Babiš poprvé pokořil ODS, vede ČSSD

Nové tváře a strany lákají české voliče. Potvrdily to včera hned dva průzkumy – volební model agentury PPM Factum i žebříček popularity politiků podle společnosti STEM.

V obou šetřeních je patrný růst preferencí pro hnutí ANO, které už odsunulo ODS na páté místo, i větší zájem o osobu předsedy Andreje Babiše, který se 40 procenty obsadil šesté místo hitparády oblíbenosti politiků.

„Vysoká podpora ANO je pravděpodobně dána výraznou mediální kampaní a také přelivem pravicových voličů od bývalých vládních stran Věcí veřejných, ODS, ale i TOP 09,“ uvedla agentura PPM Factum, která včera zveřejnila volební model pro volby do Sněmovny.

Boduje i senátor Tomio Okamura, který se stal druhým nejpopulárnějším českým politikem společně s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem se 46 procenty. Na rozdíl od masivní reklamní kampaně Babiše, která sklízí pro ANO ovoce ve formě předvolebních preferencí, ale Okamurův Úsvit přímé demokracie zůstává zatím na chvostu a do Sněmovny by se nedostal. Okamura tak připomíná samotného vojáka v poli, generála bez vojska.

Zemanovci stagnují

Pětiprocentní hranici by s odřenýma ušima sice překročili zemanovci, podpora strany ale stagnuje. „Podpora zemanovců sílila počínaje listopadem 2012 v souvislosti s prezidentskou volbou. V posledních měsících se nicméně růst preferencí zastavil, a to navzdory masivní kampani této strany,“ poznamenala agentura.

Voleb by se ale zúčastnilo jen 52,7 procenta voličů, což je téměř o deset procent méně než v roce 2010, kdy k urnám přišlo 62,6 procenta lidí.

Podle volebního modelu by se do Sněmovny dostalo sedm stran.

ČSSD chce třetinu, má jen 26 procent

Zvítězila by ČSSD s 26,2 procenta, která by podle odhadů agentury získala 68 poslanců. Představitelé strany, zejména šéf Bohuslav Sobotka, si jako cíl vytyčili třetinu hlasů.

Druzí by byli komunisté (16,7 procenta a 39 křesel), třetí TOP 09 (13,8 procenta a 32 mandátů), následováni ANO (10,9 procenta a 24 zákonodárců).

Až na pátém místě by skončili občanští demokraté (osm procent a 17 poslanců). Do Sněmovny by se ještě dostali lidovci (6,7 procenta a 13 křesel) a také těsně zemanovci (5,1 procenta a sedm mandátů).

Do Sněmovny by neprošel Úsvit Tomia Okamury (2,5 procenta) ani zelení (2,3 procenta). Další strany by nepřekročily dvě procenta podpory voličů, Suverenita Jany Bobošíkové by získala 1,7 procenta.

ČSSD by s komunisty měla většinu 107 hlasů a jen s přispěním lidovců by tato hypotetická trojka dosáhla ústavní většiny 120 mandátů.

Se zemanovci by soc. dem. a KSČM měli 114 poslanců. Kdyby se ČSSD nechtěla spoléhat na komunisty, mohla by také vytvořit širokou středovou koalici se zemanovci, lidovci a ANO. Dohromady by toto uskupení mělo 112 zákonodárců.

Osobní dotazování proběhlo ve dnech 5. až 15. září na reprezentativním vzorku 967 občanů.

Trend se potvrzuje

PPM Factum byla první agenturou, která podle výzkumu z poloviny srpna přisoudila ANO překročení pětiprocentní laťky nutné pro vstup do Sněmovny. Výzkum PPM Factum tehdy dělala právě pro Babišovo hnutí.

Odhady, že se do Sněmovny dostane více stran než v minulém období, však tento týden naznačil také průzkum agentury STEM, podle něhož by pětiprocentní hranici překročilo stejných sedm stran, jako nyní uvádí PPM Factum, ale v poněkud jiném pořadí.

Zdroj: Právo

Přeskočit na menu