Adriana Krnáčová: Žvanit neumím. Já to prostě udělám

Kandidátka ANO na pražského primátora Adriana Krnáčová v rozhovoru pro LN tvrdí, že nebude loutkou šedé zóny, tedy ani svojí stranické nadřízené Radmily Kleslové. Pokud se nestane primátorkou, je možné, že Krnáčová nebude působit ani v zastupitelstvu.

Opravdu chcete být primátorkou hlavního města?
Jsem si vědoma, že tato cesta bude plná nebezpečí a nástrah. Nejsem ale zbabělá a opravdu chci být primátorkou, stále víc a víc. Čím mám větší vhled do věci, tím více jsem přesvědčena, že Praha si po 20 letech zaslouží hospodárné a transparentní hospodaření. Vymezím se proti klientelistickodeveloperským firmám. Prostě se svými zájmy u mě narazí.

Revoluci v zavedených pořádcích slibovali politici už před čtyřmi lety. Uplynulé období ale bylo spíše přešlapováním na místě. Proč zrovna vy byste tu revoluci měla spustit?
Tehdy byla politika jiná na centrální úrovni. Hodně se změnilo. Rok 2010 nelze s tím dnešním porovnávat. V současnosti tu máme hnutí ANO, které má ve vládě důležité slovo, a já sama tam vidím osoby, na které se mohu spolehnout. Před čtyřmi lety pan Tůma z TOP 09 (tehdejší lídr kandidátky TOP 09 - pozn. red.) sliboval, že Prahu změní. Po volbách však raději emigroval do soukromého sektoru. Pokud je politik zbabělý, raději by do toho neměl vůbec chodit. Důležité bude, jaké lidi si přivedu do svého týmu.

Můžete voličům slíbit, že po volbách podobně jako Zdeněk Tůma nepláchnete ze zastupitelstva na ministerstvo vnitra, kde nyní působíte?
Pokud volby dopadnou tak, že budeme mít zásadní slovo a budeme mít možnost zásadně rozhodovat, určitě neodejdu.

Vaši voliči ale předpokládají, že je budete v zastupitelstvu hájit... Mohli by být zklamaní, když odejdete.
Tak musí lépe volit!

A není lepší být hlasitou opozicí a upozorňovat na chyby radnice než utéct na ministerstvo?
Nevím, co voliči chtějí, to teprve uvidíme.

Jinými slovy - do opozice se vám nechce? Chcete jen řídit?
Jak můžete měnit věci, když neřídíte?

Co se v opozici připravit, za čtyři roky město ze zastupitelstva poznat a pak řídit?
Jo - a do té doby bude vyrabovaná celá kasa a budeme mít další průšvihové projekty, které nikdo nebude řešit?

Když ale budete v opozici, budete moct aspoň křičet a ukazovat, kdo dělá chyby. Jestliže ze zastupitelstva odejdete, jaký to bude mít efekt?
Já křičím celý život a už toho mám dost. Jsou to všecko jen spekulace. Uvidíme, jak dopadnou volby, a pak se rozhodneme. Koneckonců doufám, že pražský volič už je natolik zralý a poučený tím, jak mu bylo lháno a jak byl popotahován, že konečně už zvolí dobře. Ve vlastním zájmu.

Říkala jste, že máte oporu ve vládě. Pokud byste se stala primátorkou, hodláte s vládou nějak spolupracovat?
Samozřejmě! Praha tápe, protože nekomunikuje. Je potřeba posílit komunikaci mezi radnicí a městskými částmi. Teď na ministerstvu vidím, jak je důležité diskutovat a konzultovat společné projekty. S ministerstvem vnitra můžeme spolupracovat v oblasti centrálního nákupu nebo v otázkách bezpečnosti ve městě. Chtěla bych zlepšit spolupráci městské a státní policie. Spolupracovat by šlo i v případě IT. Mám s tím zkušenosti již zde na ministerstvu vnitra.

Nakolik jste autonomní vzhledem k vládkyni pražské organizace ANO Radmile Kleslové?
Jak to myslíte?

Jestli se nestanete loutkou Radmily Kleslové.
Myslíte, že jsem takový typ člověka, co se stane něčí loutkou?

Jen se ptám. Zajímalo by mě, jestli na vás s něčím tlačila - třeba v případě kandidátních listin v jednotlivých městských částech. Později se to může týkat například řízení městských firem.
Věřte mi, že když něco chci, dosáhnu toho. Nemám žádnou obavu, že by mě někdo ovládal. Kdyby se takový problém objevil, vystoupím a pojmenuji ho veřejně.

Radmila Kleslová je známá tím, že velmi dobře zná pohyb v terénu šedé lobbistické zóny. To vás nezneklidňuje?
Kdo jsem já, abych mohla soudit jiné lidi? S paní Kleslovou nemám žádný problém. Máme korektní jednání a nemám pocit, že by mě někam manipulovala. Mě nikdo manipulovat nedokáže. Až budu mít takové indicie, začnu to řešit.

Co míníte o podivném zásahu vedení pražského ANO proti organizaci na Praze 3, kde se údajně paní Kleslové nelíbila kandidatura jednoho z bývalých pracovníků ministerstva obrany, se kterým měla spor?
Nemůžu to hodnotit, to se asi dělo v době, kdy jsem ani netušila, že budu kandidovat za ANO v komunálních volbách.

Co říkáte na personální řízení pražského ANO, které našlo svého lídra až na třetí pokus? Navíc když vaší předchůdkyní byla Martina Schopperová, kterou potopily zvěsti o jejím napojení na Romana Janouška?
Když jsem přišla na ministerstvo vnitra, netušila jsem, co mě tady čeká. Měla jsem obavy, jaké lidi tu potkám. O ministerstvu jsem zvenčí slyšela různé zkazky. Když jste schopný lídr, vytvoříte si tým, který přijme vaši hru. Když někdo nepřijme má pravidla, bude vyloučen z kola.

