stran a hnutí. Říká, že ve volbách uspěje, pokud mu lidé uvěří.

Když jste své hnutí zakládal, tvrdil jste, že do politiky nepůjdete. Proč jste slib nedodržel a rozhodnutí změnil?

Tak slíbil... Byl jsem tam nový, tak jsem se domníval, že to tak může fungovat. Časem se však ukázalo, že to není možné, že musím být vpředu a nemůžu se schovávat za nějakého Radka Johna.

Stává se vám často, že takto zásadně změníte svůj názor?

Jen hlupák nemění své názory a rozhodnutí. Já své názory měním. Někdo se musí obětovat, tak se nedá nic dělat.

Před týdnem jste zveřejnili dvanáct tezí, které představujete jako jakýsi váš program, mnoho konkrétního v nich však není. Co tedy chcete prosadit?

Nemyslím, že tam není nic konkrétního. Ten program je podobný, jako mají ostatní. My slibujeme, že se zasadíme o lepší výběr DPH, máme analýzy, že vybereme o 60 až 70 miliard víc. A ty pak použijeme na důchody. Chceme milion dalších věcí, které slibují i některé další strany, ale nikdy to neudělaly.

Jak byste vybral víc na DPH?

To je jednoduché. Když jsem četl, že v některých městských částech Prahy chodí daňová kontrola jednou za 320 let a ve Voticích jednou za dva roky, tak kdybych byl ministr financí, řekl bych: Podívejte se, kolik firem se tam přestěhovalo za posledních 10 let, a vezměte tam 200 nových kontrolorů.

Váš nástup připomíná jinou stranu, Věci veřejné. Jaký je mezi vámi rozdíl?

Stranu Věci veřejné založili dva kmotři. Dali Vítu Bártovi 250 milionů, on si sepsal etický kodex, kde bylo napsáno, jak budou krást, pak podepsal se svými kandidáty směnky. Já nejdřív něco dokázal, financuji naši stranu ze svého, mám 450 sponzorů na webu s plným jménem, jsem jediný, kdo to dělá. Rozdíl mezi námi je evidentní.

Ta paralela tam přesto je...

Není. Já to dělám dva roky, Bárta to dělal tři měsíce, řídil to pomocí pseudoelektronických členů. My máme 14 krajských, 91 okresních, 25 územních organizací, máme 1 100 členů, kteří tam přišli normální demokratickou cestou. Vím, o čem mluvím, také jsme zažili na sněmu pokus o převzetí strany, kdy kdosi po telefonu ovládal 40 procent lidí SMS zprávami.

Na tom sněmu, o kterém hovoříte, byli demokraticky zvoleni místopředsedové. Vy jste si je pak předvolal a oni poté raději sami rezignovali. To vám připadá jako demokratické řízení strany?

Oni nebyli demokraticky zvoleni. Ty lidi tam někdo řídil SMS zprávami, ten člověk nabízel posty výměnou za změnu stanov a tak dále.

Bývalá místopředsedkyně Hana Greplová vás kvůli tomu označuje za diktátora. Vy se tak necítíte?

Ne. Byla zneužita těmi kmotry. My jsme schvalovali ty kandidátky jako výbor, já do toho vůbec nezasahoval.

Bártova strana byla založena na zaměstnancích detektivní agentury ABL, vy máte čtyři lídry, kteří jsou spojeni s vaším Agrofertem. Kromě vás je to Jaroslav Faltýnek, Radka Maxová, Richard Brabec. Tam nevidíte podobu?

Já zakazoval svým lidem, aby se angažovali politicky, protože jsem věděl, že někdo bude vést tyto řeči. Vyhodil jsem z kandidátek plno lidí. Řekl jsem jim, ať si rozmyslí, zda chtějí být v Agrofertu, nebo půjdou do politiky. A Faltýnkovi jsem vděčný. Proč by tam nemohl být, když já jsem politicky nepolíbený a on je zkušený?

