Hostem Frekvence 1 byl podnikatel Andrej Babiš

V neděli 21.4. si povídal moderátor Luboš Xaver Veselý s předsedou ANO Andrejem Babišem. Přinášíme výběr.

Pane Babiši, vy jako člověk, který velkou část svých aktivit jaksi má závislou na počasí, myslím tím třeba i zemědělskou výrobu a řadu těch věcí, máte radost z toho, jak je venku? Že už to vypadá, že začalo jaro?

No, určitě, určitě. Myslím, že v zemědělství byli z toho už nervózní, že ta zima tak dlouho trvala a jsme rádi, že konečně teda můžeme vyjít na pole a zasít a snad bude i úroda.

A takový ten chlapský pocit, že na vás takzvaně jde jaro, to zažíváte?

Hm, nevím, jako ani ne. Ale u nás na farmě se rodí samé zvířata, přiletěl i čáp, tak máme radost jako.

Přiletěl i čáp? Jo, vy máte ve výbavě i čápa?

No. Máme, tak my tam jsme partnerem farmy a tam vlastně lítá čáp. Minulý rok přiletěl 29. března a teďka přiletěl, myslím, před 4 dny.

Hm, podle, podle vás téma takzvaných kvalitních potravin, to se dnes a denně v Čechách a v poslední době, nevím proč, probírá v médiích. Je to dobře, že se o tom tolik mluví a není to náhodou jenom nějaká mediální hra?

Tak, je dobře, že se o tom mluví. Protože si myslím, že lidi by měli vědět, co jí, co u nás teda nefunguje. Protože náš hlavní problém v Čechách a co my, český výrobci potravin, bysme chtěli hlavně změnit, je, aby na každý potravině byl nápis, ve které krajině byla vyrobená a jaké je jméno výrobce. To se dneska neděje. Takže za to chceme bojovat a chceme vlastně naše politiky přesvědčit, aby tohle zařídili, aby české občané věděli přesně, kde ta potravina byla vyrobena. Protože když například dovezete z ciziny potravinu do Čech na sklad a jí například, nevím, rozkrojíte a znovu zabalíte, tak vlastně se stává českou potravinou a to si myslím, že je špatné.

Hm, a co teda chybí? Chybí zákony nebo...

No, chybí, no ne, dneska ten zákon říká, že tam má být jméno toho, kdo to uvádí vlastně do oběhu. To je, to je ten řetězec, ten maloobchod. Je tam samozřejmě často i evropská vlajka, já si myslím, že evropská vlajka, vlajka Evropské unie by tam neměla být, že by tam měla být teda vlajka toho státu, co to vyrobil. Tam by mělo být napsáno, kde přesně. No, a potom by tam mělo být hlavně jméno výrobce, a to si myslím, že i v prodejně, kde je pultový prodej, jo. Kde už teda například ten, ta šunka je nakrájená, tak by to mělo být přesně napsáno, vyrobila to taková firma a sídlí v krajině X.

A jak je to ve světě, pane Babiši? Třeba ve zbytku Evropské unie?

No, tak je to, je to různě. Já teď jako přesně nevím, ale samozřejmě pro maloobchod, který prodává ve vícero státech Evropy, je výhodné, že tam vlastně můžou mít ty flexibilitu, že vlastně si může vzít vícero dodavatelů a nemusí prakticky měnit ten obal.

Hm, a takové ty mediální aktivity předsedy Věcí Veřejných pana Bárty, byť vy se tak úplně nemusíte mezi sebou, alespoň soudím z různých výstupů v médiích, považujete za prospěšné to, co dělá pan Bárta? Že upozorňuje pořád na ten problém potravin?

Já myslím, že pan Bárta jako notoricky lže a je to jedno z největších negativ jako české politiky a on zoufale se snaží jako udržet v tý politice, tak jako upozorňuje na to a samozřejmě co říká, že jsou, a vyzývá vlastně české občany nakupovat v zahraničí, je nesmysl, protože podle Eurostatu v Čechách jsou páté nejlevnější potraviny v Evropě, to je statistika Evropské unie, a kdyby se zohlednily i nákupy v akcích, tak určitě patříme z hlediska cenové úrovně mezi nejlevnější v Evropě. Takže není, není to jako pravda.

