Byznysmeni: Prezident má podporovat podnikání a hlídat čistotu zákonů

Od nového prezidenta bychom chtěli, aby napomohl tomu, že v česku budou vznikat zákony transparentně a co nejméně (negativně) ovlivní podnikání, říkají nejčastěji byznysmeni oslovení HN. Jinak žádnou zázračnou ekonomickou agendu (i vzhledem k pravomocem) od prezidenta obvykle nečekají – stačí, když bude morální autoritou a dobře reprezentovat česko navenek.

Jaké jsou podle Vás nejdůležitější nároky na prezidentskou funkci? (10 = nejdůležitější, 1 = nejméně důležité)

9,3 MORÁLNÍ BEZÚHONNOST

9,0 REPREZENTATIVNÍ VYSTUPOVÁNÍ

8,7 ROZHODNOST

8,7 VLASTENECTVÍ

8,3 NÁZOROVÁ KONZISTENTNOST

8,3 RESPEKT V ZAHRANIČÍ

8,2 NADSTRANICKOST

8,1 VZDĚLÁNÍ

7,9 SOCIÁLNÍ VNÍMAVOST

7,0 EKONOMICKÁ ERUDICE

6,7 VIZIONÁŘSTVÍ

6,3 DOSAŽENÉ UZNÁNÍ V PŮVODNÍM OBORU

DOTAZY:

1. Který z kandidátů a která z kandidátek by podle vás nejlépe zastával/a funkci prezidenta republiky?

2. Co by podle vás měl v ekonomické oblasti prosazovat příští prezident České republiky?

ROMAN HRNČÍŘ – SEVEROCHEMA (výrobce chemických produktů): podle mého názoru má být prezident osobnost, která zásadním způsobem projevila vztah ke své vlasti, která pro naši republiku udělala – a to nezištně – zásadní činy a u které je jasná konzistence názorů po dlouhou dobu. Takovým kandidátem je pro mě třeba pan karel schwarzenberg.

Prezident není ten, kdo má velký vliv na ekonomiku. Přesto by měl prosazovat vše co podporuje aktivní přístup k životu, podnikání a k rozvoji naši vlasti. Asi nejdůležitější je podle mne prosazování jednoduchosti, jednoznačnosti a zřejmosti zákonů, předvídatelnosti a rychlosti soudů, minimalizace role státu a podpory kvality a vhodného zaměření školství.

VLASTISLAV BŘÍZA – KOH-I-NOOR (výroba uměleckých, školních a kancelářských potřeb): pan Vladimír dlouhý, věkem, nadhledem, znalostmi ekonomiky i cizích jazyků. Jelikož nemá šanci, bude to pravděpodobně pan miloš zeman, který splňuje z mého pohledu také atributy úspěšného prezidenta.

Jednoznačně otevírat dveře podnikatelům na Východ i na západ. V případě rozumných ekonomických rozhodnutí vlády tyto podpořit, aby povzvedl dnes poškozenou náladu obyvatel.

HANNA MARIA TOMÁŠKOVÁ – HANNA MARIA (výroba kosmetiky): Táňa Fischerová, to je důvěryhodná osoba s lidským citem, její názory sdílím a hlavně by prezentovala naši zemi ženským způsobem.

Vymahatelnost práva, menší administrativní a byrokratické zátěže v podnikání, zviditelnění našich firem v zahraničí a podpora exportu.

JIŘÍ KONEČNÝ – ELKO EP (výroba elektronických přístrojů): nejlépe mi vychází na post prezidenta Miloš Zeman, protože je politik a umí nejen říci, ale i prosadit své názory. Podporu podnikatelských aktivit, které mají smysl.

Konkrétně třeba spojení podnikatelské a vysokoškolské spolupráce tak, aby studenti již při zahájení studia Věděli, co od nich firmy a podnikatelé očekávají.

ONDŘEJ FRYC – MALL (e-shop): Karel Schwarzenberg. Měl by se snažit krotit levicovou politiku po předpokládaném návratu ČSSD do vlády

KAREL JANEČEK – RSJ (finanční trhy): silně nepodporuji pány Zemana a Fischera. Posláním prezidenta je podle mého nazoru prosazování pozitivních věcí a odstraňování společenských neduhů spíše než prosazování konkrétních ekonomických opatření. Jedním z aspektů souvisejících s ekonomikou je zasazení se o transparentnost v řízení a efektivní fungování státní správy a institucí, minimalizace korupce a byrokracie.

