Já a premiér? Ne, ale šance vyhrát tu je

V Lidových novinách vyšel velký rozhovor s Andrejem Babišem. Jemu a hnutí ANO patřily přední strany.

Podnikatel Andrej Babiš má velké politické ambice - uspět ve volbách a zahýbat daněmi...

Jako hlavní cíl pro rok 2014 si Andrej Babiš plánuje přerod z byznysmena v politika.

Hnutí ANO 2011 prý může ve volbách získat až 15 procent hlasů. Ani tak by miliardář ovšem ve sněmovně neusedl -jako lídr hnutí zařídí finance, vybere vhodné tváře, sám se ale bude držet v ústraní.

LN: Aktuálně graduje debata o programu hnutí ANO 2011, s nímž půjdete do voleb. Jaké téma považujete jako lídr za klíčové?

Andrej Babiš: Chceme spravedlivý stát a dodržování pravidel. To se nyní neděje. Politici musejí začít u sebe, nemají mít imunitu, naopak by měli předem podávat majetkové přiznání. Za sebe i za rodinu. Ve výsledku bych se rád přiblížil ideálu, jakým charakterizoval politika Aristoteles. Tedy že má být vzorem všech - co se týče pracovitosti, moudrosti a morálky. Je třiadvacet let po revoluci a já nemám pocit, že u nás takoví lidé v politice jsou. Naopak. Většina jde do politiky kvůli tomu, aby se nějak přiživila, či ještě hůře, aby si nakradla.

Proč míříte do politiky vy sám?

Chci, aby stát začal někdo opravdu řídit ve prospěch občanů. Není potřeba jen tupě šetřit, jak to nyní vidíme kolem sebe, ale vybírat daně, použít je ve prospěch všech a správně je investovat. Nevybrané daněamrhání penězi nákupem zbytečností představují obrovský balík peněz, který nám uniká. Když bude stát důsledně dohlížet na dodržování pravidel, zjistí se, že tu leží na zemi až 200 miliard korun ročně.

Jak je ale z té země sebrat?

Třeba i tím, že se daně sníží, aby tolik nezatěžovaly a nenutily poplatníky k daňovým únikům. My jediní říkáme, že chceme snížit DPH. Ani sociální demokraté, kteří nejdříve křičeli, už to dnes nechtějí.

Jaké sazby budete před volbami na billboardech prosazovat?

Dolní bych vrátil na 10 procent. A horní zpět na 20 procent. Jak máme konkurovat v potravinářství, když v Británii je DPH na potraviny nulová? Nebo v Polsku, kde na maso činí DPH tři procenta, a u nás 15 procent? DPH je vysoká na léky, knihy a další důležité věci pro každodenní život občanů.

Fajn, kde na to ale vezmete?

Musíme ty daně nejdříve vybrat a zároveň je snížíme.

O to se zajisté snaží i stávající garnitura politiků. Jak zaručíte, že se to podaří právě vám?

Celý život u mě platí, že co říkám, to udělám. Řekl jsem, že založím týdeník, udělal jsem to. Řekl jsem, že vybuduji politické hnutí, tady je, máme sto organizací. Řekl jsem, že půjdeme do voleb a taky půjdeme, je to hlavní cíl...

... řekl jste kdysi také, že volby vyhrajete.

Jsem realista. Pokud by se všichni, kteří mají plné zuby porevolučních politiků, spojili, tak společně je šance volby i vyhrát. Ale to teď není podstatné. Chci hlavně s hnutím uspět.

To znamená co?

Oslovit lidi, kteří mají stejné smýšlení. To je největší problém, nadáváme, ale neumíme se sjednotit. Podívejte se na Polsko, jak jednotně bojuje za image svých potravin. Polská velvyslanectví, Poláci v Bruselu, šéf tamní potravinářské komory...My umíme bojovat nejlépe sami proti sobě.