A v čem teda lže? V téhle té věci a ještě v něčem jiném?

No, lže hlavně v tom, že my výrobci, český výrobci určujeme cenu na pultě, to je taky nesmysl, protože já si myslím, že i malé dítě ví, že ten obchod určuje tu cenu a teďka před velkou nocí se prodával nejlepší jogurt český, Florian, náš jogurt, v akcích. A normálně stojí 11,90 a prodával se za 4,90 a samozřejmě tím ty řetězce vlastně přitahují zájem zákazníků, dělaj to šikovně, akorát samozřejmě se často stává, že to vlastně prodají pod nákupní cenu a potom vlastně to dává úplně jiný obraz o tom výrobku. I když je stejnej. Jestli je v akci nebo normální.

Hm, no, a takzvaná, takzvaný potravinový inspektor, což je teď na televizi Nova, nevím, zda to občas sledujete ve zprávách, kdy chodí do řetězců, do všech možných obchodů a hodnotí tam potraviny, co si o tom myslíte? To je dobrá věc?

Tak, já si myslím, že jako téma potravin je dobrá věc. My určitě, my český výrobci jsme se teďka nějakým způsobem sdružili a chceme vlastně bojovat proti těm desinformacím, že by Češi vyráběli špatné potraviny. My jsme nikdy neměli žádný zásadní zdravotní skandál. Až teda na methanol, ale předpokládám, že všichni souhlasíme, že alkohol není základní potravina. Takže nikdy jsme neměli jako jed na potkany nebo listerii a tak dále. Takže i naše Státní veterinární správa, když vysílá naše inspektory do Evropské unie, tak samozřejmě vidí ten velký rozdíl a český potravináři jsou na tom velice dobře. Jiné téma je samozřejmě kvalita potravin, kde teda bohužel v Čechách jde hlavně o cenu a my samozřejmě umíme dělat šunku, kde je 98 procent masa, no, ale když si někdo přeje šunku, kde je jen 50 nebo 60, no, tak vyrábíme to, co obchod chce a obchod asi prodává to, co chtějí lidi a oni to kupují. Takže, takže je nesmysl, jak říká pan Bárta, že bysme my něco určovali. V médiích často jsou různé desinformace, například o podílech na trhu, hlavně našich výrobců v rámci Agrofertu a my, my v podstatě například v pečivu máme 17 procent nebo v mouce 12 procent. A řetězce si to vozí z celého světa. Takže říkat, že my o něčem rozhodujeme, samozřejmě jako není pravda.

No, a znamená to, pane Babiši, že obchodní řetězec, pro příklad já nevím, Tesco nebo co všechno existuje. Je to třídní nepřítel vás dodavatelů?

Vůbec ne. Prosím vás, my, jako já teďka mluvím za sebe. My nechceme, aby naše vztahy s řetězcemi řešil zákon nebo politici už vůbec ne, protože tomu vůbec nerozumí. Samozřejmě politici to měli řešit hned po revoluci, jo. Protože tady vlastně vznikly sítě absolutně bez nějaké regulace. Co na rozdíl od Rakouska nebo Švýcarska je velký problém, protože my máme největší koncentraci maloobchodní sítě v Evropě. My máme 115 čtverečních metrů na tisíc obyvatel. No, a samozřejmě dneska už je pozdě, pan prezident Zeman má jako dobrý nápad, aby, aby český zemědělci a potravináři se družili a udělali si svůj řetězec, akorát ten nápad má 20 let zpoždění, takže to má řešit pan premiér Klaus na začátku 90. let. Takže my nechceme, a my jsme ani jako Agrofert nelobbovali za zákon o tržní síle a paradoxně pan Bárta říká, že je nám výhodný a vůbec to jako není pravda. Ten zákon platí pro všechny, samozřejmě ten zákon pomohl nám i malým výrobcům, že teda je tam ta splatnost, která má být dodržována, nejsou tam například vratky na rohlíky a tak dále. Pomohlo to výrobcům, ale není to zásadní na ty vztahy. My musíme vyrábět kvalitní potraviny, dodávat je načas, aby ten řetězec měl zájem je koupit a hlavně aby kupovali naši občani.

