Karel Havlíček: Vláda se bojí i vlastního stínu

Pětikoalice si stále nevšimla, že už není před volbami. Ani nechápe, že prázdnými marketingovými frázemi se problémy nevyřeší. Před volbami stále opakovali, jak mají připravená řešení a v rukávu desítky odborníků. Pravda je jiná. Nemají nic. Navíc se stále jen něčeho bojí.

Od vlády se nejen v době krize očekává akčnost a schopnost udělat rozhodnutí. Dá se i pochopit, že někdo občas udělá špatné. Nemyslím si, že bychom byli bez chyby, ale současná vláda se bojí všeho. I vlastního stínu. Nejistotu a nekompetenci pak zakrývají přezíravostí, arogancí a neustálým hledáním viníků, proč něco nemohou udělat. Výsledkem je, že máme takřka nejhorší podporu lidí i firem v celé EU. A vládní výmluvy a neschopnost vysvětlit připravovaná opatření už vytáčí i jejich skalní příznivce. Nejhorší je, že ideologická zaslepenost a neochota připustit, že zdražování energií může mít fatální dopady, ovlivní budoucnost Česka. Jeden příklad za všechny. Jak mají konkurovat čeští výrobci dlaždiček či obkladů portugalským a španělským firmám, jež mají oproti nim násobně menší náklady na energie?

Razantní Německo

Vzpomínáte na hysterii ministra Stanjury (ODS) okolo snížení DPH na energie za listopad a prosinec na nulu? Dokonce nařídil přezkoumat toto rozhodnutí bývalé ministryně Schillerové (ANO)? Tím politická akce nového ministra financí skončila. Neskončil ale růst cen energií pro domácnosti a firmy. Jsme v největší energetické krizi za desítky let, ceny elektřiny a plynu na denním trhu jsou o řád vyšší než před rokem a členské země EU připravují opatření, aby aspoň částečně pomohly rodinám a firmám.

Například Německo, které má o dvě třetiny vyšší zadluženost, minulý týden oznámilo, že snižuje DPH na plyn z 19 na sedm procent. Tento razantní krok oznámili tamní politici nejen kvůli rekordním cenám plynu, ale i poplatkům, jež musí domácnosti hradit dodavatelům jako štít před možným úpadkem. Opatření mimo jiné navazuje na současné plošné podpory 300 eur na domácnost a pro rodiny s dětmi navíc 100 eur. K tomu příjemci sociálních dávek dostávají ještě 200 eur.

Hned na začátku krize naši sousedé zásadně snížili poplatky za obnovitelné zdroje. Německá vláda našla i odvahu snížit jízdné hromadnou dopravou na devět eur za měsíc a připravila opatření pro firemní sektor, zejména průmysl. Mimo jiné masivní podporu pro startupy, aby zůstaly v německých rukou a nezastavil se jejich vývoj.

Odtržení od reality

A my? Až po našem obrovském tlaku se vláda rozhoupala odpustit poplatky za solární tunel. Bohužel téměř s ročním zpožděním a bez možnosti jít do záporných sazeb. Výsledek bude pod rozlišovací schopnost odběratelů. Energetický (ne)úsporný tarif je kapitola sama pro sebe. Fraška v přímém přenosu. Opatření nerozumí ani ti, co ho od března připravují. V každém případě je už jasné, že v tomto roce bude dopad tohoto opatření na odběratele energií minimální.

Nebo komplikované příspěvky na bydlení, které čerpá sotva pět procent domácností. Takže jediná hmatatelná podpora je opožděný příspěvek pět tisíc korun na rodiny s dětmi. A podniky nebo živnostníci? Doposud čistá nula. Žádná vláda v historii zatím nevydrbala s firmami tak jako tento kabinet.

Jediné, co jsme slyšeli, byla výzva premiéra, ať se lidé nestydí žádat o sociální příspěvky. Že je to sice trochu nepříjemné, ale nic jiného jim nezbývá. Těžko si představit méně pravicové vyjádření. Nejhorší je, že tato šlamastika je do značné míry jen proto, že ministr průmyslu a obchodu Síkela (nestraník za STAN) není odborně schopný prosadit (nebo nedokáže na vládě vyjednat) funkční opatření. Nechce se mi totiž věřit, že by vláda byla tak odtržená od reality, že by neviděla, kam pod jejím vedením Česko míří.

Autor: Karel Havlíček
Článek si můžete přečíst v Lidových novinách.

Zdroj: Lidové noviny

Přeskočit na menu