Boj dovnitř se ale nedávno odehrál i přímo ve vašem hnutí. Měsíc po sněmu má ANO 2011 polovinu nových tváří v předsednictvu, aniž by se to nějak zdůvodnilo. Co se stalo?

Sám jsem byl překvapen, zaskočilo mě to. Neřešil jsem, kdo má a nemá být v předsednictvu, protože by se říkalo, že si to Babiš zase rozhodl a nadiktoval...

Teď to ale tak vypadá, navíc sami odcházející lidé to říkají. Nebo jak navenek vysvětlíte nezvyklé personální zemětřesení?

Není nic demokratičtějšího než ANO 2011. Byla to chyba v komunikaci hnutí. Jeden z krajských předsedů sám nabídl rezignaci, když viděl, že jeho osoba hnutí rozděluje. Zároveň ale zůstává členem. Vše, co se stalo potom, už byla jen reakce na jeho odchod z vedení.

Odmítáte, že byste si diktoval, kdo má být ve vedení hnutí?

Samozřejmě že nic nediktuji. Náš sněm mě samotného překvapil. Po něm vzkypěly vášně, ale za dva týdny se to uklidnilo. Je to tím, že se navzájem ještě pořádně neznáme, nikdo tu nepostavil tak rychle regionální strukturu, jakou máme my. Máme své porodní bolesti, plno členů mělo jiné představy o kompetencích a rozhodování, to uznávám. Jenže demokracie přece není anarchie. Mojí chybou bylo, že jsem se lidem v hnutí dostatečně nevěnoval, teď je to už ale v pohodě a chci to napravit.

Takže jste nerozhodl, kdo bude v čele hnutí?

Jak? Rozhoduje celostátní sněm. Já nejsem děd Vševěd, abych všechno rozhodoval sám. Asi rozumím zemědělství, potravinářství, exportu, průmyslu, jsem obchodník, umím řídit. Dal jsem si za úkol oslovovat osobnosti, které jsou lepší než já a rozumí věcem, kterým já nerozumím. Stejně to dělám léta v Agrofertu.

Nemůže vám tohle uškodit?

V čem?

Třeba v tom, že veřejnost je po očekáváních od Věcí veřejných z voleb 2010 zklamaná z modelu politické firmy.

Já ale nejdu do politiky vydělávat peníze pro Agrofert, jak se o to snažil Bárta pro svoji ABL. Vybudoval jsem v této zemi největší privátní firmu bez kuponové privatizace a státní privatizace, porovnávat mne s ním je směšné, podle médií jsem dost bohatý a nemusím krást.

Říkáte ale, že povedete stát jako Agrofert, tedy jako firmu

Řídit stát jako firmu znamená řídit stát ve prospěch státu a občanů tak, aby byl jako úspěšná firma. Vidím, že jste mě nepochopil, nejste sám. Mluvím o metodách řízení, které používám i v Agrofertu, kde jednotlivé firmy řídí odborníci. Úspěšnější pomáhají slabším a vše to dohromady dává úspěšný celek. Principy firemního řízení se využít dají. To si vysvětlujeme i v rámci hnutí. A že v něm není dost demokracie? Dva měsíce jsme řešili jen název, ve firmě bych to rozhodl za pár vteřin...

To je asi trochu něco jiného.

Je a není. Já si poradit nechám, ale od odborníků. Vždyť to je princip toho, co říkáme! Politici mají ideje a vize, profesionálové musejí najít cesty, jak se k nim nejlépe dostat a realizovat je. Lidé, kteří vedení našeho hnutí opustili, tento princip nepřijali. Měli pocit, že budou jako politici rozhodovat o něčem, co přísluší profesionálům. Pochopil jsem, že si to musíme vysvětlit mezi sebou, pak to vysvětlíme i voličům.

Když jsme u vedení hnutí, kolik budete mít peněz na úspěch ve volbách 2014?

Kolik bude třeba. Jsme jediná strana, která má podle výroční zprávy zisk 24 milionů korun.