No, a vy se jako Agrofert, pane Babiši, nezabýváte myšlenkou, že byste prostě a jednoduše zorganizovali nebo koupili nějaký ten obchodní řetězec? To je tak těžké? Nebo tak drahé, promiňte?

No, tak jednak je to i drahé a myslím si, že už je to pozdě a my se chcem hlavně soustředit na investice do nových výrobků, chceme investovat v našich fabrikách. My máme skvělé značky v těch základních potravinách, Vodňanské kuře, Florián, Olma je nejlepší mlíkárna u nás, Kostelec a tak dále, takže si myslím, že chceme hlavně vyrábět kvalitní potraviny. Chtěli bysme zkusit i vyvážet a u nás je hlavně výhoda, že my umíme dosledovat hlavně tu surovinu. Protože nejvíc skandálů vzniklo z tý suroviny. Takže my máme pod kontrolou výrobu krmných směsí, víme, co ty zvířata žerou, kde se narodily, my umíme dosledovat i, v které stáji se to mléko podojilo. Takže u nás je teda záruka, že skutečně sledujeme celý ten řetězec té suroviny za ty potraviny a tohle samozřejmě při dovozu zahraničních potravin nikdo nemůže deklarovat ani prokázat.

No, a jak je to teda u vašich výrobků, pane Babiši, s tím dovozem masa třeba z Itálie nebo z Polska?

No, tak my z Polska nevozíme suroviny, ono v těch médiích samozřejmě hrozně takových mediálních klišé. Dneska Česká republika není sebestačná ani ve vepřovém mase ani v hovězím, takže každý český výrobce uzenin de facto musí maso dovážet. Agrofert je největší chovatel prasat v Čechách, chováme 50 tisíc tun, máme porážku, kde porazíme 10 tisíc vepřů za 5 dní a jednoduše to nestačí a dneska Česká republika není sebestačná v potravinách. A to je ten obrovský problém. Protože dneska jsme sebestačný v mléku a v obilí, a tady není dostatek vepřového, no, tak to musíme dovážet. No, a my jsme nakoupili hovězí od italského dodavatele, který nám to dodává 4 roky a dal nám certifikát na hovězí. Tesco tam našlo stopy koniny. My jsme to nechali zkontrolovat se Státním veterinárním ústavem v Jihlavě, to je státní organizace, nic tam nenašli, byly tam kontroly, výrobce trvá na tom, že tam konina nebyla, no, tak teďka s Tescem jdeme dělat společný audit u toho italského výrobce. Ale základ je v tom, že tady ve, v tý strategii hlavně naší ODS a pana Klause bylo, že vlastně zemědělci, to jsou takový divný lidi, no, a potraviny si dovezem. No, a dneska Česká republika není sebestačná a bůhví, co tu bude za 50 let, když na planetě bude 10 miliard lidí a spotřeba potravin se zvedne o 90 procent. A pokud by dneska politici udělali konkrétně něco pro to, abysme byli sebestačný, a mimochodem naše politické hnutí Áno to bude mít v programu, že pokud bysme byli znovu sebestačný, tak to dá 45 tisíc nových zaměstnaneckých míst v zemědělství a 80 tisíc v potravinářství.

Počkejte, na to se zeptám za chvíli. Pane Babiši, a proč, proč se to, ta situace nechala dojít tak daleko? Vždyť je tady přece Agrární komora, jsou tady...

No, dobře, tak Agrární komora nemá na to zásadní vliv. Samozřejmě Agrární komora ...

Může křičet.

No, tak křičí stále. Pan Veleba křičí a myslím, že velice aktivně, a je senátor a určitě se angažuje za všechny zemědělce a i pan, pan Toman z Potravinářský komory, vlastně my jsme všichni spolu na jedný lodi, takže my bojujeme za tu pravdu, protože znovu opakuju, není pravda, že by české potraviny byly drahé, a není pravda, že jsou nekvalitní. Jsou levné a kvalitní.

Počkejte, tak už jen krátce k tomu, co je teda špatně, pane Babiši? Chybí zákon? Nebo chybí nějaká úprava? Chybí vyhlášky? Nebo je úplně systém špatně? Co je teď teda špatně?