Nemáte strach, že politickoekonomický systém, který tu byl budován 25 let, vás přemůže?
Nemám strach. Ten mám jedině ze zhoubné nemoci, které jsem už jednou ušla. Z lidí strach nemám.

V minulosti jste se zajímala o podivné vyšetřování kauzy Opencard. Podpořila jste mimo jiné v jednom happeningu odsouzeného úředníka Chytila. V jiné větvi případu uvízli i politici kolem Tomáše Hudečka a Bohuslava Svobody. Co říkáte na to, že jejich vyšetřovatel Oldřich Hluško odešel od policie a kandiduje za hnutí ANO?
Neznám kandidátky ostatních regionů. Mohu jen slíbit, že jestli objevím nějaké špatnosti, budu na to upozorňovat a žádat nápravu. Když se objeví lidé, se kterými nejde spolupracovat nebo jsou nějak nevhodní, rozejdu se s nimi.

Objevuje se kritika, že v roce 2001 po vás ve vedení protikorupční organizace Transparency International zůstala 15milionová sekera. Stát vám měl půjčit 30 a organizace vrátit jen 15. Jak to tehdy bylo?
Nebyla to půjčka, ale nevratná dotace. Konferenci jsme vyúčtovali a nechali zauditovat. Státu jsme vrátili přibližně 17 milionů korun. Byla to velká konference, platby chodily dlouhou dobu. Tudíž chvilku trvalo, než jsme státu mohli peníze vrátit. Ale zvládli jsme to a dostali od ministerstva financí potvrzení, že vše je v pořádku. Konec příběhu. Mám naprosto čisté svědomí, dělá se z toho zbytečná bublina.

Jak ve vašich představách vypadá Praha v roce 2030?
Pro mě je vizí Prahy vitální město, kde se dobře žije a pracuje. Město, kde lidé komunikují a cítí se v něm jako třeba já dnes v Bubenči. Tam si ráno nazuju papuče a dojdu si pro pečivo. Známe se všichni a mluvíme spolu. Mám tam pocit bezpečí. Jinak bych chtěla redukovat automobilovou dopravu v centru a vybudovat pěší zóny. Posílit bych chtěla cyklistickou dopravu a budovat carsharing a bikesharing. To jsou věci, které osloví mladé lidi. Ráda bych vytvořila systém parkování u stanic metra. Aby lidé nechali auto na parkovišti a pak cestovali městskou hromadnou dopravou.

Usilovala byste třeba o to, aby lidé neodcházeli z centra města, kde je navíc draho, do okrajových oblastí hlavního města?
Nechci vyprázdněné centrum. Když tam pak máte jen kanceláře, večer je město mrtvé a nebezpečné. Chci, aby se město znovu osidlovalo. Nechci, aby obyvatelé migrovali ven z centra. Katastrofou je budova Quadrio v centru města.

Jste dostatečně připravena na válku s developery?
Nebojím se. Jsem připravená. Mě nemá šanci nikdo zkorumpovat. Je mi 54 let a opravdu nepotřebuji jachtu a bazén. Mě tohle nebaví. Nepotřebuju nic, vše mám. Jen čas bych potřebovala, ale ten mi nikdo nedá.

Jaká je vaše filozofie řízení a vlastnění městských firem? Jste pro privatizaci dopravního podniku a Pražských služeb? Nebo byste naopak usilovala o ovládnutí Pražských služeb a ponechání spalovny ve vlastnictví Prahy?
To teď nemohu říct, neznám čísla a hospodaření firem. Bylo by to teď z mé strany neodpovědné. Budu mít tým deseti lidí, který mi bude radit. Jejich jména ale nyní uvádět nebudu, protože jsou nyní zaměstnáni. Budu se ale určitě ptát, proč Pražské služby mají na webu poslední informace o hospodaření z roku 2009. V případě, že mi nikdo neodpoví, vyměníme vedení. Mohou nastat velké personální výměny. Budu apelovat na to, aby generální ředitelé největších společností začali předkládat bezpečnostní prověrku.

Není nereálné chtít po manažerech bezpečnostní prověrku?
Není. Zažádají si o ni, a buď ji dostanou, nebo ne. Alternativou je, že předloží seznam veškerého majetku a příjmů a výdajů za posledních pět let. To by se vztahovalo nejen na generální ředitele, ale i na členy rady města. Vymyslet bychom pak ještě potřebovali mechanismus, jak zkontrolovat i vedoucí úředníky důležitých odborů magistrátu. O prověrku si může zažádat každý.
Před časem Praha projednávala, zda podpoří konání některých zápasů mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2020 v Praze.

Podpořila byste jako primátorka takovou akci?
Pro mě je vždy důležité, kolik to stojí a kolik vyděláte. Nesmělo by to být pro město ztrátové. Zašla bych třeba za panem Křetínským (majitel AC Sparta Praha a holdingu EPH - pozn. red.), zda by se finančně nechtěl podílet na konání akce. Když mají v Praze zálusk na spalovny a podobné věci, proč by nemohli investovat do fotbalu v podobě městského stadionu. Myslím si, že primátor nemá být nosičem řetězu nebo přestřihovačem pásek. Primátor má být správce a manažer, který skutečně řídí město. Já nejsem dobrý politik, neumím žvanit, zato manažerka jsem dobrá. Já to prostě udělám! (smích)
Ondřej Koutník, Lidové noviny

Zdroj: Lidové noviny

Přeskočit na menu