Pokud byste se do Sněmovny dostal, tak se vzhledem k velikosti vašich firem ocitnete v permanentním střetu zájmů. Uvědomujete si to?

Nebudu v žádném střetu.

Vaším cílem je snížení DPH na potraviny a tisk, chcete se zasadit o obnovení zelené nafty. To všechno jsou komodity, na nichž vyděláváte. Nejsou snad tyto změny pro váš byznys důležité?

Zelená nafta pro naši skupinu neznamená nic zásadního. Proč by měli být čeští zemědělci penalizováni, když ji všude jinde v Evropě zemědělci mají?

Jedna z vašich programových tezí se soustředí na váš další byznys, a to jsou potraviny. Píše se tam o zastavení dovozu nekvalitních potravin ze zahraničí. To by vám hodně pomohlo, že?

Není to zase tak zásadní. A určitě tam nepíšeme o zastavení.

Tady v programu to je napsané.

Tak nevím, kdo to tam napsal, je to špatně. Nevím, kdo by měl moc zastavit dovoz z Evropské unie.

Třeba váš Jaroslav Faltýnek, kdyby byl ministrem zemědělství. Ten by tu moc přece měl, ne?

I kdybych měl většinu nebo byl v pozici, že bez nás tu většinu nikdo nezíská, tak vám garantuji, že nikdo z našeho hnutí nebude ministr zemědělství. Podle mě to Toman dělá skvěle, když říká: „Zastavme dovoz levných polských potravin.“

Celý život pracujete v zahraničním obchodu. Nepřipadá vám zvláštní najednou říkat, že je dobré ho omezit?

Já nic nechci řešit omezováním zahraničního obchodu.

Tleskáte ministru Tomanovi, že chce omezovat dovozce z ciziny.

Je to jeho nápad, ale já říkám, že je dobrý. Zkuste si podnikat v domácích potravinách v Česku. Je to zlý sen. Je to o tom, kdo si co v Bruselu vylobbuje.

Chcete, aby naši zemědělci měli z Unie stejné dotace jako ti francouzští. Je to rozumné?

Proč by se neměli mít stejně? Vždyť to nejsou naše peníze, to jsou peníze Bruselu.

Česko přece do unijního rozpočtu tyto peníze posílá. Kolik jako podnikatelská skupina přijímáte evropských dotací?

Dostáváme stejně jako každý zemědělec, 5 500 korun za hektar. Celkem je to asi půl miliardy.

Budete prosazovat v politice další zvyšování dotací?

Ano. Pro české zemědělce.

Na mítinku v Plzni se vás divák zeptal, zda zvýšíte minimální mzdu. Vy jste nevěděl, oč jde, a tak jste mu kývl na to, že by měla být 15 000 korun. Už víte, o jaký ekonomický nástroj se jedná?

Už jsem se to naučil. Myslíte, že jsem člověk, který umí všechno?

U podnikatele vašeho formátu bychom čekali, že budete mít vypracovaný špičkový ekonomický program. Nemáte ho, proč?

Tak ten se vypracovává, máme na to lidi, nemůžu být u všeho.

Říkáte, že v případě svého vládního angažmá chcete řídit stát jako firmu. To by ovšem znamenalo autokratické vládnutí. Jak byste si poradil se svobodnou vůlí rozhodování poslanců?

Ale já nebudu nic řídit, já budu nejspíše v opozici. A pokud by nastala situace, že budeme ve vládě, já budu zastávat jedině ten post, kde na to budu mít vliv.

To je které místo? Premiér?

Ne, ministr financí. Ten rozhoduje o penězích. Rozpočet bych dělal úplně jinak, podíval bych se, na čem kradou.

Ten rozpočet by vám ale musel někdo schválit, a to jsou ti poslanci. Uznáváte vůbec demokratické principy řízení státu?

Uznávám. Tak my si prostě počkáme a za čtyři roky, kdy budeme pracovat pro lidi, ty volby vyhrajeme.

Jak byste si zajistil jednotu svého poslaneckého klubu?