No, tak špatně je to, že v Evropské unii funguje systém kontroly potravin tak, že si, my si myslíme, že v Polsku v porovnání s českou kontrolou potravin mají obrovské nedostatky. V Čechách se nikdy nestalo to, co v Polsku. To znamená, že to funguje tak, že při dovoze polského kuřete do České republiky na pult maloobchodu vlastně to kuře kontroluje polský veterinář. A ten dává to razítko a to kuře už jde na pult maloobchodního řetězce v Čechách. A česká inspekce až následně de facto kontroluje na pultech. Je tu povinnost, kterou mimochodem jsme my vylobbovali, aby všichni dovozci, myslím my jako Agrární a Potravinářská komora, aby hlásili dopředu, když se dováží potravina živočišnýho původu, že odkaď to vezou a jak to vezou. No, ale samozřejmě ty pokuty, když někdo podvádí, jsou minimální, takže určitě by bylo třeba jako vlastně udělat tvrdší, tvrdší postih, ale základ je to, aby český občan, když je v obchodě, věděl přesně, co si kupuje. Aby tam bylo to jméno výrobce a krajina výroby. A to si myslím, že je nejdůležitější. A potom nechť si náš občan vybere, jestli si koupí polské nebo české. Samozřejmě budeme rádi, když kupuje české, protože lidi by si měli taky uvědomit, že v tomto sektoru jsou zaměstnány stovky tisíc lidí a navazující sektory a podívejte se, jak ten sektor dopadl. My jsme dopadli stejně jak Rakušáci. Tady zbankrotovaly desítky potravinářských firem. Jediná krajina, která vstoupila nedávno do Evropské unie a která skutečně využila jako výrobu potravin jako motor hospodářství, bylo Polsko. Dneska se sem dováží 130 miliard potravin. Ano, a z toho 110 z Evropské unie a nejvíce z Polska a z Německa. A oni de facto zdestruovali nejenom české zemědělství, ale hlavně české potravinářství.

Pane Babiši, když jsme mluvili o panu Bártovi, o Věcech Veřejných, oni vás obviňují z kšeftování se státním obilím. Je pravda, že jste nakoupil obilí od státu a prodal je obratem se stoprocentní marží? Tak to stálo v médiích.

Ne, prosím vás, to je samozřejmě lež a pan Bárta je zoufalej člověk, který potřebuje zůstat v tý politice, aby mohl ...

A jak to teda bylo?

Aby mohl konzumovat to drahé francouzské víno a lítat helikoptérou na /nesrozumitelné/, takže to je jeho hlavní příjem jako z rezortů, které kdysi ovládal. Takže český stát má 2 koordinátory na státní hmotný rezervy. Jedno je naše firma Navos a druhá je Zeten Blovice. A samozřejmě je nesmysl a určitě, pokud je pravda, že pan Bárta podal trestní oznámení, tak policie to vyšetří a zjistí, že v roce 2010 kdokoliv si mohl koupit to obilí za tržní cenu, takže to je prvá nepravda. Druhá nepravda je, že stát uvolnil sto, teda takto, druhá věc je, že stát uvolnil 100 tisíc tun obilí, protože bylo obrovské sucho na Moravě minulý rok. A kdo chtěl, si mohl to obilí koupit nebo pučit, ano? No, a my celkem využili tuhle možnost jenom zemědělci ve výši 35 tisíc tun, takže z těch 100 tisíc zemědělci si vzali jenom 35 tisíc tun a z toho naše podniky jenom 6 tisíc tun na jižní Moravě a my jsme to obilí použili na výrobu krmný směsi, do vlastní výroby. Ano, a ty krmný směsi žerou naše prasata a naše kuřata. Takže je to sprostá lež a pan Bárta lže neustále.

Dobře, já, to jsou věci z médií. To znamená, že vláda uvolnila v tomto roce 100 tisíc tun a dá se spočítat na tom letošním roce těch 100 tisíc tun, kolik tedy ...

Ale zemědělci využili jenom 35 tisíc.

Jo, a to už je jasný, to, o tomto jste mluvil. O tom letošním roce.

Ano, a z toho my 6 tisíc. A zeptejte se českých zemědělců, který obor podnikání v zemědělství je nejhorší. Chov prasat, chov kuřat. A ano, dneska máme obrovské ztráty zase v prasatech. Jo, naše skupina taky. I v chovu kuřat. A ...