Kolik do kampaně investujete? Deset milionů? Stamiliony? Více?

Peníze nejsou podstatné. Zkrátka tolik, kolik bude třeba, abychom uspěli. Ale nechci, abyste psali, že si Babiš všechno platí. My máme 420 sponzorů, tedy více, než mají všechny zbylé politické strany, a to i včetně všech prezidentských kandidátů dohromady za minulý rok.

Dobře, co tedy pokládáte ve volbách za úspěch?

To závisí na tom, s jakými dalšími občanskými iniciativami a hnutími se nám podaří spojit. Velký neúspěch by byl, kdybychom se do parlamentu nedostali vůbec.

Skončilo by tím vaše politické angažmá?

Pro mě osobně by to byl v politice určitě konec.

A váš odhad, co budete dělat v létě 2014 - sedět ve sněmovně?

To bych neseděl v žádném případě. Nechci být poslancem. Vím, že to zní blbě, když jsem lídr, ale myslím, že budu hledat způsob, jak být lídr, a nebýt poslanec.

Právě, lídr bývá většinou kandidát na premiéra.

Teď, když levice přemýšlí, že to převálcuje jako premiér Fico na Slovensku, nemá smysl mluvit o postu premiéra. To by bylo úsměvné.

Přitom jste říkal, že do dvou let předáte Agrofert. Neměla to být tedy přeměna z byznysmena na politika?

To má být něco jiného. Dříve jsem si myslel, že pravda a láska opravdu zvítězí, ale to se nestane. Myslel jsem na styl života, který vedu. Vstávám denně v pět, od šesti cvičím, pak celý den pracuji. Chci to změnit. Žít normálně. Nemám ale ambice být prezident ani premiér. Chci jen docílit toho, aby stát fungoval podle pravidel a dalo se v něm podnikat a dobře žít, Češi mají na víc, byli jsme elita Evropy. Vím, že nejsem ideální lídr, kdybych ale hledal za sebe cvičeného medvěda, vybral bych si nějakého Radka Johna jako VV. Tak by to bylo horší, nechci se schovávat.

U vás se útočí hodně na minulost. Jak vypadá spor se slovenským Ústavem paměti národa (ústav tvrdí, že Babiš byl důvěrníkem StB, pozn. red.), který jste chtěl žalovat?

V červnu mám soud. Tam se pravda ukáže.

Nebojíte se, že na vás kvůli tomu budou soupeři útočit podobně jako třeba na Jana Fischera před prezidentským kláním?

Ne, protože já jsem v pohodě, jsem vyladěný. Nic nepotřebuju, o nic mi nejde, ego mám naplněné. Jsem dost bohatý. Nepotřebuju si na nic hrát, nic si dokazovat. Když neuspěju v politice, kolegovévAgrofertu i má rodina budou slavit.

Tak tedy napřímo: hledáte ještě nějakého lídra, či jím budete do voleb vy?

Opakuji: když se dostaneme do situace, že budu hnutí na obtíž, nemám problém to předat. Nebo když se najde někdo, kdo hnutí prospěje víc než já. Zatím se učím, konzultuji, ptám se na názory expertů, děláme průzkumy, na co veřejnost reaguje. Vím, že z hlediska „personálního profilu“, myslím toho předrevolučního, nejsem pro Čechy ideální lídr. Ale jsem urputný a pracuji na sobě.

Kdo by byl pro vás tím ideálním lídrem?

Nebudu nikoho jmenovat, ti lidé se hned ocitnou pod velkým tlakem establishmentu, jako jsem nyní já.

Zkusíme to my. Lanařil jste ekonoma Vladimíra Dlouhého?

Jednali jsme o spolupráci, ale nedohodli se. Jsou další možní kandidáti. Celé léto jsem vyjednával i s profesorem Švejnarem, uznávám ideje ekonoma Pavla Kohouta, ale s nikým není nic domluvené.

