Andrej Babiš očima Radima Jančury: Dokud ho nepoznáte, může působit nesympaticky

Miliardáři se v Česku těší malé oblibě. Dle názoru majority jsou až podezřele úspěšní, aby své bohatství získali poctivě. Buď je jim tisíckrát více shůry dáno, čemuž se nechce věřit, nebo si to jmění museli alespoň částečně nakrást, čemuž se věří snáze. Je to dáno bouřlivou privatizací v 90. letech, díky které mnozí získali snadný kapitál. Ne všichni však začínali stejně.

Andrej Babiš je druhý nejbohatší muž v naší zemi. Setkal jsem se s ním před rokem na jeho farmě Čapí hnízdo, kde má takové malé, školám přístupné „zoo“ domácího zvířectva. Bylo to příjemné odpoledne, kdy mne Andrej mile překvapil nejen svojí obyčejnou lidskostí, ale i silným pojetím rodiny a pěkným vztahem ke zvířatům. A hlavně až zarputilým přáním tuto zemi změnit. Proto jsem se rozhodl o něm dozvědět více.

Příběh Andreje Babiše je jiný. Začal se čtyřmi zaměstnanci, dnes je se svými 35 tisíci největším zaměstnavatelem v zemi. Nikdy neprivatizoval, naopak postupně kupoval firmy v potížích, aby je přeměnil v prosperující podniky, které lidem dávají práci a státu platí daně. Často je spojován s dotacemi, ale on pobírá dotace tak jako každý jiný farmář. Často je spojován se žlutými poli řepky. Přitom sám pěstuje jen čtyři procenta české produkce řepky a patří mu jen 3,5 procenta orné půdy v Česku.

Andrej je až zarputile pracovitý, spí jen pár hodin, vydal se do boje s politiky a jeho nadace, do které vložil 100 milionů korun, vyhlásila válku rakovině. Nemá letadla či jachty jako jiní.

Na vůdcích naší země se často těžko hledá něco pozitivního, na panu Babišovi jsem těžko hledal něco negativního. Snad jen, dokud ho osobně nepoznáte, může působit nesympaticky. Naše země ale nehledá playboye. Jeho pevná vůle a pracovitost je pro mne inspirující.

Radim Jančura je majitel a šéf Student Agency

Zdroj: Ekonom

Přeskočit na menu