A čím to je, pane Babiši?

No, tak tím to je, že, že jednoduše ten trh je tak jako konkurenční a samozřejmě proti nám stojí chovatelé z Polska, který maj obrovské výhody. Oni neplatí sociální, tam je zakázáno, aby kupovali cizinci. U nás je to povoleno. Stát je podporuje. Ano, takže je to vlastně nekalá konkurence a my samozřejmě máme problémy, teda my, všichni český zemědělci mají problémy konkurovat. Proč je tady zdevastován chov prasat? Proč se tady chová vlastně čtyřikrát méně prasat než po revoluci?

No, řekněte, proč to tak je?

Kdyby to byl dobrý byznys, no, kdyby to byl dobrý byznys, no, protože, protože jsou to obrovské investice a následně produkujete ztrátu. Kdyby to byl dobrý byznys, tak by se tam hrnuli všichni do toho logicky.

No, dobře, ale čím to je teda, že třeba v takové Itálii nebo v Rakousku, pokud vím, to funguje. Nebo ve Švýcarsku, jsem někde četl. A mají na to vliv dotace evropské?

No, tak samozřejmě evropské, my máme oficiální nějaké pravidla hry, ale každý stát samozřejmě využívá nějaké jiné prostředky, jak to vlastně obejít a dotovat ty, ty svoje zemědělce jiným způsobem jako. A navíc ...

No, a proč to nedotuje někdo u nás, pane Babiši?

No, tak samozřejmě stát se trošku jako, jako snaží, ale v podstatě ten sektor už je tak destruovaný, že se obávám, že je jako pozdě. A je to samozřejmě u každého svobodné rozhodnutí, jestli chce podnikat v chovu kuřat nebo v chovu prasat. A tam si nemyslím, že je to skutečně by tam bylo nějaký velký počet zájemců. Spíše naopak.

Kolik času, prostoru, investic, energie věnujete u vás třeba v Agrofertu takzvané, něčemu, čemu by se mohlo říkat vnitřní kontrola, tomu, aby Agrofert nebo vaše firmy neopustilo něco, protože musíte mít určitě strach, vy, jako člověk, který za to odpovídá, že se jednoho dne objeví, že vaše výrobky, že obsahovaly něco, nebo že se někde něco stalo. Jak se tomu bráníte? V takovém kolosu obrovském.

My, my, my strach nemáme, protože k nám chodí na kontroly do potravinářských závodů neohlášeně Státní veterinární správa a který callback, kterýkoliv maloobchod může přijít neohlášeně ráno na vrátnici v 6 hodin a řekne, přišel jsem a otevřte mi fabriku. A my mu otevřem a my mu to ukážeme. Takže naše regule ...

Počkejte, to myslíte vážně?

Samozřejmě.

Že maloobchod může přijít vedoucí a řekne, dobrý den, já jsem vedoucí z nádraží ...

Určitě. Ano, ano. Neohlášeně choděj. Na audity. To je normální jako. Přijde maloobchod na audit a přijde zkontrolovat, jestli to děláme pořádně a jestli to děláme OK. A samozřejmě vemme si, vemme si například jed na potkany, který byl v polském sušeném mléku a potom v trubičkách a k nám to přišlo. No, u nás je absolutně vyloučeno, abysme používali jed na hlodavce vevnitř fabriky. My to můžeme jedině zvenčí za účasti státní veterinární kontroly, takže u nás, věřte mi, zeptejte se šéfa Státní veterinární správy docenta Malenu, ten má přehled o celý Evropě, a Češi z hlediska kontrol jsou na tom v rámci Evropy jedny z nejlepších.

Andrej Babiš je hostem Press klubu na Frekvenci 1.

Posloucháte Frekvenci 1 a posloucháte Press klub a s námi sedí ve studiu podnikatel pan Andrej Babiš, muž, který část své energie věnuje také politice. Jak se vede vaší politické iniciativě, pane Babiši? Mimochodem očekáváte předčasné volby?

Ne, určitě ne. Ne, proč?

