Babiš by volil Němcovou. Ale na Hrad

Lídři stran se poprvé utkali před kamerami. Diskuse nabídla vyhrocený souboj místopředsedy ČSSD se šéfem hnutí ANO, věcné komunisty, ale i klidného místopředsedu TOP 09 a mírnou lídryni ODS.

První předvolební debatu stranických špiček před sněmovními volbami vysílal Český rozhlas. A klání moderované Martinem Veselovským mělo od začátku švih.

Aktéry diskuse dostalo do varu hned první téma – řešení situace v Dole Paskov, který chtějí vlastníci, mezi nimi finančník Zdeněk Bakala, nechat kvůli nízkým výnosům příští rok uzavřít.

Andrej Babiš (ANO) připomněl, že privatizace OKD jde na vrub sociální demokracie. Lubomír Zaorálek (ČSSD) mu zas vyčetl, že s Bakalovým podnikáním je propojený Pavel Telička, avizovaný lídr hnutí v jarních evropských volbách.

Měření sil mezi Zaorálkem a Babišem se v debatě, kterou díky kamerám mohli sledovat i diváci na internetu, opakovalo několikrát. Veselovský místopředsedu ČSSD napomínal, ať šéfa ANO nechá domluvit a neskáče mu do řeči. Babiš své vystoupení proložil třeba srovnáním různé ceny židlí na ministerstvech.

„Je to správně vůči cílové skupině, kterou pan Babiš oslovuje. To jsou lidé krajně nespokojení s tím, jak tento stát funguje. On jim dává najevo: Vím to a nenechám se umlčet,“ pochválil lídra ANO sociolog Jan Herzmann. Připustil však, že takový styl jde proti bontonu.

Špatně si vůči voličům nevedl ale ani Zaorálek, míní Herzmann. „Že bude aktivní až agresivní, mě nepřekvapuje. Poměrně velkou část potenciálních voličů sociální demokracie to oslovuje,“ uvedl.

Ředitel agentury STEM Jan Hartl poukázal na to, že ČSSD jistě registruje pohyb voličů, kteří k ANO přecházejí nejen z pravice, ale i od sociální demokracie. „Nebyla to vykopaná válečná sekera. Spíš mi to přišlo jako zvýšená ostražitost od pana Zaorálka,“ mírnil celý střet. Veselovský lídrovi ANO věnoval dokonce menší blok, ve kterém jeho konkurenti mohli říct, co jim na Babišovi vadí.

Politici proti velkopodnikateli „Považuji ho za jednoho z reprezentantů nesystémových politických stran,“ vymezila se proti němu Miroslava Němcová (ODS). Babiš v reakci zalitoval, že ODS pustila kmotry k moci a nechala zemi dál zadlužovat. „Mrzí mě, že paní Němcová nekandidovala na prezidentku, protože bych ji volil,“ dodal podnikatel. Ale dámu sedící vedle sebe neobměkčil.

„Andreje Babiše respektuji jako velkého podnikatele. Ale jeho politickou pozici neznám. Český občan má špatnou zkušenost s politickými stranami na jedno použití,“ přidal se šéf KSČM Vojtěch Filip.

Případnou povolební spolupráci s ANO odmítl i Miroslav Kalousek (TOP 09). Vadí mu údajná předlistopadová spolupráce podnikatele s komunistickou tajnou službou a má ho za udavače. Babiš se kvůli očištění od vazeb s StB na Slovensku soudí, žalovat chce i Kalouska.

Trojice Kalousek, Němcová a Filip patřila ke klidnějším diskutérům – podobně jako lídr lidovců Pavel Bělobrádek.

Pohled sociologů především na vystoupení lídryně ODS se ale různí. „Obhájila klidný, věcný a umírněný styl. To je nová a nezvyklá tvář ODS. Myslím, že to naplňuje to, co se od ní očekává,“ uvedl na adresu Němcové Hartl. „Zvlášť ke konci mi připadala unavená až otrávená debatou. A bylo to na ní trochu vidět,“ oponuje mu Herzmann. Překvapivě klidný Kalousek Kladné hodnocení si vysloužil Kalousek. „Byl klidný, věcný, nenechal se rozhodit prakticky ničím,“ uvedl Herzmann. Na něj byl naopak až příliš nevýrazný Bělobrádek, který občas hřešil na primárně rozhlasový přenos a místo na oponenty se zadíval do země.

„Filip osvědčil to, že komunisté to mají jednoduché. Za dané situace představují klidnou sílu, která pak může čekat opodál a sklízet body za střízlivou věcnost a rozvahu,“ doplnil Hartl.

Sedmý z účastníků diskuse–ministr vnitra a lídr SPOZ v Moravskoslezském kraji Martin Pecina – sociology výrazně nezaujal. V debatě například jako jediný hájil projekt kanálu Labe–Odra–Dunaj, který opakovaně prosazuje prezident Miloš Zeman. Všichni ostatní poukázali na vysokou cenu díla a nízký přínos investice.

Debatu stranických lídrů Český rozhlas zopakuje ještě jednou. Vpátek 25. října těsně před otevřením volebních místností. Několikrát se špičky stran utkají také v televizi.

Zdroj: Lidové noviny

Přeskočit na menu