Kdyby ANO 2011 uspělo, chodil byste za něj na politická jednání, nebo byste se držel stranou?

Nevím, uvidí se, jak na tom budeme. Potenciál hnutí, když by to všechno fungovalo, je 15 procent. Poptávka po změně tu je. Tuzemská pravice je historicky spjatá s korupcí. ODS, VV, to je totální korupce, topka lidi nakonec také zklamala... A celá slavná pravice nám navýšila DPH a další daně.

Postavíte kandidáty hnutí do voleb i pro evropské a komunální volby?

Uvažujeme o tom. Zejména do těch evropských. V regionech budeme kandidovat tam, kde budeme mít pocit, že máme dobré lidi. Minimálně to bude Praha. Ale hlavní cíl jsou parlamentní volby 2014.

V Praze bodoval při prezidentské volbě Karel Schwarzenberg, kterého jste otevřeně před volbou podpořil. Budete spolupracovat i s jeho vznikajícím fórem?

Pana Schwarzenberga neznám. Podpořil jsem ho, ale v parlamentních volbách budeme soupeři.

Propojení nepřipadá v úvahu?

Zatím jsme politickým stranám spíš pro smích. Ale to jsem nakonec v minulosti byl i v byznyse. Mám podobné výzvy rád.

Jak vycházíte s novým prezidentem Milošem Zemanem?

Nejdřív jsem měl obavy, ale teď si myslím, že Miloš Zeman může být nejlepším prezidentem od revoluce. Aspoň já to tak vnímám.

Už jste se spolu sešli?

To ne.

Proč si to tedy myslíte?

S řadou věcí, které říká Zeman, souhlasím. Majetková přiznání, investice, přímá volba starostů a hejtmanů. Navíc Zemanova vláda byla úspěšná. Pan Grégr byl dobrý ministr, pan Fencl taky. Mertlík se mu moc nepovedl, Špidla taky ne. Ano, je tam v minulosti Šloufův stín, to bylo jediné velké negativum. Zeman je skvělý rétor. Člověk, který by chtěl to, co říká, dělat, ale chybí mu realizátoři. Ve středu seděl se zemědělci a podporuje nás. Navrhuje, abychom založili svůj obchodní řetězec. Dobrá myšlenka, ale má dvacet let zpoždění. Pan Klaus zemědělci pohrdal a v potravinářství říkal, že vše dovezeme. Jak budeme živit národ za dvacet let, nedomyslel.

Stále si stojíte za tím, že české potraviny jsou levné a kvalitní zároveň?

Říká to i statistika EU Eurostat. Máme páté nejlevnější potraviny bez akčních cen. Na tom trvám. Máme levnější potraviny než v Německu. Třeba jogurt Florian stál před Velikonocemi v jednom obchodě v akci 4,90 Kč a měli jste vidět ty fronty - jako za komoušů na banány.

Jedl jste toho Floriana někdy? Co jste vlastně dnes snídal?

Ráno jsem měl ovesnou kaši od Emka, mimochodem české firmy. Florian je nejlepší český jogurt a dávám si ho v 10.30. Jsem momentálně na dietě. Jím i další naše výrobky: Vodňanské kuře, to je super kvalita. Jím i naše salámy. A proč bych nejedl? Čeští potravináři neměli nikdy žádný problém se zdravotní závadností svých výrobků. Za koninu v našem salámu mohl dodavatel masa z Itálie, kterému jsme věřili. Bohužel. V Česku ale nikdy nebyl problém s listerií, natož s jedy na potkany. Akromě metanolu nikdy nedošlo k ohrožení zdraví obyvatelstva. V Polsku máte skoro každý měsíc něco.

Autoři: JAN KÁLAL, VLADIMÍR KŘIVKA

Zdroj: Lidové noviny, ceskenoviny.cz, denik.cz, finance.cz, tn.cz

Přeskočit na menu