ALENA HŘÍBKOVÁ – DRAKO (výkup a zpracování druhotných surovin): Karel Schwarzenberg. Podle mého prezident nemůže prosadit nic, jelikož je jen nastrčená figurka, kterou vodí někdo jiný. Zatím se daří likvidovat drobné živnostníky a neustále jim vše jen ztěžovat a komplikovat. Myslím, že by se měl zaměřit hlavně na to, jak přestat dělat z lidí blbce.

RUDOLF BORÝSEK – LIAS VINTÍŘOV (výroba stavebních materiálů): prezident(ka) by měl(a) mít především mimořádný morální kredit. Výběr takového člověka je velmi obtížný. Hlavní témata jsou stabilizace politiky a ekonomiky, a jednoznačně hospodářský růst a zaměstnanost!

IGOR FAIT – JET INVESTMENT (finančník, investor): mým kandidátem je Karel Schwarzenberg. V případě, že by se nedostal do druhého kola, přijatelný pro mě je i Miloš Zeman.

Prezidenta vnímám jako morální ikonu společnosti. V současné době morální devastace by to tedy měl být někdo, kdo dokáže svými názory spravedlivě ocenit morálnost chování elit tohoto státu a ty pak vyzvednout jako vzor... Nebo naopak.

DAVID SMETANA (zemědělec): Zuzana Roithová. Odbourat zbytečné zákony, které podnikatelům ztěžují život, podporovat export, apelovat na dozorové orgány, aby kontrolovaly dovoz nekvalitních výrobků.

ZDENĚK ZAPLETAL – LASKI (výroba komunální techniky): domnívám se, že nejvhodnější kandidát je pan Jan Fischer. Náměty na prosazování v ekonomické oblasti myslím, že pan Fischer dostatečně specifikoval v předvolebních kláních.

DALIBOR DĚDEK – JABLOTRON (výroba zabezpečovacích systémů): Tomio Okamura, srší z něj energie, odhodlání a nesmiřitelnost ke šlendriánu v ekonomické oblasti by našemu státu prospěla trestní odpovědnost politiků, důsledné sledování majetkových poměrů politiků, snížení daní, ale jejich důsledný výběr.

IVO VALENTA – SYNOT (loterijní průmysl, IT, prodej aut a další): prezidentskou funkci by nejlépe zastával Miloš Zeman, jelikož má největší zkušenosti.

Příští prezident by měl prosazovat především právní povědomí a zlepšení právních podmínek u nás tak, aby nebyly podřízeny politickým zadáním, ale odrážely reálné potřeby občanů a firem. To má dle mého názoru zásadní vliv na rozvoj ekonomiky v naší zemi.

EDUARD KUČERA – AVAST (výrobce antivirového softwaru): Schwarzenberg. Prezident by měl dohlédnout na čistotu legislativního procesu, měl by zabránit schvalování zákonů, které jsou špatné.

MILAN MACHOLÁN – PBS VELKÁ BÍTEŠ (strojírenství): Miloš Zeman, to je velmi chytrý člověk, dovede velmi rychle vyhodnotit situaci, dokáže se orientovat v mezinárodním obchodě, rozumí potřebám firem.

Každopádně pomáhat firmám otevírat nové trhy, získávat zakázky, zejména pro velké podniky, na které jsou navázány menší české firmy, tedy jasný tlak na zaměstnanost. Podporovat technický rozvoj a to zejména aplikovaný výzkum a vývoj – pomoci konkurenceschopnosti českých firem na světovém trhu.

Do třetice řešit vysoké náklady na všechny druhy energií.

ZBYNĚK FROLÍK – LINET (výroba zdravotnické techniky): mé preference má Vladimír Dlouhý.

V první řadě od prezidenta očekávám, že v rámci svých pravomocí bude maximálně podporovat vznik optimálních legislativních podmínek pro stabilní rozvoj podnikatelského prostředí a bude ve svém konání konzistentní a transparentní.

VLASTISLAV KOLOVRAT – TESKO (výroba oken a dveří): Jan Fischer. Snížení DPH. Prezident by neměl být pouze kladečem věnců a přijímačem návštěv. Měl by prosazovat především rozvoj ekonomiky a měl by mít daleko vyšší pravomoc. Nyní je jen loutka.

MICHAL PEŘINA – LUGI (výroba nábytku): Zuzana Roithová. Od prezidenta neočekávám žádné konkrétní „ekonomické“ iniciativy. To je dle mého názoru stěžejní úkol dlouhé řady jiných institucí, úřadů a funkcionářů státu. Role prezidenta je jiná. Prezident by měl být osobou se značnou morální integritou, člověkem za nímž je vidět velký kus práce pro tuto zemi, a který dosavadním způsobem života může být vzorem pro ostatní.