Jakto, do toho se mluví hodně. Ne, tak jako já myslím, že většina poslanců jako už nebude jako zvolena, takže oni to musí doklepat, mají hypotéky, půjčky, tak oni se určitě domluví.

No, dobře, a říká se, že existuje nějaké pnutí uvnitř vládní koalice.

No, tak těch jsme měli tady desítky, těch pnutí. Stále nějaké pnutí.

No jo, ale TOP 09 ještě neměla nikdy takové velké preference a ODSka malé. To může přece sehrát svoji roli.

Já bych ty preference nepřeceňoval. Já si myslím, že ty výzkumy nejsou objektivní, protože otázka je, jestli vůbec ČSSD má takové vysoké preference díky tomu, že lidi mají rádi ČSSD, nebo vlastně je to nějaký negativní hlas vůči stávající pravici.

No, a co myslíte?

No, já myslím, že ta atmosféra v naší společnosti, to pnutí je obrovský, lidi jsou nespokojený a hlavně lidi vnímaj tu obrovskou nespravedlivost. Jo, tady není stát podle pravidel, tady není spravedlivý stát a to jsme mohli vidět jako na tom, když například hlavní pražský kmotr Janoušek přejel, přejel tu paní, anebo další, který tady kradou, a nakonec zavřeli toho chudáka řidiče Smetanu, který nakreslil ty tykadla. Nebo pan, nevím, jak se jmenoval, ten atentátník s těmi kuličkami. Jo ...

Ano, taky nevím, jak se, no, ale na druhou stranu když se ...

No, a nemluvě o amnestii, co je, si myslím, největší prasárna vůbec v historii naší země po revoluci.

Až tak byste použil to slovo?

Jo, určitě. Teda po solárech taky. Ale to jsme zase jako, říkejme věci, které se rozkradly a které poškodily vůbec jako morálku a vůbec naději těch lidí, že se tady něco změní.

Dobře, pane Babiši, ale před necelým rokem proběhly poslední volby. Jakési, řekněme senátní třeba a tak, a tam se neukázalo, že by občané hledali nějakou alternativu. Mezitím byly prezidentské volby. Je tady ostřílený Miloš Zeman a měli tam zase lidé nabídnuté nějaké nové tváře. Byl tam v prvopočátku pan Okamura, paní Fischerová, paní Bobošíková. Tak si říkám, chtějí obyvatelé, chceme my občané někoho nového? Ty poslední dvoje volby tomu totiž neodpovídají.

Já to tak nevidím. Senátní volby jsou samozřejmě o osobnostech a pro nás to byla nějaká zkušenost, my se taky učíme, taky poznáváme, jak funguje Matrix, že když chcete jít na náměstí, tak zjistíte, buď to má objednané ODS nebo ČSSD, tak v Chomutově jsme byli na sídlišti a na Náměstí míru jsme byli, nevím, v neděli odpoledne, takže jako učíme se a já si myslím, že právě naopak u tý volby prezidenta ten národ ukázal, že se umí zmobilizovat. Ve finále to byl zápas jak Sparta, Slávie, ne? Ten národ byl de facto rozdělený na 2 půlky a viděli jsme něco nevídaného. Osobnosti podporovaly veřejně kandidáty a viděl jsem to i doma v rodině. Moje žena se nikdy nezajímala o politiky a řešily to moje děti. Takže ten národ se umí zvednout a myslím, že se jednou zvedne, jde o to, aby se nezvedl tak, že to dopadne nějakým průšvihem.

Hrozí to podle vás?

Tak, to napětí a ta, to, ten pocit nespravedlnosti v lidech je obrovský jako.

Čím vás, pane Babiši, přitahuje podnikání v oblasti médií?

Přitahuje, no, tak já samozřejmě s médii mám dlouhodobě velký problém, já jsem se teda soudil s Respektem šestkrát, minulý rok jsem podal žalobu na Blesk, který o mě napsal 22 lží, protože není pravda, že by biopaliva byly dotovány, není pravda, že beru dotace, není pravda, že rozhoduju o cenách potravin a není ani pravda, že týráme husy na farmě Čapí hnízdo. Takže zažil jsem soud a je to velká bezmoc, protože když médium něco řekne o vás a vy máte velký problém vůbec se vyjádřit, jo, když například něco napíšou v novinách a vy tam zavoláte, a chtěli bysme se k tomu vyjádřit, tak často samozřejmě se říká, ne, teďka ne, a možná ne, a potom vám to krátěj, takže, no, a potom tu máme samozřejmě mediální agentury, no, a máme, my přece žijeme v nějakém korupčním systému a my se tváříme, že v těch některých médiích jako korupce ani není jako. Jo, máme tu problém České televize, kde volají politici a vlastně nějakým způsobem se snaží ovlivňovat, jo, Českou televizi. Takže ...