Já ty lidi přesvědčuju. A ti lidi mě buď akceptují, nebo ne. Když od nás někdo něco ukradne, nebudu jako ostatní politici. Já toho člověka navrhnu na vyloučení. A pokud ho hnutí nevyloučí, tak já půjdu pryč. Přece si nezkazím pověst.

Léta jste byl v úzkém kontaktu s politiky, které teď kritizujete. Jak byste charakterizoval svůj vztah se Stanislavem Grossem?

Stejně jako k Nečasovi, Kalouskovi a ostatním. Já jsem vždycky volil ODS. Jenže ta ODS, co tam nastoupili Dalík a Janoušek, to je historicky katastrofa.

V roce 2010 den před volbami se sešla Sněmovna, odhlasovala zákon o ovzduší, který byl velmi důležitý pro vaše podnikání. Zachránil vám investici s biopalivy. Jak se vám to povedlo?

Představte si, že telefonem. Proč bych politikům nemohl volat? Vždyť to jsou moji zaměstnanci. Zvolili jsme si je ve volbách.

Takže 160 poslanců, kteří na schůzi přijeli pouhý den před volbami, přijelo jen kvůli tomu, že jste jim zavolal?

My jsme volali Kalouskovi, a já nevím komu dalšímu, dělala to hlavně agrární komora. Proč bych se toho nezúčastnil? Co je na tom špatného, volat politikům, to je hned korupce?

V současné době spravují Česko tři bývalí komunisté: prezident Miloš Zeman, premiér Jiří Rusnok a šéf Senátu Milan Štěch. Je to něco, čím se podle vás, také bývalého komunisty, máme 24 let po pádu režimu zabývat?

Nejsem komunista, já byl jen člen strany. Moje máma dospěla k názoru, že bych se měl, abych byl úspěšný v zaměstnání, stát členem KSČ. Tak jsem se stal členem. Lidi ta minulost už vůbec nezajímá, my jsme jeden z mála národů, který se v tom stále pitvá. Já byl jen řadový člen, takových v Československu bylo 1,7 milionu. Nikdy jsem spolupráci s StB nepodepsal, naopak mě vyšetřovali kvůli dovozu fosfátů, můj svazek byl veden uměle.

Sám ve svém životopise píšete o stycích s StB z důvodu výkonu své funkce v zahraničním obchodě. Teď tvrdíte, že si svazek vedli uměle?

Samozřejmě, když mě předvolali, tak jsem tam neměl jít? To bylo normální v podnicích zahraničního obchodu.

Stála vám ta kariéra za to, že jste se spojil s režimem?

Já nebyl spojen s režimem. Tady žilo pět milionů lidí v rodinách komunistů. Kolik bylo těch havlovců? Tři sta?

Většina lidí v této zemi do KSČ nevstoupila. Stálo vám to za to?

Ale já už řekl, že toho lituji. Mně bylo tehdy dvacet let, já to vůbec nevnímal. Kde jsem si měl přečíst, že ten režim postihoval lidi, že nemohli studovat? Já ani nevěděl, co ta StB je. Měli jsme prostě v podniku nějaká pravidla a ta jsme museli dodržovat. Takový byl režim.

Platí, že byste s komunisty nevládl?

Samozřejmě.

Koho z kandidujících stran považujete za přirozeného partnera svého hnutí, uspějete-li?

Myslím, že v KDU-ČSL jsou slušní lidé.

Vládl byste s ČSSD?

Ne, pokud chce sociální demokracie zvyšovat daně, tak my s nimi nebudeme. To je pro nás základní bariéra.

Budete své hnutí podporovat dál i v případě, že vám to v těch volbách nevyjde?

Já myslím, že nám to vyjde. Nikdo jiný nemá na mítincích tisíc lidí, jako jsem měl v Olomouci. Poptávka po změně je obrovská. Teď jde o to, jestli mi ti lidé uvěří.

Jana Blažková, politická reportérka MF DNES a Jiří Štický, vedoucí ekonomické rubriky MF DNES


Zdroj: MF Dnes

Přeskočit na menu