JOSEF ULOVEC (výroba nábytku): z nynějších kandidátů nikdo. Nesouhlasím s podmínkami pro kandidaturu na prezidenta.

Nevím, jaké má u nás prezident pravomoci, ale v každém případě by měl prosazovat naší vlastní produkci, soběstačnost státu a podporovat vývoz (výrobků). Měl by na úrovni reprezentovat náš stát a prosazovat veřejně prospěšné návrhy a práva obyčejných lidí.

DUŠAN TRIPAL – TRIPET (výroba obalových materiálů): Jan Fischer, Jiří Dienstbier. Mají vzdělání, jsou přiměřeného věku, umí se společensky chovat, jsou zdvořilí, bez excesů.

Prezident by měl morálně působit na to, aby platily zákony a právo, morálně působit především na většinovou společnost, že si může žít pouze na takové úrovni, na jaké má své příjmy... Všeobecně působit především jako morální autorita všeobecně v ekonomické oblasti.

LEOŠ TUPEC – H.R.G. (tiskárna): paní Zuzana Roithová nebo Táňa Fischerová, líbí se mi představa, že bychom měli ženu prezidentku. Naivně věřím, že by se pak česká politika trochu kultivovala. Dle našeho práva má prezident malé možnosti něco prosadit. Pokud ale mohu snít, tak by měl prosazovat, aby zákony co nejméně zasahovaly do ekonomiky a do podnikání. Nebo aby se už nikdy nestalo, že na začátku prosince nevíme, kolik budeme od ledna platit DPH.

LEOŠ NOVOTNÝ – LEO EXPRESS (dopravce): prezident by měl podle mého názoru působit jako kompetentní moderátor politických diskusí, člověk se selským rozumem, který přispívá ke stabilitě politických institucí a tedy i akceschopnosti vlády.

To pomůže i předvídatelnosti a stabilitě ekonomického prostředí. Pak by se například nemohlo stát to, co nyní, že pár dní před koncem roku není jasné, jaká výše dph bude od příštího roku platit.

TOMÁŠ BŘEZINA – BEST (výrobce betonových stavebních prvků): bohužel mezi kandidáty není nikdo, koho bych považoval za důstojného nástupce havla a klause.

Prezident nemá prakticky žádné výkonné pravomoci v ekonomické oblasti... Jsem tomu opravdu rád, protože představy některých prezidentských kandidátů o ekonomice a úloze hospodářství a hospodaření státu obecně jsou těžko uvěřitelné… Nedej bože, aby měli skutečnou možnost vládnout ekonomice nebo ji ovlivňovat.

ANDREJ BABIŠ – AGROFERT (chemie, zemědělství, potravinářství, lesnictví a další): na první otázku vám neodpovím. Měl by samozřejmě dělat ekonomickou diplomacii. Potom by měl zlepšovat image České republiky, aby pro zahraniční investory byla ta krajina ne s nálepkou korupce, ale ideální krajinou pro investice. Poté by měl vytvářet příznivé vztahy v Evropské unii, do které patříme.

RADIM JANČURA – STUDENT AGENCY (dopravce, cestovní agentura): nevím, na to vám nedokážu odpovědět. Prezident má obrovskou moc v tomto státě, to asi málokdo uvědomuje. Pro mě ten prezident, který může pomoci změnit tuto nešťastnou zemi, je ten, který otevře pandořinu skříňku jménem bis. To si myslím, že je obrovská úloha prezidenta, který může zatočit s korupcí v této zemi. Tohle je opravdu jediná silná pozice, jinak prezident do ekonomické oblasti vůbec nezasahuje. Ale korupce a ekonomika spolu myslím souvisí.

JAN SVĚTLÍK ML. – VÍTKOVICE (strojírenství): nemám žádnou osobní preferenci.

Prezident nemá přímou pravomoc zasahovat do ekonomiky. Samozřejmě jeho rolí by mělo být spíše otevírat nové příležitosti a udržovat současné vztahy se zeměmi, kde spolupracujeme, protože víme, že některé země jsou na nějaké politické vyjádření velice háklivé, ale to je samozřejmě úloha prezidenta. Prezident by měl být člověk, který by měl spíše lidi stmelovat než rozdělovat.

Zdroj: Hospodářské noviny

Přeskočit na menu