Pane Babiši, já vás můžu ubezpečit, že na Frekvenci 1 opravdu žádná korupce není.

Dobře, vy jste zahraniční firma. Já neříkám, já to neříkám plošně, já to říkám někteří. A nikoho nejmenujem. Byla tu studie pana Donata, který oslovil 2,5 tisíc novinářů. No, a v rámci té studie vlastně se i prokázalo, že jsou tam tlaky vydavatele, že jsou tam vliv i lidí, co dávají inzerci. Ano, média mají obrovský byznysový problém, málokteré vydělává, no, a samozřejmě když někdo jim dá reklamu, tak mají občas, občas tendenci. Ale já nechci jako nikoho jmenovat.

Jasně. A v čem vás to teda ...

Já hlavně, hlavně si myslím, že pro mě je to záležitost o pravdě. Není pravda, že já jsem investoval do 5+2 abysem to použil v politice. Tolik peněz, co mě stojí 5+2, tak kdybych vzal ty peníze, tak mám inzerát každý den ve všech médiích, jo. Takže je to nesmysl. A podporuju například server Česká pozice, kde můj přítel Ištván Lékó píše tu pravdu. Bez toho může psát o Babišovi, když Babiš něco ukradne nebo něco udělá špatně, ať si píšou, co chtějí jako. Takže je to pro mě záležitost, že ty média, my jsme se rozhodli nějakým způsobem do toho investovat. 5+2 je víceméně charitativní projekt v této chvíli. Protože my jsme to ani pořádně nekomunikovali, ale lidi by měli vědět, že tady Babiš vydává 5+2, milion kusů každý čtvrtek zadarmo, protože některý lidi už mají problém si koupit i ty noviny. Je tam televizní program, píšeme tam o regionech, má to 77 mutací a je to i možnost samozřejmě, když nám visí na Deze na komíně Greenpeace a my chceme Valašskému deníku něco říct, tak jako oni nám řeknou, a proč bysme to psali? Například.

Hm, pojďme ještě na závěr okomentovat některé aktuální politické události, co vás tak teď v poslední době nejvíc šokovalo z politiky? Co třeba takový Ústav pro totalitní režimy?

Ne, tak já myslím, že na, na, jako lidi už nešokuje jako vůbec nic. Jako že, že hlavní problém je ta beznaděj, jo. Že v podstatě tady ten Matrix, který tady funguje 23 let, že jsou to stále stejný lidi a že tak ta, teďka už se chystá ČSSD na převzetí moci a teda už uvažují, že budou mít stejnou pozici jako pan Ficl a že nás, že navýšej daně a že v podstatě ty politici rozdělují tu společnost a na druhé straně křičí, že máme být solidární. Ano, já jsem solidární, platím tady 800 milionů daní a strašně moc i soukromě daně platím. Takže my říkáme, že Češi geneticky patří do špičky Evropy, nejsme tam, já jsem byl minulý týden na křestu knihy Jana Bati Budujeme stát pro 40 milionů lidí, ano? Kdyby někdo to zrealizoval, to, co Baťa napsal, tak jsme na tom lépe než Švýcarsko. A my jsme byli v první lize. 1918, ano? A my tam patříme. Akorát ten stát řídí lidi, který v životě nic nedokázali, nejsou schopný podnikat, pořádně nic, akorát žvanit, slibovat a lhát. No, a pokud takovýdle lidi budou řídit náš stát dále, tak to nedopadne dobře.

Pane Babiši, děkujeme za to, že jste přišel na Frekvenci 1. Těšíme se na příště a na shledanou.

Děkuji za pozvání, na shledanou.

Zdroj: Parlamentní listy

Přeskočit na menu